Auta hybrydowe coraz popularniejsze! Europejczycy rezygnują z diesli

Aktualizacja:
samochody-hybrydowe-coraz-popularniejsze

Zielone tablice coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Czy wiesz, co oznaczają? W ten sposób wyróżniane są pojazdy elektryczne lub zasilane wodorem. Z roku na rok Europejczycy coraz chętniej wybierają bardziej ekologiczne rozwiązania.

Nowe wyniki sprzedaży samochodów hybrydowych w Europie

5 maja w Brukseli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało wyniki sprzedaży aut na terenie Unii. Ciekawostką jest, że co czwarty z nich to samochód hybrydowy! Wraz z elektrycznymi BEV (10%) stanowią już równie duży procent na rynku, co klasyczne auta benzynowe (36%).

Sprzedaż aut z silnikiem diesla w okresie od stycznia 2022 r. do marca spadła o 33.2% na rzecz aut napędzanych alternatywnie. W niektórych krajach ta zmiana jest naprawdę imponująca. W porównaniu do 2021 roku, mieszkańcy Rumunii kupili o 408% więcej aut zasilanych hybrydowo lub elektrycznie. Trend ten także widać na największych rynkach europejskich – w Hiszpanii wzrost ten był o 110%, a we Francji na poziomie prawie 43%.

Europa wybiera auta hybrydowe

Polacy coraz chętniej wybierają auta hybrydowe!

Jak sytuacja wygląda na polskim rynku? W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 wzrost sprzedaży aut elektrycznych w 2022 zwiększył się aż o 143.5%! O 23% więcej sprzedanych zostało także modeli hybrydowych typu Plug-In. Proporcjonalnie do wzrostu ich popularności, spada sprzedaż samochodów z silnikiem benzynowym (-21%).

Czy to oznacza, że po naszych drogach wkrótce będą jeździć jedynie auta zasilane elektrycznie lub hybrydowe? Nie do końca. Nadal nie jesteśmy tak skłonni do tego typu rozwiązań, jak nasi europejscy sąsiedzi. Dla porównania aut hybrydowych typu Plug-In w I kwartale 2022 r. Polacy kupili zaledwie 2.442, natomiast benzynowych aż 50.626.

Jak będzie wyglądać przyszłość aut z silnikami spalinowymi?

W najbliższych dniach tj. 7 i 8 czerwca 2022r. Komisja Europejska będzie podejmować decyzję w sprawie przyszłości aut spalinowych. Według planu od 2035 roku w Europie kupić będzie można jedynie auto bezemisyjne, a tym samym dobrze znane z polskich dróg samochody spalinowe mają przejść do historii. Fani 4 kółek napędzanych benzyną lub ropą naftową mogą mieć jedynie 13 lat na zakup nowych modeli.

Myślisz nad zakupem auta hybrydowego? Sprawdź już dziś, ile kosztować będzie OC i AC!

Sprawdź najniższą ratę!

Jeśli nadal chcesz kupić jeden z nich, musisz uzbroić się w cierpliwość. Na nowe auto musimy poczekać nawet od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wcześniej spowodowane było to sytuacją epidemiologiczną, która spowolniła napływ części do fabryk. Gdy pandemia COVID-19 została opanowana, wojna w Ukrainie sprawiła, że półprzewodników potrzebnych do produkcji nowych modeli nadal jest deficyt na rynku.

Czy to początek końca aut spalinowych? Ceny paliw wciąż rosną, o czym możesz przeczytać, w tym artykule. Może jednak jeszcze nie jesteśmy gotowi na taką rewolucję? Polacy wybierają coraz chętniej samochody hybrydowe, jednak wciąż nie tak chętnie jak zachodnia część Europy.

Źródła:
https://www.acea.auto

 

Podsumowanie

  1. Co czwarte auto sprzedane w Europie, w I kwartale 2022 roku to samochód hybrydowy.
  2. Polacy coraz chętniej kupują auta hybrydowe i elektryczne. Tych drugich kupiliśmy o 143.5% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. 
  3. Na początku czerwca Komisja Europejska planuje przegłosować całkowite wyeliminowanie samochodów zasilanych benzyną i dieslem do 2035 roku. 
  4. Na nowe auto zasilane silnikiem diesla lub benzyną czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments