Jak astronauci ubezpieczyli się przed lotem na Księżyc? Pamiątkowa polisa Buzza Aldrina poszła pod młotek

Aktualizacja:
astronauci

21 lipca minęło 46 lat od dnia, w którym Neil Armstrong postawił stopę na księżycu. Rocznica tego przełomowego dla ludzkości wydarzenia pomogła zyskać popularność inicjatywie o nieco bardziej przyziemnym charakterze. Na aukcji zostało wystawione ubezpieczenie Buzza Aldrina, podpisane przez niego własnoręcznie tuż przed startem Apollo 11. Wartość tej cennej pamiątki szacuje się na 8900 dolarów.

Żaden ubezpieczyciel nie chciał zaopatrzyć przyszłych bohaterów w ubezpieczenie na życie ze względu na zbyt duże ryzyko przedsięwzięcia. Dlatego wystawione na aukcji ubezpieczenie Edwina „Buzza” Aldrina, jednego z astronautów biorących udział w misji Apollo 11, nie jest standardową polisą, a raczej efektem inwencji załogi.

Żeby zadbać o swoich najbliższych, Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin złożyli podpisy na przygotowanych przez Manned Spacecraft Center Stamp Club z Houston pamiątkowych kopertach z nadrukiem i dedykowanym znaczkiem pocztowym z napisem „In the beginning God…”. Sporządzone w ten sposób ubezpieczenie zostało przypieczętowane w momencie startu i lądowania oraz przekazane rodzinom astronautów.

Buzz Aldrin policy

Ta specyficzna polisa miała zostać sprzedana kolekcjonerom, w wypadku gdyby Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin nie wrócili z misji na Księżyc. 46 lat później Yahoo News UK ogłasza, że jedna z nich trafiła na aukcję za sprawą Bruce’a Forresta, który kupił ją od Joan Aldrin, po tym jak ta rozwiodła się z Buzzem. Pamiątkowe ubezpieczenia ma osiągnąć cenę co najmniej 8900 dolarów.

Są tacy, którzy uważają, że lądowanie Apollo 11 na księżycu było wyreżyserowaną, zrealizowaną w studiu mistyfikacją. Taki ponury scenariusz uczyniłby bandą idiotów nie tylko całą ludzką populację, ale także ubezpieczycieli, którzy odmówili astronautom ubezpieczenia na życie ze względu na zbyt duże ryzyko misji. Jak bardzo spiekliby raka amerykańscy agenci ubezpieczeniowi, gdyby okazało się, że potencjalni klienci zamiast otrzeć się o śmierć w otchłani kosmosu, skakali w skafandrach po pustym planie zdjęciowym – bez żadnego ryzyka?

Żarty żartami, ale faktem jest, że prawie pół wieku później ubezpieczyciele nie bardzo wiedzą, jak poradzić sobie z ubezpieczeniem podróży w kosmos. Dziura w zapisach umowy pokazała swoje brzydkie oblicze w kontekście kraksy wycieczkowca Virgin Galactic, o której pisaliśmy w tym artykule Akademii ubezpieczeń Punkta. Wtedy dyskusja nie dotyczyła jednak tego, jak ubezpieczać, ale tego, jak wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Czytaj także:
Odszkodowanie w centach od obrażonego ubezpieczyciela
Pół żartem, pół serio – ubezpieczenie od rasizmu


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej