Jak astronauci ubezpieczyli się przed lotem na Księżyc? Pamiątkowa polisa Buzza Aldrina poszła pod młotek

Aktualizacja:
astronauci

21 lipca minęło 46 lat od dnia, w którym Neil Armstrong postawił stopę na księżycu. Rocznica tego przełomowego dla ludzkości wydarzenia pomogła zyskać popularność inicjatywie o nieco bardziej przyziemnym charakterze. Na aukcji zostało wystawione ubezpieczenie Buzza Aldrina, podpisane przez niego własnoręcznie tuż przed startem Apollo 11. Wartość tej cennej pamiątki szacuje się na 8900 dolarów.

Żaden ubezpieczyciel nie chciał zaopatrzyć przyszłych bohaterów w ubezpieczenie na życie ze względu na zbyt duże ryzyko przedsięwzięcia. Dlatego wystawione na aukcji ubezpieczenie Edwina „Buzza” Aldrina, jednego z astronautów biorących udział w misji Apollo 11, nie jest standardową polisą, a raczej efektem inwencji załogi.

Żeby zadbać o swoich najbliższych, Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin złożyli podpisy na przygotowanych przez Manned Spacecraft Center Stamp Club z Houston pamiątkowych kopertach z nadrukiem i dedykowanym znaczkiem pocztowym z napisem „In the beginning God…”. Sporządzone w ten sposób ubezpieczenie zostało przypieczętowane w momencie startu i lądowania oraz przekazane rodzinom astronautów.

Buzz Aldrin policy

Ta specyficzna polisa miała zostać sprzedana kolekcjonerom, w wypadku gdyby Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin nie wrócili z misji na Księżyc. 46 lat później Yahoo News UK ogłasza, że jedna z nich trafiła na aukcję za sprawą Bruce’a Forresta, który kupił ją od Joan Aldrin, po tym jak ta rozwiodła się z Buzzem. Pamiątkowe ubezpieczenia ma osiągnąć cenę co najmniej 8900 dolarów.

Są tacy, którzy uważają, że lądowanie Apollo 11 na księżycu było wyreżyserowaną, zrealizowaną w studiu mistyfikacją. Taki ponury scenariusz uczyniłby bandą idiotów nie tylko całą ludzką populację, ale także ubezpieczycieli, którzy odmówili astronautom ubezpieczenia na życie ze względu na zbyt duże ryzyko misji. Jak bardzo spiekliby raka amerykańscy agenci ubezpieczeniowi, gdyby okazało się, że potencjalni klienci zamiast otrzeć się o śmierć w otchłani kosmosu, skakali w skafandrach po pustym planie zdjęciowym – bez żadnego ryzyka?

Żarty żartami, ale faktem jest, że prawie pół wieku później ubezpieczyciele nie bardzo wiedzą, jak poradzić sobie z ubezpieczeniem podróży w kosmos. Dziura w zapisach umowy pokazała swoje brzydkie oblicze w kontekście kraksy wycieczkowca Virgin Galactic, o której pisaliśmy w tym artykule Akademii ubezpieczeń Punkta. Wtedy dyskusja nie dotyczyła jednak tego, jak ubezpieczać, ale tego, jak wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments