Ubezpieczenie na życie - ile kosztuje polisa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aktualizacja:
ile-kosztuje-ubezpieczenie-na-zycie

Spokojny sen kosztuje, bo wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo. Ale z drugiej strony nie jest tak, że musisz być krezusem, by pozwolić sobie na luksus w postaci polisy na życie. Kwota przeznaczona na nią może być relatywnie niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie zyskujesz.

Niełatwo jest odpowiedzieć wprost na pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie na życie. Wysokość składki będzie bowiem różnić się w zależności od zakresu ochrony, a przede wszystkim sumy ubezpieczenia. Sprawdź, od czego zależy cena polisy, a także jak znaleźć dla siebie optymalną ofertę.

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia, który wynika z jego nazwy to oczywiście suma ubezpieczenia, jaka przewidziana jest w przypadku śmierci ubezpieczonego. Jest to niezwykle ważny element każdej polisy, ponieważ w ogólnym założeniu kwota ubezpieczenia powinna stanowić zabezpieczenie dla bliskich w sytuacji, kiedy tracą nie tylko członka rodziny, ale również źródło dochodów. Dlatego odpowiedni dobór wysokości sumy ubezpieczenia jest niezwykle ważnym aspektem przy wyborze konkretnej oferty.

Polisa na życie można również podzielić na klasyczne polisy, które zapewniają zabezpieczenie w okresie opłacania składek oraz umowy na dożycie, które nie tylko gwarantuję wypłatę odszkodowania, ale również mogą stanowić formę gromadzenia kapitału np. na emeryturę.

Jeśli chodzi o wysokość składki, to zależy ona między innymi od częstotliwości jej opłacania. Korzystniej jest płacić składki roczne. Nieco więcej zapłacisz za polisę, gdy będziesz opłacać ją półrocznie, kwartalnie lub co miesiąc. Jednorazowe wpłacanie większych kwot także daje większą zniżkę.

Czytaj także: Freeride, a ubezpieczenie narciarskie – co musisz wiedzieć?

Suma ubezpieczenia – jak ją ustalić?

Odpowiedź na pytanie, ile warte jest Twoje życie, może być kłopotliwa. Powinieneś zastanowić się, jaka jest Twoja zdolność finansowa: poziom Twoich zarobków i oszczędności, czy masz kredyt i gdy Cię zabraknie, rodzina będzie go w stanie spłacić, ile potrzebujesz na edukację dzieci, czy rodzinę będzie stać na pokrycie kosztów pogrzebu. Jeśli masz trudności z przeanalizowaniem tych elementów, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym. Przy okazji pamiętaj, że zawsze masz prawo zmienić sumę ubezpieczenia. Na początek możesz wybrać niższą. W trakcie trwania umowy, gdy np. powiększy się rodzina i weźmiesz kredyt, zwiększysz tę sumę i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czytaj także: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu kiedy jeszcze zadziała polisa

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie obejmuje również odszkodowania w przypadku doznanego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi tu zarówno o drobne urazy jak zwichnięta kostka czy złamany palec, po poważniejsze przypadki, jak udar czy zawał. Świadczenia są też wypłacane w przypadku trwałej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Zakres ochrony może być bardzo zróżnicowany – od prostej tabeli z obliczonym procentowo odszkodowaniem za poszczególny rodzaj urazu, po kompleksową ochronę, która będzie obejmować m.in. koszty leków oraz rehabilitacji.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie MetLife: zabezpieczenie przyszłości swojej i bliskich

Jak wybrać w morzu ofert? Poszukiwania polisy idealnej

Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od ubezpieczenia, pora na porównanie ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zanim się za to zabierzesz, przeczytaj, jakich haczyków trzeba unikać i na co zwrócić szczególną uwagę:

  • Zakres ochrony, czyli to, jakie zdarzenia objęte są odpowiedzialnością towarzystwa, za co i w jakiej części przysługuje Ci odszkodowanie.

  • Czy polisa ma zabezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku (w niektórych firmach takie opcje należy dodatkowo wykupić),

  • Co ubezpieczyciel rozumie przez śmiertelną chorobę lub nieszczęśliwy wypadek? Może się okazać, że wcale nie to, co Ty definiujesz.

  • Termin, od którego objęty jesteś ochroną ubezpieczeniową, czyli jaką karencją ubezpieczenia zostajesz objęty.

  • Umowy dodatkowe, które towarzystwo oferuje w ramach polisy i to, czy na pewno są Ci potrzebne.

  • Wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, a więc sytuacje, w których nie przysługuje Ci odszkodowanie. Najczęściej dotyczy to zdarzeń, podczas których ubezpieczony pozostawał pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

  • Sposób kalkulowania składki i częstotliwość jej opłacania.

  • Warunki i tryb rezygnacji z ubezpieczenia oraz skutki tego rodzaju decyzji.

Cena nie powinna być głównym kryterium

Nie dokonuj wyboru jedynie na podstawie ceny. Choć to ważny argument, może się okazać, że „okazyjnie” kupiona polisa nie będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Wiążesz się z towarzystwem na długie lata, więc zapoznaj się w wybranym produktem od A do Z. Jeśli np. uprawiasz sporty ekstremalne, zwróć uwagę, czy ubezpieczenie na życie nie wyłącza odpowiedzialności towarzystwa w przypadku śmierci w wyniku tego sportu. Najczęściej do sportów ekstremalnych zaliczane są: speleologia, sporty spadochronowe, lotnicze, motorowodne, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, ale szczegółowa lista zależy od towarzystwa.

Pamiętaj, wszystkie elementy opisane są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zatem uzbrój się w cierpliwość, spotkaj się z kilkoma agentami, zbierz oferty i porównaj. Odważnie przedzieraj się przez gąszcz propozycji – wysłuchaj, poczytaj i samodzielnie wyciągnij wnioski.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Im szybciej tym taniej!

Jak widać powyżej, przy tego typu produktach obowiązuje zasada: latka lecą, składki rosną. W takim razie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Jeśli przystąpisz do ubezpieczenia przed trzydziestką, zapłacisz niższą składkę niż osoba w sile wieku. Co ciekawe, towarzystwa różnie obliczają wiek ubezpieczonego: jedne biorą pod uwagę dokładną datę urodzenia, inne rocznik, jeszcze inne kierują się zasadą bliższych urodzin.  Jeżeli dzień Twoich urodzin jest oddalony od daty podpisania umowy o mniej niż 6 miesięcy, składka będzie wyznaczona według taryf dla starszego rocznika. Porównaj więc oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie – cennik towarzystw ubezpieczeniowych

Jak już wspomnieliśmy, ceny ubezpieczeń na życie mogą znacząco się od siebie różnić. Żeby jednak umożliwić Ci rozeznanie w tematyce kosztów polis, przygotowaliśmy zestawienie ofert popularnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób dowiesz się, nie tylko ile kosztuje polisa na życie, ale również, jaką ochronę zapewnia Ci wybrana polisa.

PZU ubezpieczenia na życie

Oferta PZU jest bogata i oprócz standardowej ochrony na wypadek śmierci można skorzystać z szeregu zabezpieczeń dla siebie i bliskich. Jednak żeby uzyskać najlepsze porównanie, wybraliśmy podstawowe ubezpieczenie terminowe, którym mogą zostać objęte osoby od 18. do 65. roku życia. Zakres ochrony jest podstawowy i zakłada wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Niemniej umowę można rozszerzyć m.in. o wsparcie w razie choroby nowotworowej i innym ciężkim schorzeniu, opiekę medyczną, wparcie po operacji czy w czasie leczenia szpitalnego. To ubezpieczony decyduje o sumie ubezpieczenia, która w głównej mierze wpływa na wysokość składki.

Jeśli z kolei spojrzymy szerzej na ofertę PZU ubezpieczenie na życie, cennik najkorzystniej wypada w przypadku ubezpieczenia NNW. Jeśli śmierć będzie następstwem nieszczęśliwego wypadku, bliscy mogą liczyć na odszkodowanie rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych przy miesięcznej składce w wysokości około 30 zł.

Warta ubezpieczenie na życie

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta zwraca uwagę na szereg czynników, od których uzależniona jest cena polisy. Żeby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Warcie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich m.in.: wiek ubezpieczonego, suma ubezpieczenia oraz warianty dodatkowe, jak chociażby ochrona zdrowotna bądź wypadkowa czy określony budżet na leczenie za granicą. W ofercie znajdziesz również specjalne oferty dla dzieci, osób w podeszłym wieku, a także kredytobiorców oraz m.in. sportowców. Jeśli masz wobec ubezpieczenia konkretne oczekiwania, warto zapoznać się z tego rodzaju dedykowanymi propozycjami, gdyż w ich przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia oferty skrojonej do Twoich potrzeb.

AXA ubezpieczenie na życie

Po przejęciu przez firmę UNIQA to właśnie to towarzystwo oferuje paletę produktów na życie. Ubezpieczenie proponowane przez UNIQA zbliżone jest do znanych głównie z zakładów pracy ubezpieczeń grupowych. Wyróżnia je szeroki wachlarz świadczeń z tytułu zróżnicowanych zdarzeń. Sam ubezpieczony chroniony jest na wypadek śmierci, uszczerbku na zdrowiu, zachorowania czy pobytu w szpitalu. Pieniądze przysługują także w związku z dzieckiem (urodzenie, choroba, pobyt w szpitalu, śmierć), małżonkiem, rodzicami czy teściami (śmierć). Pakiet ochronny może zostać poszerzony o diagnostykę medyczną w placówkach AXA lub współpracujących z towarzystwem ubezpieczeniowym.

W praktyce miesięczna składka ubezpieczenia na życie może wahać się od 30 do około 200 zł w zależności od zakresu ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia. Możliwość spersonalizowania oferty pozwala jednak dobrać ubezpieczenie tak, aby jak najlepiej chroniła Ciebie i Twoich bliskich.

Podsumowanie

  • Suma ubezpieczenia stanowi 100% możliwego odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego.
  • Polisy na życie mogą ubezpieczać jedynie w razie śmierć ubezpieczonego lub np. czasowej niezdolność do pracy, koszty leczenia czy NNW.
  • Na koszt ubezpieczenia na życie wpływa wiek, w jakim wykupujemy polisę.
  • Informacje na temat szczegółów ubezpieczenia znajdziesz w OWU – Ogólnych warunkach umowy.

guest
10 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.09.17  •  Zdrowie
Ranking ubezpieczeń na życie – którą polisę wybrać?

Ubezpieczenie na życie to kluczowy element planowania finansowego, zapewniający ochronę dla Ciebie i Twoich najbliższych. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia może być jednak trudny, biorąc pod uwagę szeroki zakres ofert dostępnych na rynku. Dlatego przygotowaliśmy ranking ubezpieczeń na życie, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej
2018.04.30
Ubezpieczenie na życie PZU Ja Plus: prześwietlamy nowość od PZU

Największy ubezpieczyciel w Polsce rozszerzył swoją ofertę! Od marca 2018 roku, w ofercie PZU, oprócz ubezpieczeń komunikacyjnych, podróżnych czy polis gwarantujących ochronę domu lub mieszkania, znajdziemy ubezpieczenie na życie - polisę dostępną on line "JA PLUS".

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie krótkoterminowe i bezdetrminowe
2019.09.02
Ubezpieczenie terminowe i bezterminowe: jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Ubezpieczenie na życie wykupujemy nie tylko z myślą o sobie, ale i dla rodziny. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis - terminową i bezterminową. Jak sama nazwa wskazuje, głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy ich wyborze, jest czas. Jaką polisę na życie wybrać?

Czytaj więcej
2018.03.26
Grupowe ubezpieczenie na życie AXA Ochrona z Plusem: czy to się sprawdzi?

Ubezpieczenie domu gwarantuje spokojny sen. Polisa turystyczna pozwala na całkowite odprężenie podczas wakacyjnych wojaży. Ubezpieczenie zdrowotne jest asem w rękawie w przypadku potrzeby pilnej konsultacji medycznej, a ubezpieczenie na życie chroni to, co najważniejsze. Tym razem sprawdzamy jak na tle innych ubezpieczycieli wypada AXA i grupowe ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem!

Czytaj więcej
Co to jest suma ubezpieczenia
2022.11.18  •  Podróże
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna OC – sprawdź, jakie przysługuje Ci odszkodowanie!

Niezależnie, czy ubezpieczasz auto, mieszkanie, czy siebie to właśnie od sumy ubezpieczenia będzie zależała wysokość Twojego odszkodowania. Czym jest suma ubezpieczenia, a czym jest suma gwarancyjna? Na jaką kwotę warto wybrać polisę mienia, aby potem dostać godziwe odszkodowanie?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej