Jeździsz Teslą? Zapłacisz mniej za ubezpieczenie!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie Tesli będzie tańsze dzięki InsureMyTesla

Motoryzacyjne nowinki i technologiczne rozwiązania przyszłości, związane z automatyzacją prowadzenia samochodu, wpływają także na rynek ubezpieczeniowy. Czy właściciele aut marki Tesla i innych nowoczesnych, bezpiecznych samochodów z autopilotem będą premiowani niższym ubezpieczeniem OC? Wszystko na to wskazuje.

Tesla wprowadziła nowy plan ubezpieczeniowy „InsureMyTesla”, który jest tańszy niż standardowe oferty ubezpieczeniowe. Na cenę pakietu wpływa niska szkodowość aut tej marki, związana między innymi z autopilotem oraz niskie koszty utrzymania samochodu.

Pakiet jest dostępny na razie w USA, Australii, Hong Kongu i 20 innych krajach, ale Tesla zapowiada, że wprowadzi tę możliwość również na pozostałych rynkach.

Tesla – drogie auta, tanie ubezpieczenie dzięki InsureMyTesla?

Tesla to marka znana z bycia pionierem najnowocześniejszych technologii w dziedzinie motoryzacji, ale także z zawrotnych cen aut, sięgających ponad pół miliona złotych.  Oszczędność na ubezpieczeniu Tesli może więc wydawać się tutaj czynnikiem zupełnie marginalnym, ale „InsureMyTesla” może także być wyznacznikiem nowych trendów na rynku ubezpieczeniowym.

CZYTAJ TAKŻE

Jaki jest koszt polisy OC?

Nowoczesne i zarazem bardzo drogie auta, to coraz mniejsze ryzyko zaistnienia szkody – a więc z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych – mniejsza wysokość składki.

Tesla potwierdza, że wprowadzenie autopilota zmniejszyło ilość szkód z udziałem samochodów tej marki o ponad 40 %.

Samochody elektryczne –  czy to ma sens?

Samochodów Tesli, podobnie jak innych elektryków, nie ma na naszym rynku wiele (w 2016 sprzedano w Polsce 556 nowych aut elektrycznych), a ewentualnych klientów Tesli odstrasza nie tylko cena, ale także trudna dostępność stacji ładujących samochody elektryczne.

Co z tego, że auto jest wygodne, ciche i przyjazne środowisku plus tanie w eksploatacji, skoro nie ma go gdzie naładować i trudno wybrać się nim w dalszą trasę? To się jednak zmienia.

Czytaj także: OC auta z kiosku Ruchu – jedyne takie rozwiązanie w Europie

Spółka Greenway Infrastructure Poland, która instaluje w Polsce stacje szybkiego ładowania aut elektrycznych ogłosiła, że do 2020 r., na terenie całej Polski zainstaluje 200 nowych stacji ładowania.

Stacje mają znajdować się docelowo co 85 km, a więc korzystanie z auta o takim rodzaju napędu stanie się sensowniejsze i prostsze. Dziś takie stacje znajdują się głównie w dużych miastach, co czyni korzystanie z elektryków możliwe właściwie tylko na krótkich dystansach, chyba że jesteśmy w stanie zaakceptować opcję długiego ładowania samochodu ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Mimo tych utrudnień, ilość aut elektrycznych stale rośnie: w tej chwili w Europie jest ich ponad 50 tysięcy.

Tesla –  autopilot czy auto – ściema?

Co prawda amerykańska Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdza niską szkodowość aut z autopilotem, ale użytkownicy zdają się nie być aż tak bardzo zachwyceni samochodami ze stajni Tesli.

Czytaj także: Pomysł na transport w stolicy – złotówka za minutę jazdy wypożyczonym autem

Ostatnio firmę skrytykował jej sławny klient, współzałożyciel Apple, Steve Wozniak. W wywiadzie dla CNBC powiedział on, że „Tesla próbuje utwierdzić ludzi w przekonaniu, że mają samochody, które potrafią samodzielnie jeździć, a to jest dalekie od prawdy. Można zatem powiedzieć, że oszukali nas„.

Nawet jeśli Tesla produkuje auta, w których kierowca może czuć się mocno wsparty dzięki technologii, to prawdziwy autopilot, czyli system, który sprawia, że samochód przemieszcza się sprawnie i bez udziału człowieka od punktu A do punktu B, to ciągle jeszcze pieśń przyszłości.

Czytaj także: Najtańsze samochody elektryczne – przewodnik kupującego 2020


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej