Diesel, benzyna, a może hybryda? Ranking sprzedaży samochodów – co będziemy kupować w 2023 roku?

Aktualizacja:
najpopularniejsze-samochody-w-polsce-2022

Czy sytuacja polityczna i gospodarcza wpłynęły na rynek motoryzacyjny? Przemysł samochodowy nie zawsze odpowiada temu, co dzieje się na świecie. Ranking sprzedaży samochodów w 2022 roku stanowi tego doskonały przykład. Sprawdź, jakie auta sprzedawały się najlepiej i czy znalazło to odzwierciedlenie w cenach OC.

Nowy rok to czas podsumowań oraz przewidywania tego, co nas czeka w przeciągu kolejnych 12-miesięcy. Rynek samochodowy w ostatnim czasie odczuł mocne zawirowania przez sytuację za wschodnią granicą czy przerwane łańcuchy dostaw z powodu COVID-19. Przygotowaliśmy ranking sprzedaży samochodów podsumowujący liczbę zarejestrowanych aut w 2022 roku. Czy ranking sprzedaży samochodów 2023 będzie wyglądał podobnie ? Wszystko wskazuje na to, że tak. Sprawdźmy więc, jakie były najpopularniejsze samochody w Polsce.

Liczba zarejestrowanych aut w Polsce – stan na listopad 2022 roku

Wydawać by się mogło, że rosnące ceny oraz długi czas oczekiwanie skutecznie ostudziły zapędy konsumentów i zmniejszyła popyt na auta. W rzeczywistości sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ile nowych samochodów sprzedaje się w Polsce? Z danych zebranych przez PZPM wynika, iż w listopadzie 2022 r. zarejestrowano o 4,7% więcej pojazdów niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nie jest to imponujący wzrost, ale biorąc pod uwagę obecny poziom inflacji w Polsce i tak zaskakuje. 

Warto też spojrzeć na liczby w ujęciu rocznym. Od stycznia do końca grudnia 2022 r. zarejestrowano łącznie 481 987 auta osobowe i dostawcze do 3,5 t. W tym samym okresie 2021 r. wynik ten wyniósł 520 573 i  oznacza to, że w stosunku rok do roku liczba zarejestrowanych aut zmalała o 38 586 sztuki, czyli o 7,4%

Powyższe dane odnoszą się do samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Która z tych grup poradziła sobie lepiej? Zdecydowanie ta pierwsza, gdyż w listopadzie 2022 osobówek zarejestrowano o 6,9% więcej niż miesiąc wcześniej i o 7% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W związku z tym najpopularniejsze samochody w Polsce to osobówki i nie jest to zaskakująca informacja. W odniesieniu do dostawczaków w rankingu sprzedaży samochodów zanotowano z kolei spadek odpowiednio o -7,9% (w stosunku do października) i -15% (w stosunku do listopada 2021 r.).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie na samych konsumentów. Wysoki wynik sprzedaży samochodów w 2022 roku to w dużej mierze zasługa przedsiębiorców – od stycznia do grudnia kupili oni ponad 298 tys. pojazdów. W opozycji do wyniku wygenerowanego przez klientów indywidualnych (121 tys.), który to stanowi mniej niż połowę tej liczby.

Kupujesz auto wkrótce, a może dopiero planujesz? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie!

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Najpopularniejsze samochody w Polsce – które marki zanotowały największe wzrosty?

Jeśli chodzi o ranking sprzedaży aut konkretnych marek, preferencje Polaków nie zmieniły się w ostatnim czasie –Polscy kierowcy wciąż czują największy pociąg do samochodów japońskiego giganta. Najpopularniejsze samochody w Polsce produkuje Toyota. Jest ona niekwestionowanym liderem sprzedaży zarówno w ujęciu miesięcznym – 6981 sprzedanych aut w grudniu 2022 r., jak i rocznym – 73 862 w okresie od stycznia do grudnia. Przewaga nad konkurentami jest w tym przypadku niebagatelna, bo niemal dwukrotna. Kolejne miejsca w rankingu przypadły następująco Škodzie, Kii, Volkswagenowi i Hyundaiowi.

Najpopularniejszym modelem samochodu w 2022 roku okazała się oczywiście niezawodna Toyota Corolla. Wśród najlepiej sprzedających się modeli znalazło się zresztą miejsce dla innych modeli z charakterystycznym logo. W ujęciu rocznym zaufaniem klientów cieszyła się również Toyota Yaris (2. miejsce). W grudniu prawdziwym zaskoczeniem okazała się Toyota Yaris Cross, ponieważ zakończyła miesiąc ze sprzedażą na poziomie 1275 sztuk.

Ranking sprzedaży samochodów w Polsce 2022 – top 5 najpopularniejszych modeli 

1. Toyota Corolla (21 371 sprzedanych aut)

ranking sprzedaży samochodów 2022 - toyota corolla
Źródło: zdjęcie producenta

2. Toyota Yaris (12 478 sprzedanych aut)

najpopularniejsze samochody w Polsce 2022 - toyota yaris
Źródło: zdjęcie producenta

3. Kia Sportage (11 176 sprzedanych aut)

najpopularniejsze samochody w Polsce 2022 - kia sportage
Źródło: zdjęcie producenta

4. Dacia Duster (10 958 sprzedanych aut)

ranking sprzedaży samochodów 2022 - dacia duster
Źródło: zdjęcie producenta

5. Skoda Octavia (10 893 sprzedanych aut)

najpopularniejsze samochody w Polsce 2022 - skoda octavia
Źródło: zdjęcie producenta

Czy elektrykom i hybrydom udało się prześcignąć klasykę?

Choć zakaz rejestracji samochodów spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r. we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, wciąż budzi wiele emocji, Polacy zdają się nie przejmować nim na zapas. Czy zmiany te wpłynęły na ranking sprzedaży samochodów? 

Statystyki jasno wskazują na to, że w naszym kraju najpopularniejsze  samochody to te zasilane benzyną. Cieszą się one ponadprzeciętnym powodzeniem, ponieważ alternatywne silniki chwilowo nie są w stanie z nimi konkurować. Wynika to, chociażby ze strachu przed problemami z ładowaniem w czasie dłuższych tras. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na „twarde liczby”.

Rodzaj napęduSprzedaż w grudniu 2022 roku (szt.)Sprzedaż od stycznia do grudnia 2022 roku (szt.)
Benzyna16 697203 083
Diesel 4 03646 471
MHEV ( tzw. miękka hybryda)6 33271 331
HEV (hybryda)6 60565 617
BEV (samochód elektryczny)1 23011 293
LPG111512 246
PHEV (hybryda Plug-in)7949 664
Pozostałe (FCEV i EREV)44
Dane na podstawie raportu PZPM

Mimo wszystko można zauważyć, że rynek się zmienia – powoli, ale jednak. Liczba hybryd (HEV) i hybryd typu Plug-in wzrosła rok do roku odpowiednio o 12,9% i 5,8%. Niewątpliwe nie jest to największy wzrost – najpopularniejszymi autami w Polsce stają się samochody bateryjne (BEV), których sprzedaż wzrosła o aż 59,2% w tym samym okresie. 

Polacy zdają się jednak tracić sympatię do silników diesla, których sprzedaż spadła o 14,7%. Może to wynikać z rosnącej różnicy w cenach paliwa.  Wbrew pozorom spadek zaliczyły również pojazdy z silnikami benzynowymi, które w 2022 roku zajęły o 3,6 pp mniejszy udział w rynku niż w roku ubiegłym. Podsumowując, to znacząco za mało, by można mówić o rewolucji. Być może obserwujemy jednak właśnie pierwszy, bardzo niewielki krok w tym kierunku.

Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC/AC w swoim modelu!

Kalkulator OC/AC

Ranking sprzedaży samochodów w 2022 roku a ceny OC

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych i przemysł samochodowy żyją w symbiozie, a zmiany zachodzące w jednym z nich prędzej czy później znajdują odzwierciedlenie w drugim. Obecnie nie jest to jednak aż tak widoczne, gdyż ranking średnich cen ubezpieczeń dla poszczególnych typów silników wygląda następująco.

Rodzaj napędu Średnia cena OC w 2022 roku
Benzyna523 zł
Benzyna/Gaz (fabryczny)519 zł
Benzyna/Gaz (niefabryczny)550 zł
Elektryczny422 zł
Hybryda618 zł
Olej napędowy548 zł
Dane multiagencji Punkta

Co może tu najbardziej dziwić? Bez wątpienia to, że ukierunkowanie na zeroemisyjne silniki wcale nie idzie w parze z niskimi cenami OC dla takich pojazdów. O ile auta z silnikiem elektrycznym są najtańsze do ubezpieczenia, o tyle już hybrydy stanowią obecnie najdroższą opcję – pomimo rosnącego zainteresowania klientów.

Podsumowując, jeśli chcesz być na bieżąco z cenami mieszkań, zachęcamy Cię do śledzenia rankingu cen ubezpieczeń Punkta. Tam znajdziesz najnowsze informacje o zmianach na rynku polis OC. 

Porównaj ceny OC/AC!

 

Pytania i odpowiedzi

Jaki rodzaj silnika był najpopularniejszy w 2022 roku?
Ile kosztuje ubezpieczenie OC diesla?
Jaki silnik oferuje najtańsze OC?

Podsumowanie

  1. Wbrew rosnącej inflacji sprzedaż nowych aut spadła o zaledwie 6% w stosunku do 2021 roku.
  2. Ranking sprzedaży samochodów 2022 r. wygrywa Toyota - to najpopularniejsza marka wśród polskich kierowców kupujących nowe auta. Kolejne miejsce zajęła Kia, Dacia i Skoda.
  3. Najchętniej wybieranym modelem w 2022 roku była Toyota Corolla.
  4. Coraz chętniej sięgamy po auta w pełni elektryczne. Ich sprzedaż wzrosła aż o prawie 60%.
  5. Najmniej za ubezpieczenie zapłacą właściciele aut elektrycznych. Średnia cena w 2022 roku wyniosła 422 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments