Zielone tablice rejestracyjne – od kiedy i dla kogo?

Opublikowano: 26.03.2019
zielone tablice rejestracyjne

Już niedługo na polskich drogach pojawią się pojazdy z nowymi tablicami rejestracyjnymi. Jak będą wyglądać? Kto będzie zobowiązany je posiadać? Od kiedy będzie istniał obowiązek korzystania z nich? Podpowiadamy!

Niebawem na drogach spotkasz pojazdy z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Nie są one jednak przeznaczone dla każdego auta. Co jest przyczyną takich zmian? Kto musi zastosować się do nowych zasad? Sprawdź.

Zielone tablice – nowość na drogach

Decyzja o wprowadzeniu zielonych tablic rejestracyjnych to efekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jest tam zawarty jasny wymóg, że: pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Jak więc widzisz, ekopojazdy będą się odróżniały od pozostałych pojazdów kolorem tablic, ale nie tylko! Otrzymają również nową barwę naklejek.

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla pojazdów elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. Te drugie nie są jednak jeszcze oferowane na polskim rynku i na razie raczej się nie zapowiada, by w najbliższych latach się to zmieniło. Głównym powodem jest brak stacji tankowania wodoru, choć Grupa Lotos, jako pierwsza w Polsce, zamierza je wprowadzić w naszym kraju w ciągu dwóch najbliższych lat. Stacja wodorowa powstanie w Warszawie oraz Trójmieście.

Co ważne i zarazem zastanawiające, zielone tablice rejestracyjne nie będą dotyczyć samochodów hybrydowych, nawet typu plug-in.

Zielone tablice – w jakim celu?

Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim podczas codziennej jazdy po drogach. Ekopojazdy mają prawo poruszać się po buspasach oraz strefach czystego komfortu. Widoczna i wyróżniająca takie auta tablica będzie stosowną informacją dla innych kierowców oraz policjantów, że pojazd ten może legalnie korzystać z pasa dla autobusów.

Jak będą wyglądać nowe tablice rejestracyjne?

Tablice te będą dostępne w takich samych wymiarach, co standardowa wersja – będą się różnić jedynie kolorem. Tło tablic rejestracyjnych będzie miało kolor zielony. Ta barwa zdecydowanie kojarzy się z ekologią i środowiskiem, co idealnie pasuje do okoliczności ich zastosowania. Litery oraz cyfry na nich umieszczone pozostaną w kolorze czarnym. Co więcej, pojawią się również nowe rodzaje naklejek. Pojazdy elektryczne będą oznaczone naklejką z obwódką w kolorze czerwonym, zaś pojazdy wodorowe – żółtym.

Od kiedy będą obowiązywać?

Nowe wersje tablic dla samochodów elektrycznych i wodorowych będą dostępne do użytku od 1 stycznia 2020 roku, czyli wraz z rozpoczęciem nowego roku. Ważna informacja jest taka, że dotychczasowe tablice nie stracą swojej ważności. Nie będziesz więc musiał wymieniać ich na nowe, jeśli nie widzisz takiej potrzeby.

Jak oznaczone są pojazdy elektryczne w innych krajach?

Polska nie jest pierwszym krajem, w którym obowiązywać będą zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych. Takie zasady obowiązują już m.in. na Węgrzech, w Chinach czy Kanadzie, a rząd Wielkiej Brytanii również chce takowe wprowadzić.

Częściej stosuje się jednak specjalne oznaczenia, dodając kolejne litery na rejestracji. Przykładowo, w Niemczech stosuje się białe tło oraz dodaje się na końcu literkę „E”, a w Norwegii auta elektryczne posiadają w tablicach specjalny kod na początku – takim prefiksem może być „EL”, „EK” lub „EV”.

Czy jesteś właścicielem pojazdu elektrycznego? Co sądzisz o zmianach? Wymienisz swoje tablice rejestracyjne na zielone? Daj nam znać w komentarzu.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/toyota-mirai-samochod-na-wodor/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments