Najtańsze samochody elektryczne – przewodnik kupującego 2020

Aktualizacja:
mfind2_0211

Z roku na rok atuty samochodów elektrycznych docenia coraz większa rzesza kierowców. Należysz do tej grupy i chcesz kupić tanie auto elektryczne? Sprawdź, czym warto się kierować przy jego wyborze. Prezentujemy też zestawienie najtańszych samochodów elektrycznych, które są aktualnie dostępne w sprzedaży.

Czy warto kupić najtańszy samochód elektryczny?

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Tanie auto elektryczne powinno przede wszystkim odpowiadać potrzebom kierowcy, a te bywają różne. Przy zakupie samochodu elektrycznego uwagę powinieneś zwrócić na zasięg pojazdu, komfort jazdy i koszty eksploatacji, które poniesiesz w czasie jego użytkowania. Nie bez znaczenia jest też jego cena.

Tani samochód elektryczny a zasięg

Nie da się ukryć, że czas ładowania baterii oraz zasięg to najważniejsze parametry w przypadku samochodu elektrycznego. Aby tani samochód elektryczny spełniał Twoje oczekiwania, w pierwszej kolejności określ, ile kilometrów będziesz pokonywał zakupionym pojazdem w ciągu tygodnia. Na rynku są już dostępne modele, które na jednym ładowaniu mogą w mieście przejeździć cały tydzień. Przykładem może być Opel Corsa-e, którego zasięg wynosi ok. 330 km.

Oglądając najtańsze nowe samochody elektryczne, zwróć uwagę na to, według jakiej procedury został obliczony ich zasięg – NEDC czy WLTP. Od 2018 r. koncerny samochodowe, które oferują auta na terenie Europy, muszą podawać wyniki uzyskane według procedury WLTP. W większym stopniu oddają one rzeczywistość.

Tanie samochody elektryczne a komfort jazdy

Plusem pojazdów elektrycznych jest to, że są one bardzo ciche. Kierowcy, którzy zamieniają pojazd z silnikiem benzynowym nawet na najtańszy samochód elektryczny, często są zaskoczeni m.in. brakiem wibracji czy bezgłośnym napędem. Komfort to nie wszystko – łączy się z nim również przyjemność z jazdy. Pojazdy elektryczne gwarantują dynamikę, a uzyskanie prędkości 100 km/h zajmuje zaledwie kilka sekund.

Nawet najtańsze auta elektryczne mają niewielki układ napędowy. To z kolei korzystnie wpływa na ilość miejsca w pojeździe. Użytkownicy z reguły nie skarżą się na ścisk czy niemożność wygodnego ułożenia nóg. W zależności od marki i modelu większa może być też przestrzeń bagażowa.

Najtańszy elektryczny samochód a koszty utrzymania

Istotnym kryterium przy wyborze auta elektrycznego są koszty utrzymania. Pod tym względem nawet najtańsze auta elektryczne wypadają dobrze. Ich właściciele nie muszą wymieniać m.in. filtrów czy oleju silnikowego. Dodatkowo nowe modele mają bogate wyposażenie, w tym różne zabezpieczenia antykradzieżowe i systemy asystujące. Przekłada się to korzystnie na wysokość składki ubezpieczenia zarówno OC, jak i AC.

Co daje auto casco (AC)? Ubezpieczenie AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. W jego ramach otrzymasz odszkodowanie np. wówczas, gdy uszkodzisz pojazd, zostanie on zniszczony w wyniku działania sił natury lub skradziony. Posiadanie polisy AC opłaca się szczególnie w przypadku nowych aut.

Najtańsze samochody elektryczne – ranking

Cena nowych samochodów elektrycznych jest wyższa niż koszt zakupu samochodu z silnikiem spalinowym, niższe z kolei są ich koszty eksploatacyjne. Z uwagi na dość ograniczony rynek używanych samochodów elektrycznych, praktycznie niemożliwe jest, aby kupić sprawne auto do 15 tys. Ile kosztują nowe pojazdy? Jeżeli rozważasz zakup e-samochodu, poznaj nasz ranking najtańszych samochodów elektrycznych.

Mitsubishi i-MiEV – cena od 30 do 40 tys. zł

Mitsubishi i-MiEV to tanie auto elektryczne z segmentu A. Zainteresuj się nim, jeżeli poszukujesz pojazdu do jazdy wyłącznie po mieście. Z uwagi na zastosowaną baterię, auto jest w stanie na naładowanym akumulatorze pokonać ok. 100 km.

Skoda Citigo-e IV – cena od 82 tys. zł

Jak podaje sam producent, Skoda Citigo-e IV to jego pierwszy elektryczny samochód seryjny. Atutem pojazdu jest przede wszystkim duży zasięg (nawet do 260 km) i to, że baterię do pełna można naładować już w ciągu godziny. Wersja wyposażenia Ambition kosztuje 82 050 zł, z kolei za wersję Style trzeba zapłacić 90 050 zł.

Volkswagen e-Up – cena od 97 tys. zł

Jeżeli poszukujesz małego pojazdu do jazdy po mieście, dobrym wyborem może być też Volkswagen e-Up. Katalogowa cena tego modelu Volkswagena zaczyna się od 97 990 zł. Baterię do 80 proc. naładować można w ciągu godziny, a maksymalny zasięg wynosi 258 km.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej