Auta hybrydowe coraz popularniejsze! Europejczycy rezygnują z diesli

Aktualizacja:
samochody-hybrydowe-coraz-popularniejsze

Zielone tablice coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Czy wiesz, co oznaczają? W ten sposób wyróżniane są pojazdy elektryczne lub zasilane wodorem. Z roku na rok Europejczycy coraz chętniej wybierają bardziej ekologiczne rozwiązania.

Nowe wyniki sprzedaży samochodów hybrydowych w Europie

5 maja w Brukseli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało wyniki sprzedaży aut na terenie Unii. Ciekawostką jest, że co czwarty z nich to samochód hybrydowy! Wraz z elektrycznymi BEV (10%) stanowią już równie duży procent na rynku, co klasyczne auta benzynowe (36%).

Sprzedaż aut z silnikiem diesla w okresie od stycznia 2022 r. do marca spadła o 33.2% na rzecz aut napędzanych alternatywnie. W niektórych krajach ta zmiana jest naprawdę imponująca. W porównaniu do 2021 roku, mieszkańcy Rumunii kupili o 408% więcej aut zasilanych hybrydowo lub elektrycznie. Trend ten także widać na największych rynkach europejskich – w Hiszpanii wzrost ten był o 110%, a we Francji na poziomie prawie 43%.

Czytaj także: Ranking samochodów hybrydowych

Europa wybiera auta hybrydowe

Polacy coraz chętniej wybierają auta hybrydowe!

Jak sytuacja wygląda na polskim rynku? W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 wzrost sprzedaży aut elektrycznych w 2022 zwiększył się aż o 143.5%! O 23% więcej sprzedanych zostało także modeli hybrydowych typu Plug-In. Proporcjonalnie do wzrostu ich popularności, spada sprzedaż samochodów z silnikiem benzynowym (-21%).

Czytaj także: Ranking sprzedaży samochodów

Czy to oznacza, że po naszych drogach wkrótce będą jeździć jedynie auta zasilane elektrycznie lub hybrydowe? Nie do końca. Nadal nie jesteśmy tak skłonni do tego typu rozwiązań, jak nasi europejscy sąsiedzi. Dla porównania aut hybrydowych typu Plug-In w I kwartale 2022 r. Polacy kupili zaledwie 2.442, natomiast benzynowych aż 50.626.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu hybrydowego i elektrycznego

Jak będzie wyglądać przyszłość aut z silnikami spalinowymi?

W najbliższych dniach tj. 7 i 8 czerwca 2022r. Komisja Europejska będzie podejmować decyzję w sprawie przyszłości aut spalinowych. Według planu od 2035 roku w Europie kupić będzie można jedynie auto bezemisyjne, a tym samym dobrze znane z polskich dróg samochody spalinowe mają przejść do historii. Fani 4 kółek napędzanych benzyną lub ropą naftową mogą mieć jedynie 13 lat na zakup nowych modeli.

Myślisz nad zakupem auta hybrydowego? Sprawdź już dziś, ile kosztować będzie OC i AC!

Sprawdź najniższą ratę!

Jeśli nadal chcesz kupić jeden z nich, musisz uzbroić się w cierpliwość. Na nowe auto musimy poczekać nawet od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wcześniej spowodowane było to sytuacją epidemiologiczną, która spowolniła napływ części do fabryk. Gdy pandemia COVID-19 została opanowana, wojna w Ukrainie sprawiła, że półprzewodników potrzebnych do produkcji nowych modeli nadal jest deficyt na rynku.

Czy to początek końca aut spalinowych? Ceny paliw wciąż rosną, o czym możesz przeczytać, w tym artykule. Może jednak jeszcze nie jesteśmy gotowi na taką rewolucję? Polacy wybierają coraz chętniej samochody hybrydowe, jednak wciąż nie tak chętnie jak zachodnia część Europy.

Źródła:
https://www.acea.auto

Podsumowanie

  1. Co czwarte auto sprzedane w Europie, w I kwartale 2022 roku to samochód hybrydowy.
  2. Polacy coraz chętniej kupują auta hybrydowe i elektryczne. Tych drugich kupiliśmy o 143.5% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. 
  3. Na początku czerwca Komisja Europejska planuje przegłosować całkowite wyeliminowanie samochodów zasilanych benzyną i dieslem do 2035 roku. 
  4. Na nowe auto zasilane silnikiem diesla lub benzyną czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej