Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Aktualizacja:
Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Chcesz wyrejestrować samochód? Masz wątpliwości? Bardzo dobrze trafiłeś. Z naszą pomocą załatwisz to szybko i bez problemu. Pobierzesz za darmo wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i dowiesz się, jak możesz załatwić formalności i ile to będzie kosztowało.

Pobierz wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu

W naszym artykule nie tylko opisujemy, co powinno znaleźć się we wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, ale też podajemy konkretne przykłady pytań zadawanych na forach internetowych.

Koszty wyrejestrowania samochodu w Polsce

Będziesz musiał odwiedzić wydział komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Tu procedura wygląda tak samo jak przy rejestracji. Potrzebny jest też dokładnie taki sam druk. Wystarczy w jego nagłówku wykreślić odpowiednie wyrazy. Wnioski o wyrejestrowanie pojazdu rozpatrywane są w trybie natychmiastowym.

Gdyby jednak Twój wniosek został odrzucony, masz 14 dni na złożenie odwołania. Jaki jest koszt wyrejestrowania pojazdu? Otóż wyrejestrowanie samochodu wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych. 

Wniosek o wyrejestrowanie samochodu w Twoim imieniu może złożyć pełnomocnik. Wiąże się to z koniecznością wypełnienia jeszcze jednego druku i dodatkową opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Opłaty takiej nie poniesiesz, gdy upoważnisz kogoś z najbliżej rodziny. Szczegółowe informacje na temat upoważnienia do wyrejestrowania samochodu znajdziesz w artykule, w którym opisujemy wniosek o rejestrację pojazdu.

<MAXim>: Mam nietypowe pytanie o wyrejestrowywanie. Miesiąc temu pozbyłem się auta. Auto było używane przez kilka miesięcy, była to moja własność, ale po zakupie pojazd nie został przerejestrowany na mnie. Powstaje pytanie, czy po kasacji takiego pojazdu to ja muszę zgłosić się do wydziału komunikacji by zgłosić odrejestrowanie pojazdu uwzględniając fakt, że pojazd formalnie w trakcie kasacji był zarejestrowany na inną osobę?

Odpowiedź: Tak, Ty jako właściciel auta musisz dopełnić tych formalności, pomimo że w dowodzie rejestracyjnym figuruje jeszcze poprzedni właściciel. Powinieneś w tej sytuacji przedstawić w urzędzie umowę sprzedaży.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Kiedy wyrejestrowanie pojazdu jest konieczne?

Powody wyrejestrowania pojazdu są określone dokładnie przez prawo. Powinieneś to zrobić w następujących wypadkach:

 • przekazania pojazdu (lub niekompletnego pojazdu) do przedsiębiorstwa prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorstwa prowadzącego punkt zbierania pojazdów
 • kradzieży pojazdu
 • wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę
 • zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą
 • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności

<salubri>: Potrzebuję szybkiej pomocy. Zezłomowałem auto, mam zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu i teraz jak mam postąpić? Najpierw pójść do wydziału komunikacji i złożyć tam podanie o wyrejestrowanie samochodu, czy do ubezpieczalni?

Odpowiedź: Najpierw należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta w urzędzie, a w następnej kolejności udać się do ubezpieczyciela.

Czytaj także: Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Jak wyrejestrować samochód bez złomowania – czy to jest możliwe?

No właśnie, wielu właścicieli pojazdów boryka się z takim problemem. Czy wyrejestrowanie auta w Polsce wiąże się z koniecznością jego złomowania? Takie pytanie padło również na naszym forum.

Użytkownik szczurek1988 zapytał:

Posiadam samochód, który jest zarejestrowany. Jest to Alfa Romeo. Chciałbym ją sprzedać na części, ponieważ tak mi się najbardziej opłaci odzyskać utopione pieniądze. Auto jest zepsute i nie ma silnika. Naprawa nie jest opłacalna, sprzedaż też nie. Czy istnieje sposób wyrejestrowania samochodu, tak aby mógł dalej stać u mnie na prywatnej posesji i być przeznaczony z czasem do sprzedaży na części? W aucie skończyło się ubezpieczenie. Aby nie kupować nowego, wypowiedziałem umowę. Ile mam czasu na zawarcie nowej? Czy jest możliwość, aby nie zawierać jej gdy auto jest zarejestrowane, ale niesprawne i w związku z tym i tak nie wyjedzie na drogę? Nie chciałbym ponosić kolejnych kosztów.

W tej sytuacji właściciel może w legalny sposób pozbyć się auta jedynie przez jego zezłomowanie i wyrejestrowanie, albo sprzedaż w całości w tym stanie. W Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby na wyrejestrowanie pojazdu i stopniową sprzedaż jego części. Co do ubezpieczenia OC, to musi być zachowana jego ciągłość. Jeśli będzie przerwa w ubezpieczeniu przez ponad 14 dni, należy liczyć się z tym, że UFG nałoży karę w wysokości ponad 4 tys. złotych!

Z kolei użytkownik rafalkozycki radzi, aby: sprzedać auto na części – policz sobie, nawet bez silnika masz wciąż lusterka, okna no ogólnie pełno tego jest. Potem wyrejestrowywanie samochodu w urzędzie, tylko wcześniej karoserię zezłomować i git. Zrobiłem tak w skupie aut i wyszedłem na tym o wiele lepiej… Tak bym za same złomowanie dostał może z 7 stów, a tak dostałem trzy razy tyle.

Czytaj także: Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Czy musisz składać wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po jego sprzedaży?

Bardzo często wyrejestrowanie pojazdu jest mylone ze zbyciem. W przypadku zbycia pojazdu (sprzedaż samochodu  lub darowizna) nie składasz wniosku o wyrejestrowanie, a jedynie zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Po sprzedaży pojazdu musisz zawiadomić o tym wydział komunikacji w terminie nieprzekraczającym 30 dni od podpisania umowy z kupującym. Zawiadomienie takie powinieneś złożyć w urzędzie, który dokonał tej rejestracji. Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobisz może się okazać,  że formalnie jesteś nadal właścicielem auta i może zostać nałożona na Ciebie kara za brak OC. Pojazd taki może też zostać użyty do przestępstwa. To, czy po sprzedaży auta nie jest już ono zarejestrowane na Ciebie, sprawdzisz w bazie CEPiK.

Pamiętaj, że wniosek o wyrejestrowanie pojazdu wzór do pobrania jest wyżej – wystarczy podać adres mailowy.

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – niezbędne załączniki

W zależności od powodu wyrejestrowania pojazdu do wniosku powinieneś załączyć stosowne załączniki. Warto dokładnie je sprawdzić zanim zdecydujesz się na wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ponownych odwiedzin w urzędzie. No chyba, że to lubisz. My jednak wolimy je ograniczać do niezbędnego minimum. Aha, jeszcze jedno – wyrejestrowanie samochodu przez internet nie jest w Polsce jeszcze możliwe. Proces ten odbywa się w tradycyjny sposób, podczas osobistej wizyty w urzędzie.

 1. Przekazanie pojazdu do kasacji:

 • zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu wydane przez stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne
 1. Kradzież pojazdu:

 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • oświadczenie o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań
 • zaświadczenie wydane przez Policję potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ
 1. Wywóz pojazdu z kraju jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę:

 • dokument potwierdzający zbycie pojazdu
 • stosowne oświadczenie lub dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu za granicą
 1. Zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą:

 • dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne

W przypadku gdy dokumenty są sporządzone w języku obcym, powinieneś do nich dołączyć tłumaczenie na język polski przygotowane przez tłumacza przysięgłego.

 1. Utrata posiadania pojazdu bez zmiany w prawie własności:

 • dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazd
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana i tablice rejestracyjny
 • dokument potwierdzający wniesienie opłaty na rzecz gminy

Wyrejestrowanie pojazdu w ostatnim przypadku wymaga komentarza. Opisywana jest w nim sytuacja, w której pozbyłeś się pojazdu bez stosownych umów, ale nie został on ukradziony – np. został zabrany przez złomiarza. Formalnie jesteś nadal jego użytkownikiem. Warto jednak go wyrejestrować, choćby ze względu na karę za brak OC, która zgodnie z prawem może zostać nałożona. Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się w tym wypadku z dodatkowymi opłatami na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach. Opłaty te nie są stałe. W wypadku samochodu osobowego jest to kwota rzędu 800 do 1000 złotych. Warto więc jednak pozbyć się pojazdu w sposób legalny i dokonać kasacji w przedsiębiorstwie posiadającym stosowne uprawnienia.

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu (kasacji)

Pojazd, który ma być zezłomowany i jest przeznaczony do kasacji, powinien być kompletny. Szczególną uwagę zwraca się na jego wagę, która w przypadku samochodów osobowych nie powinna być mniejsza niż 90% masy określonej w dowodzie rejestracyjnym. Gdy będzie mniejsza, Stacja Demontażu Pojazdów może policzyć opłatę, która nie powinna przekraczać 10 zł za każdy kilogram brakującej masy.

CZYTAJ TAKŻE

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Umowa darowizny samochodu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Co powinno zawierać i gdzie je złożyć?

Powinieneś też sprawdzić, czy firma, która ma zezłomować Twój pojazd, posiada stosowne uprawnienia. Tylko licencjonowane punkty mogą dokonać kasacji pojazdu w taki sposób, że można unieważnić jego dowód rejestracyjny i wycofać go z ruchu. Nielegalne złomowiska przyciągają co prawda lepszymi cenami, ale przekazując im pojazd narażasz się na kłopoty. Często firmy takie kupują pojazdy na „słupów”, a do Ciebie może się zgłosić skarbówka, bo na przykład nie będzie mogła ściągnąć podatku od podstawionego nabywcy (bezdomnego, osoby chorej psychicznie). Może to się stać w ciągu pięciu lat od zbycia pojazdu i za ten okres naliczone zostaną odsetki.

<szczurek1988>: Posiadam samochód, który jest zarejestrowany. Jest to Alfa Romeo. Chciałbym ją sprzedać na części, ponieważ tak mi się najbardziej opłaci odzyskać utopione pieniądze. Auto jest zepsute i nie ma silnika. Naprawa nie jest opłacalna, sprzedaż też nie. Czy istnieje sposób na wyrejestrowywanie auta tak, aby mógł dalej stać u mnie na prywatnej posesji i być przeznaczony z czasem do sprzedaży na części? W aucie skończyło się ubezpieczenie. Aby nie kupować nowego, wypowiedziałem umowę. Ile mam czasu na zawarcie nowej? Czy jest możliwość, aby nie zawierać jej gdy auto jest zarejestrowane, ale niesprawne i w związku z tym i tak nie wyjedzie na drogę? Nie chciałbym ponosić kolejnych kosztów.

Odpowiedź: W tej sytuacji możesz w legalny sposób pozbyć się auta jedynie przez jego zezłomowanie i wyrejestrowanie pojazdu z urzędu, albo sprzedaż w całości w tym stanie. W Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby na wyrejestrowanie pojazdu i stopniową sprzedaż jego części. Co do ubezpieczenia OC, to musi być zachowana jego ciągłość. Jeśli nie będziesz miał ubezpieczenia przez ponad 14 dni, musisz liczyć się z tym, że UFG nałoży na Ciebie karę w wysokości ponad 4000 zł.

Ile mam czasu na wyrejestrowanie auta?

No właśnie, wielu kierowców zadaje sobie pytanie ile dni jest na wyrejestrowanie samochodu? Po tym, jak już oddałeś auto do stacji demontażu i otrzymałeś stosowne zaświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (o ile była wydana) i tablic rejestracyjnych, masz prawny obowiązek zgłosić ten fakt do właściwego wydziału komunikacji. Masz na to 30 dni od daty demontażu.

Czy wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć wymaganych załączników?

Oczywiście, wyrejestrowanie pojazdu jest w takiej sytuacji możliwe. W przypadku gdy utraciłeś dowód rejestracyjny, kartę pojazdu lub tablice rejestracyjne (tablicę rejestracyjną), do wniosku powinieneś dołączyć stosowne oświadczenie. Pamiętaj, że wiąże się to z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Czy wyrejestrowany pojazd można ponownie zarejestrować?

Powinieneś dokładnie przemyśleć sprawę przed złożeniem wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. W większości wypadków nie będziesz mógł go ponownie zarejestrować. Złożony w urzędzie formularz wyrejestrowania samochodu to ostateczne zamknięcie sprawy! Czasowe wycofanie z ruchu jest możliwe tylko w wypadku pojazdów powyżej 3,5 tony. Wyjątkiem są:

 • pojazdy odzyskane po kradzieży
 • pojazdy zabytkowe
 • pojazdy co najmniej 25-letnie uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowe lub mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
 • ciągniki i przyczepy rolnicze
 • pojazdy wywiezionego z kraju lub zbyte za granicą

Podstawy prawne wyrejestrowania pojazdu

 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2005 nr 108 poz. 908, z  późn. zm.).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. 2007 nr 186 poz. 1322, z  późn. zm.).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. 2007 nr 137 poz. 968 z  późn. zm.).

Podsumowanie

 • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu musisz złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. Ile czasu zajmuje rozpatrzenie podania? Wnioski rozpatrywane są w trybie natychmiastowym. Oznacza to, że składając formularz wyrejestrowania pojazdu decyzję otrzymasz jeszcze tego samego dnia.
 • Wyrejestrowanie samochodu jest konieczne, gdy oddajesz go na złom, w przypadku jego kradzieży lub utraty, a także kiedy został zarejestrowany za granicą lub zniszczony za granicą.
 • Gdy sprzedajesz auto, nie wyrejestrowujesz go, a jedynie składasz zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
 • Nie ma możliwości, abyś wyrejestrował pojazd i dalej go posiadał, aby uniknąć obowiązku płacenia składek za OC.
 • Obecnie wyrejestrowanie pojazdu przez internet nie jest w Polsce możliwe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
127 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej