Ubezpieczenie elektrowni jądrowej. Jedno towarzystwo nie udźwignie takiego ryzyka

Aktualizacja:
ubezpieczenie elektrowni jądrowej

Mogłoby się wydawać, że nie ma transakcji bardziej niepewnej dla ubezpieczyciela niż polisa OC dla elektrowni jądrowej. Ryzyko, jakie wiąże się z katastrofą atomową jest ogromne i od 1986 roku stanowi prawdopodobnie największy lęk cywilizacyjny.

Indie dołączyły do ekskluzywnego grona dwudziestu siedmiu krajów świata, które utworzyły kolektywną pulę ubezpieczeń dla elektrowni jądrowych. Indian Nuclear Insurance Pool (INIP) ma połączyć siły firm ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych w celu objęcia ochroną reaktorów jądrowych w w ramach polis wysokiego ryzyka.

Czytaj także: Ubezpieczenie dla turysty

Ubezpieczenie elektrowni jądrowej jest często wymogiem narzuconym przez państwo, na którego terenie korzysta się z technologii atomowej. Ponadto konsekwencje wybuchu czy awarii elektrowni mogą wykroczyć poza granice kraju ojczystego, dlatego powstały międzynarodowe konwencje, które powinny uzupełniać miejscowe przepisy. Ponieważ ryzyko odpowiedzialności finansowej jest tak duże, powstają grupy koasekuracyjne zrzeszające firmy ubezpieczeniowe, które w pojedynkę nie udźwignęłyby ciężaru potencjalnych odszkodowań. Pokrycie szkody zasila wtedy wspólnie stworzona do tego celu pula.

Czytaj także: Odszkodowanie w centach od obrażonego ubezpieczyciela

Pierwsza tego typu modelowa inicjatywa powstała w Wielkiej Brytanii w 1956 roku pod nazwą Nuclear Risk Insurers i właśnie ta grupa ma sprawować pieczę nad nowo narodzonym w Indiach INIP o puli wartej 10 mld rupii indyjskich. Indie są krajem, w którym w tym momencie buduje się najwięcej obok Chin i Rosji reaktorów jądrowych. Indian Nuclear Insurance Pool będzie początkowo skupiać się nad ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej stworzonym na podstawie Civil Liability of Nuclear Damage Act z 2010 roku, później zamierza rozszerzyć działalność między innymi na ubezpieczenia majątkowe.

Czytaj także: Animacja Obamacare

Na świecie działa już 438 reaktorów jądrowych. Budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce ma rozpocząć się w 2019 roku. Czy polscy ubezpieczyciele będą w stanie udźwignąć taką odpowiedzialność?

Źródło: The Indian Express

Czytaj także: Ubezpieczenie zespołu weselnego


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej