Samochód z zagranicy? Sprawdź zanim sprowadzisz!

Aktualizacja:

Chcesz cieszyć się autem, którym „starszy pan jeździł tylko do kościoła”? Pamiętaj, że najpierw należy sprawdzić jego stan techniczny. Kupując samochód z zagranicy, możesz przecież trafić na oszustów, którzy chcą wcisnąć Ci za sporą sumę auto z jakimś defektem. O czym warto pamiętać zanim sprowadzimy samochód z zagranicy? 

Samochód z zagranicy: sprawdź stan samochodu 

Dlatego nie wystarczy opinia szwagra, ale przydaje się przegląd w niezależnym warsztacie, w którym dowiesz się, czy pojazd nie jest powypadkowy lub czy licznik nie został cofnięty. Warto też sprawdzić, czy auto nie jest kradzione. Służy do tego numer VIN auta, który trzeba porównać z tym zawartym w dokumentach. Jeśli sprowadzenie auta z zagranicy zlecisz firmie, która się w tym specjalizuje, wtedy niezbędna jest podpisana z nią umowa sprowadzenia samochodu. Tobie pozostaną wtedy tylko formalności załatwiane w kraju.

Umowa kupna – sprzedaży

Gdy jesteś pewien, że z autem wszystko w porządku, nadchodzi czas na transakcję. Ważne jest, by umowa kupna samochodu z zagranicy sporządzona była od razu w dwóch językach. Jeśli dokument nie ma polskiej wersji, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty za przełożenie umowy przez tłumacza przysięgłego. Aby zarejestrować auto, potrzebna jest właśnie jej polska wersja. Wreszcie musisz się upewnić, że masz komplet niezbędnych dokumentów przekazanych przez sprzedającego. Musi to być właśnie umowa kupna – sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Ważne także jest, by zabrać ze sobą oba komplety kluczy do auta. 

SPRAWDŹ: Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Sprowadzenie samochodu z zagranicy: jak wrócić do domu?      

Samochody sprowadzane z zagranicy jadą do Polski na dwa sposoby. Jednym z nich jest podróż lawetą. Jeśli ktoś decyduje się na uszkodzone lub powypadkowe auto do remontu, to jedyna możliwość. Ale można na niej przywieźć także sprawny pojazd. Co prawda wiąże się to z dodatkowym sporym kosztem, ale za to oszczędza nam formalności. Z kolei przed samodzielnym powrotem za kierownicą musisz załatwić kilka spraw. Przede wszystkim trzeba wybrać się do miejscowego wydziału komunikacji i zakupić krótkoterminowe tablice rejestracyjne zwane celnymi. Oprócz tego należy opłacić na tę okazję krótkoterminowe OC, które będzie ważne przez 30 dni. 

Auto z zagranicy: co należy załatwić po powrocie do kraju?

Sprowadzenie auta z zagranicy masz już za sobą. Faktycznie samochód z zagranicy może okazać się świetną okazją cenową. Jednak musisz liczyć się z tym, że na miejscu pojawi się jeszcze kilka kosztów związanych z czekającymi formalnościami. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest wykonanie pełnego przeglądu technicznego w stacji diagnostycznej. Następnie musisz zapłacić akcyzę. Sprowadzane samochody z zagranicy obłożone są akcyzą, która zależy od pojemności silnika i wynosi 3,1% wartości pojazdu – dla silników do 2000 cm³ lub 18,6% dla silników od 2000 cm³. 

Sprowadzanie samochodów z UE wymaga złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-24, czyli wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku płacenia podatku związanego z przewozem pojazdu z terytorium innego państwa członkowskiego. Gorzej, jeśli kupiłeś auto poza Unią Europejską, bo dodatkowo musisz w Urzędzie Celnym zapłacić podatek w wysokości 23% wartości auta. Ponadto zapłacisz jeszcze 10% cła, jeśli auto zostało wyprodukowane poza Unią Europejską.  

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu z zagranicy KROK PO KROKU

Samochód z zagranicy: rejestracja sprowadzonego auta

Przedostatnim krokiem, który finalizuje sprowadzanie aut z zagranicy jest wizyta w wydziale komunikacji. Na miejscu musisz złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Potrzebne ci są do tego: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, umowa kupna oraz zaświadczenia o wszystkich opłatach. Na tej podstawie dokonana zostaje pierwsza rejestracja pojazdu w Polsce. Otrzymasz wówczas czasowe tablice i miękki dowód, nalepki kontrolne, pozwolenie czasowe, a za wszystko zapłacisz 256 zł. Na koniec pozostaje ci jedynie wykupić korzystną polisę OC i cieszyć się nowym nabytkiem.       

Podsumowanie

Polacy od dawna mają słabość do aut sprowadzonych z zagranicy. Jednak decydując się na zakup, musisz pamiętać, że sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z szeregiem formalności, których trzeba dopełnić. Jakie dokumenty są potrzebne i jak przebiega rejestracja w kraju? Jeśli marzy Ci się samochód z zagranicy - poznaj szczegóły i koszty związane z jego sprowadzeniem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments