Samochód z zagranicy? Sprawdź zanim sprowadzisz!

Aktualizacja:
samochod-z-zagranicy

Chcesz cieszyć się autem, którym „starszy pan jeździł tylko do kościoła”? Pamiętaj, że najpierw należy sprawdzić jego stan techniczny. Kupując samochód z zagranicy, możesz przecież trafić na oszustów, którzy chcą wcisnąć Ci za sporą sumę auto z jakimś defektem. O czym warto pamiętać zanim sprowadzimy samochód z zagranicy? 

Samochód z zagranicy: sprawdź stan samochodu

Dlatego nie wystarczy opinia szwagra, ale przydaje się przegląd w niezależnym warsztacie, w którym dowiesz się, czy pojazd nie jest powypadkowy lub czy licznik nie został cofnięty. Warto też sprawdzić, czy auto nie jest kradzione. Służy do tego numer VIN auta, który trzeba porównać z tym zawartym w dokumentach. Jeśli sprowadzenie auta z zagranicy zlecisz firmie, która się w tym specjalizuje, wtedy niezbędna jest podpisana z nią umowa sprowadzenia samochodu. Tobie pozostaną wtedy tylko formalności załatwiane w kraju.

Umowa kupna – sprzedaży

Gdy jesteś pewien, że z autem wszystko w porządku, nadchodzi czas na transakcję. Ważne jest, by umowa kupna samochodu z zagranicy sporządzona była od razu w dwóch językach. Jeśli dokument nie ma polskiej wersji, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty za przełożenie umowy przez tłumacza przysięgłego. Aby zarejestrować auto, potrzebna jest właśnie jej polska wersja. Wreszcie musisz się upewnić, że masz komplet niezbędnych dokumentów przekazanych przez sprzedającego. Musi to być właśnie umowa kupna – sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Ważne także jest, by zabrać ze sobą oba komplety kluczy do auta. 

Sprawdź: Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Sprowadzenie samochodu z zagranicy: jak wrócić do domu?

Samochody sprowadzane z zagranicy jadą do Polski na dwa sposoby. Jednym z nich jest podróż lawetą. Jeśli ktoś decyduje się na uszkodzone lub powypadkowe auto do remontu, to jedyna możliwość. Ale można na niej przywieźć także sprawny pojazd. Co prawda wiąże się to z dodatkowym sporym kosztem, ale za to oszczędza nam formalności. Z kolei przed samodzielnym powrotem za kierownicą musisz załatwić kilka spraw. Przede wszystkim trzeba wybrać się do miejscowego wydziału komunikacji i zakupić krótkoterminowe tablice rejestracyjne zwane celnymi. Oprócz tego należy opłacić na tę okazję krótkoterminowe OC, które będzie ważne przez 30 dni. 

Auto z zagranicy: co należy załatwić po powrocie do kraju?

Sprowadzenie auta z zagranicy masz już za sobą. Faktycznie samochód z zagranicy może okazać się świetną okazją cenową. Jednak musisz liczyć się z tym, że na miejscu pojawi się jeszcze kilka kosztów związanych z czekającymi formalnościami. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest wykonanie pełnego przeglądu technicznego w stacji diagnostycznej. Następnie musisz zapłacić akcyzę. Sprowadzane samochody z zagranicy obłożone są akcyzą, która zależy od pojemności silnika i wynosi 3,1% wartości pojazdu – dla silników do 2000 cm³ lub 18,6% dla silników od 2000 cm³. 

Sprowadzanie samochodów z UE wymaga złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-24, czyli wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku płacenia podatku związanego z przewozem pojazdu z terytorium innego państwa członkowskiego. Gorzej, jeśli kupiłeś auto poza Unią Europejską, bo dodatkowo musisz w Urzędzie Celnym zapłacić podatek w wysokości 23% wartości auta. Ponadto zapłacisz jeszcze 10% cła, jeśli auto zostało wyprodukowane poza Unią Europejską.  

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu z zagranicy KROK PO KROKU

Samochód z zagranicy: rejestracja sprowadzonego auta

Przedostatnim krokiem, który finalizuje sprowadzanie aut z zagranicy jest wizyta w wydziale komunikacji. Na miejscu musisz złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Potrzebne ci są do tego: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, umowa kupna oraz zaświadczenia o wszystkich opłatach. Na tej podstawie dokonana zostaje pierwsza rejestracja pojazdu w Polsce. Otrzymasz wówczas czasowe tablice i miękki dowód, nalepki kontrolne, pozwolenie czasowe, a za wszystko zapłacisz 256 zł. Na koniec pozostaje ci jedynie wykupić korzystną polisę OC i cieszyć się nowym nabytkiem.       

Podsumowanie

Polacy od dawna mają słabość do aut sprowadzonych z zagranicy. Jednak decydując się na zakup, musisz pamiętać, że sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z szeregiem formalności, których trzeba dopełnić. Jakie dokumenty są potrzebne i jak przebiega rejestracja w kraju? Jeśli marzy Ci się samochód z zagranicy - poznaj szczegóły i koszty związane z jego sprowadzeniem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej