Ranking samochodów hybrydowych 2022 – co kupowali Polacy najchętniej?

Aktualizacja:
ranking-samochodow-hybrydowych

Elektryfikacja w motoryzacji dynamicznie się rozwija. Podobnie jak świadomość ekologiczna właścicieli samochodów. Najlepiej pokazuje to duże zainteresowanie autami z napędem hybrydowym. Sprawdź, jakie samochody hybrydowe wybierali w 2022 roku Polacy.

Jak co roku Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował raport, podsumowujący sprzedaż oraz rejestrację pojazdów w Polsce. Na bazie tych danych przygotowaliśmy ranking samochodów hybrydowych, które cieszyły się w naszym kraju największym zainteresowaniem. Poznaj najlepsze auta hybrydowe 2022 roku.

Samochód hybrydowy –  co to jest? 

Coraz częściej słyszymy o samochodach hybrydowych i elektrycznych. Warto więc w ramach podsumowania odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czym jest samochód hybrydowy? Jest to rodzaj pojazdu, który wykorzystuje co najmniej dwa źródła napędu np. silnik spalinowy i elektryczny. W hybrydach silnik elektryczny może być używany do napędu samochodu lub do wspomagania silnika spalinowego. Bateria może być ładowana zarówno podczas jazdy (HEV), jak i z gniazdka elektrycznego (Plug-in).

Istnieją różne rodzaje samochodów hybrydowych, które różnią się sposobem działania i konstrukcją. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych przykładów:

  • Mikrohybryda (MHEV) – samochód z silnikiem spalinowym, który wspomaga elektryczny napęd podczas jazdy. Ten drugi nie jest używany do bezpośredniego napędu samochodu, ale zapewnia dodatkową moc podczas przyspieszania lub jazdy pod górę. MHEV może być ładowany z gniazdka elektrycznego, ale nie jest to konieczne, ponieważ bateria jest ładowana podczas jazdy.

  • Samochód hybrydowy typu „Lekka hybryda” (HEV) – ten model łączy silnik spalinowy i elektryczny. Pracują one razem lub niezależnie od siebie. Samochód hybrydowy typu HEV może być napędzany tylko przez elektrycznie przez krótki dystans lub podczas jazdy z niską prędkością.

  • Hybryda Plug-in (PHEV) – to najpopularniejszy rodzaj hybrydy na rynku, który może być ładowany z gniazdka elektrycznego. Podobnie jak w przypadku HEV, może być napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym na krótkich dystansach. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC dla hybrydy i aut elektrycznych!

Kalkulator OC/AC

Wzrost zainteresowania hybrydami

Już teraz można stwierdzić, że 2022 rok był dobrym okresem w kontekście zainteresowania samochodami hybrydowymi. Porównując analogiczny okres w 2021 roku, spadła zarówno liczba rejestracji nowych aut z silnikami diesla, jak i benzynowymi. W obu przypadkach był to spadek o kilkanaście punktów procentowych. Z kolei tzw. alternatywne jednostki napędowe zaliczyły łącznie wzrost zainteresowania kierowców o 6,9%. W tej grupie było 65 617 klasycznych hybryd (+12,9 %) i 71 331 tzw. miękkich hybryd (-1,3%).

Czytaj także: Auta hybrydowe coraz popularniejsze! Europejczycy rezygnują z diesli

Dynamicznie rośnie również popyt na tzw. samochody bateryjne, czyli modele z napędem elektrycznym (BEV), których zarejestrowano 11 293 (+59,2%), a także hybrydy plug-in (PHEV) – 9 664 rejestracji (+5,8%). Ogólny udział w sprzedaży nowych samochodów modeli z alternatywnym źródłem zasilania (przede wszystkim hybrydy, auta elektryczne oraz 2,9% pojazdów z instalacją LPG) między styczniem a grudniem 2022 wyniósł aż 40,5%.

Ewolucja Toyoty Yaris na szczycie

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów osobowych w 2022 roku, jest Toyota. Przedstawicieli japońskiego koncernu rejestrowano w Polsce między styczniem a grudniem ponad 73 tys. razy, co jest liczbą niemal dwukrotnie większą, niż drugie w rankingu auta marki Skoda (42 tys. sprzedanych aut).

Jak donosi Samar – Instytut Badań Rynku Morotyzacyjnego Toyota jako pierwsza marka w Polsce sprzedała aż 200 tys. hybryd. Najlepszym autem hybrydowym wg. kupujących, a na pewno najpopularniejszym była Toyota Corolla. Od 2019 r. sprzedano ich ponad 50 tys. na polskim rynku. Drugim modelemw kolejności jest Toyota RAV4 z wynikiem 39 337 sprzedanych modeli od 2016 r. 

ranking samochodów hybrydowych - toyota corolla

Toyota Corolla || Zdjęcie producenta

Spora w tym zasługa modelu Yaris Cross, który w wariantach napędowych posiada przede wszystkim opcje hybrydowe. Znane z polskich dróg nieduże auto miejskie, ewoluowało w wielozadaniowego SUV-a, który z marszu zdominował ranking samochodów hybrydowych. Toyota Yaris Cross wyróżnia się zaawansowanym systemem samoładującej hybrydy, który zapewnia bardzo dobre osiągi, a przy tym jest wyjątkowo ekonomiczna. Z kolei system napędu na cztery koła, a także podwyższone zawieszenie sprawiają, że Yaris Cross to świetne rozwiązanie nie tylko na przyjemne, letnie przejażdżki, ale również niezawodny pojazd hybrydowy do jazdy zimą. Zresztą właśnie w chłodne miesiące, kiedy zwykłe auta spalinowe pobierają więcej paliwa, można odczuć oszczędność tego modelu.

najlepsze auta hybrydowe 2022 - toyota yaris cross

Toyota Yaris Cross|| Zdjęcie producenta

SUV-y w wersji hybrydowej jeszcze popularniejsze

Od kiedy tylko pojawiły się na rynku, samochody z nadwoziem typu SUV cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. Osoby, które nie zdecydowały się na zakup tego wielozadaniowego pojazdu, jako główną wadę wskazywały wysokie wskaźniki spalania, zwłaszcza w trybie miejskim. Dlatego nie dziwi fakt, że wraz z pojawieniem się w SUV-ach hybrydowych jednostek napędowych, jeszcze bardziej wzrosło zainteresowanie tego typu autami.

Poza wspomnianą Toyotą Yaris Cross świetnym dowodem na ten trend jest Kia Sportage. Model od lat ma wielu zwolenników, którzy cenią sobie niezawodność i atrakcyjną stylistykę dzieła koreańskich inżynierów. Jest nie tylko najlepszym autem hybrydowym typu SUV, ale i 3. najpopularniejszym modelem w 2022 roku

najpopularniejsze samochody w Polsce 2022 - kia sportage

Kia Sportage || Zdjęcie producenta

Teraz jednak do atutów Sportage dołączył aspekt ekonomiczny. Kia oferuje bardzo szeroki wybór nie tylko wariantów napędowych tego modelu, ale też wersji samej hybrydy. Można zdecydować się na sprawdzoną miękką hybrydę, która znacząco zmniejsza spalanie podczas jazdy lub nowoczesną hybrydę plug-in. W tym ostatnim wariancie pojazd może być zeroemisyjny, co działa bardzo dobrze zarówno dla środowiska naturalnego, jak i portfela właściciela. 

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC dla modelu Kia Sportage i nie tylko!

Porównaj ceny OC/AC

W rankingu samochodów hybrydowych podium należy do SUV-ów

Czołówkę najchętniej kupowanych nowych samochodów z napędem hybrydowym uzupełnia kolejny SUV z Korei Południowej. Tym razem jednak chodzi o Hyundaia, a konkretnie wielokrotnie nagradzany model Tucson. Jest to 7. najczęściej wybierany model w Polsce w 2022 roku. Nadwozie tego auta zbliżone jest najbardziej do klasycznego, dużego SUV-a. Pojazd jest wyjątkowo przestronny, a w najnowszych wersjach silnikowych, także ekonomiczny. W 2022 roku w sprzedaży w Polsce pojawił się Hyundai Tucson Plug-in, który pozwolił na korzystanie z auta w trybie zeroemisyjnym. Hyundai oprócz szerokiego wyboru jednostek napędowych wyróżnia się również bogatym wyposażeniem, już w podstawowym wariancie. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa dbają o kierowcę i pasażerów, monitorując zarówno kondycję osoby za kierownicą, jak i szereg czynników w otoczeniu pojazdu.

Ranking samochodów hybrydowych 2022 - tucson

Hyundai Tucson || Zdjęcie producenta

Kupując model Tucson, a także inne hybrydy bądź auta elektryczne Hyundaia, producent zapewnia 5-letnią gwarancję bez limitu kilometrów, a także 8 lat ochrony na baterie wysokiego napięcia. Dzięki temu można mieć pewność, że samochód będzie służył użytkownikom przez długi czas.

Ubezpieczenie auta hybrydowego

Warto podkreślić, że określenie „najtańszy samochód hybrydowy” nie ogranicza się wyłącznie do sumy zakupu, ale przede wszystkim kosztów eksploatacji. W przypadku modeli PHEV, które mogą jeździć w trybie pełni elektrycznym, można zredukować koszty jazdy do minimum. Wystarczy stacja ładowania i panele fotowoltaiczne na dachu domu, żeby przestać przejmować się rosnącymi cenami paliw na stacjach.

A jak wygląda kwestia ubezpieczenia auta hybrydowego? Zgodnie z raportem Punkty średnia składka OC dla pojazdów z napędem hybrydowym wyniosła w 2022 roku 618 zł. Jest to kwota wyższa od analogicznych modeli z silnikiem benzynowym czy dieslem.

Rodzaj napęduŚrednia cena OC w 2022 roku
Hybryda 618 zł
Elektryczny422 zł
Dane multiagencji Punkta

Zobacz też: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 roku?

Jeśli chcemy kupić tanie w utrzymaniu auto, które na dodatek będzie miało niską składkę za OC, najlepszym wyborem będzie samochód elektryczny. Tutaj statystyki pokazują, że obecnie elektryka ubezpieczymy najtaniej, gdyż średnia składka wyniosła 422 zł.

Nie czekaj – sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OC i AC z Punktą!

Porównaj ceny OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Jaki model auta hybrydowego był najpopularniejszy w 2022 roku?
Ile kosztuje ubezpieczenie hybrydy w 2022 roku?
Co to jest samochód hybrydowy?
Jaki samochód hybrydowy kupić?

Podsumowanie

  1. Auto hybrydowe to samochód, który łączy co najmniej 2 różne źródła napędu.
  2. Na polskim rynku najczęściej spotkasz się z 3 typami hybrydy: Plug-in (PHEV), "lekką hybrydą" (HEV) i mikrohybrydą (MHEV).
  3. Według badań przeprowadzonych przez PZPM najchętniej wybieranym rodzajem hybrydy jest MHEV. W 2022 roku zarejestrowano ponad 71 tys. aut tego typu.
  4. Najlepszym autem hybrydowym w 2022 roku wg. kupujących była Toyota Corolla. Zajmuje ona 1. miejsc najczęściej rejestrowanych samochodów.
  5. Corolla to model, który sprzedał się w ponad 200 tys. egzemplarzy w Polsce na przestrzeni ostatnich 4 lat.
  6. Średnia cena ubezpieczenia samochodu hybrydowego w 2022 roku wyniosła 618 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments