Ubezpieczenie OC/AC samochodu hybrydowego i elektrycznego

Aktualizacja:
ubezpieczenie samochodu hybrydowego

Jakie jest podejście towarzystw ubezpieczeniowych do samochodów hybrydowych i elektrycznych? Czy ich ubezpieczenie może być droższe niż w przypadku auta spalinowego? Sprawdziliśmy!

Znaczna większość samochodów jeżdżących po polskich drogach to auta z silnikami benzynowymi, lub wysokoprężnymi. Coraz częściej możemy też spotkać samochody hybrydowe. Najwięcej z nich to Toyoty, co nie powinno dziwić. Ten producent przecież wdrożył na tak dużą skalę napęd hybrydowy, a na polskim rynku oferuje obecnie 5 modeli spalinowo-elektrycznych (Yaris, Auris, RAV4, C-HR, Prius). Z informacji polskiego importera tej marki wynika, że na polskim rynku sprzedano ponad 38,5 tys. aut hybrydowych, a tylko w 2017 r. Polacy kupili 14 196 hybrydowych Toyot. Samochody hybrydowe można też znaleźć w ofercie innych producentów – Hyundaia, Kii, BMW czy Mercedesa.

Samochody elektryczne są o wiele mniej popularne. Powodem tego może być ich cena. Nissan Leaf, najpopularniejszy „elektryk” na polskim rynku (139 kupionych egzemplarzy od stycznia do maja 2018 r.) kosztuje od 153 800 zł a za drugiego pod względem popularności, Hyundaia Ioniq Electric trzeba zapłacić co najmniej 157 500 zł. W Polsce nie ma też zbyt wielu ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dlatego też w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. w Polsce sprzedano łącznie tylko 229 aut elektrycznych.

Czytaj także: Ranking samochodów hybrydowych 2022 – co kupowali Polacy najchętniej?

Najdroższa część hybrydy i elektryka? Akumulator

Samochody hybrydowe i elektryczne mają jeden wspólny element – akumulatory zasilające silnik elektryczny napędzający pojazd. Cena baterii do auta hybrydowego wynosi od kilku do kilkunasty tysięcy złotych. Bateria do samochodu elektrycznego jest jeszcze droższa.

Przykładowo, koszt wymiany całej baterii w Nissanie Leaf pierwszej generacji wynosi ok. 26 tysięcy złotych.

Akumulator ten składa się z 48 modułów z ogniwami elektrycznymi. Moduły te mogą być wymieniane pojedynczo. Za wymianę jednego modułu trzeba zapłacić 4 600 zł. Są to więc duże koszty, o których trzeba pamiętać. Wiedzą o nich także ubezpieczyciele, którzy ubezpieczają, a potem likwidują szkody w przypadku wypadku takim autem.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 roku? Czy zielona energia się wciąż opłaca?

Ubezpieczenie OC i AC hybrydy i samochodu elektrycznego

Sprawdziliśmy czy wysokie koszty wymiany akumulatorów przekładają się na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego OC samochodu hybrydowego i elektrycznego.

Największy polski ubezpieczyciel (PZU SA) na nasze pytanie dotyczące ubezpieczenia hybrydy i elektryka odpowiedział w sposób następujący:

Jeśli chodzi o OC komunikacyjne, to zgodnie z art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z OC posiadacza pojazdu przysługuje odszkodowanie m. in. innymi za zniszczenie lub uszkodzenie mienia. A zatem w razie szkody bez znaczenia jest, czy auto jest hybrydowe/elektryczne.

Ubezpieczenie AC samochodów elektrycznych i hybrydowych odbywa się na takich samych zasadach, jak spalinowych. Baterie trakcyjne są normalnym elementem wyposażenia samochodu elektrycznego i są objęte ubezpieczeniem AC.

Bardziej wyczerpującą odpowiedź dotyczącą podejścia do ubezpieczeń samochodów hybrydowych i elektrycznych dostaliśmy z Towarzystwa Ubezpieczeń UNIQA :

W przypadku samochodów hybrydowych i elektrycznych ryzyko uszkodzenia ogniw / baterii podczas kolizji jest na poziomie porównywalnym z uszkodzeniem zbiornika paliwa, przedniej części podłogi bagażnika czy butli do LPG. – powiedziała Karolina Gawłowska, dyrektor Biura Wsparcia i Zarządzania Oględzinami, Departament Odszkodowań i Świadczeń UNIQA, dodając, że – dodatkowo miejsce instalacji baterii w tych pojazdach to nie tylko cześć tylna (powiedzmy bagażnik), ale również płyta podłogowa i ryzyko uszkodzenia podczas deformacji progu np. przy najechaniu na krawężnik jest znacznie większe niż w przypadku tylnej części pojazdu, nie wspominając o uderzenia w część boczną pojazdu np. w sytuacji wymuszenia pierwszeństwa.

Z kolei Aleksandra Leszczyńska z AXA SA powiedziała nam – ubezpieczamy i hybrydy i elektryczne, z tym, że udział w portfelu elektrycznych na ten moment jest znikomy, więc i taryfa nie różnicuje tego typu pojazdów. Dla pojazdów hybrydowych, których udział jest już widoczny, nieznacznie różnicujemy. W OC tego typu pojazdy wykorzystywane są głównie do przewozu osób, np. taxi i z tego może być zwyżka składki. W AC, ponieważ części są droższe, będzie zwyżka składki.

Jeśli planujesz kupno samochodu z napędem hybrydowym lub silnikiem elektrycznym możesz być pewny, że żadne z towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce nie odmówi ci sprzedaży polisy. Inną sprawą jest ile będzie ono kosztowało.

Czytaj także: Najtańsze samochody elektryczne – przewodnik kupującego 2020

Ubezpieczenie OC hybrydy – ile kosztuje?

Przeprowadziliśmy kalkulację dla popularnej Toyoty Auris 1.8 z napędem hybrydowym z 2016 roku i dla takiej Toyoty, ale z silnikiem 1.6. Nasz kierowca jest doświadczonym użytkownikiem pojazdów, mieszka w Warszawie i w ostatnich latach nie miał na koncie żadnych szkód.

Oferty ubezpieczenia OC hybrydowej Toyoty zaczynają się w jego wypadku od 599 zł –  taką ofertę przedstawiła AXA, dobrą ofertę ma także w tym wypadku Benefia i Link4.

Ceny ubezpieczenia OC dla hybrydy:

Cena OC dla Toyoty Auris 1.6 ( nie hybryda) : 

Warto jednak zauważyć, że polisa może być również dużo droższa. Nie wszyscy ubezpieczyciele mają jednakową politykę cenową wobec aut hybrydowych i pozostałych, może się zdarzyć, że za taką samą polisę zapłacimy nawet dwa razy więcej. Warto porównywać ceny!

Sprawdź teraz ofertę na ubezpieczenie samochodu hybrydowego


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej