Punkta

Sędzia sądu federalnego w Oklahomie wydał nakaz, który tymczasowo ochroni blisko 200 pracodawców zrzeszonych w Catholic Benefits Association przed naciskiem rządu w sprawie zapewnienia pracownikom zwrotu kosztów antykoncepcji i środków wczesnoporonnych z ubezpieczenia zdrowotnego.

Misją zrzeszenia CBA (nie mylić z polskim odpowiednikiem skrótowca) jest zapewnienie katolickim pracodawcom możliwości wyboru planu ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z ich wiarą. Dlatego pod egidą grupy działa również katolicka firma ubezpieczeniowa – Catholic Insurance Company. W mediach od dłuższego czasu huczy o kontrowersjach związanych ze skutkami reformy zdrowia w Stanach Zjednoczonych. To właśnie Affordable Care Act (ustawa znana także jako Obamacare) zmusza katolickich pracodawców do refundacji środków antykoncepcyjnych oraz środków wczesnoporonnych. Takie działanie godzi w wierzenia zrzeszonych w Catholic Benefits Association.

CBA liczy na to, że dzięki decyzji sędziego, polityczni liderzy zrozumieją, że każdy katolik, niezależnie od tego czy jest osobą świecką czy duchowną, biskupem czy biznesmenem, nie może w zgodzie ze swoim sumieniem zapewnić ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty leków i zabiegów, które godzą w nietykalność i świętość ludzkiego życia. Tak o ideologii stojącej za wniesieniem przez CBA pozwu mówi arcybiskup miasta Oklahoma, Paul S. Coakley, a jego argumenty, choć dotyczą przepisów prawnych związanych z wprowadzeniem Obamacare, bardzo przypominają deklarację wiary lekarzy i studentów medycyny, złożoną niedawno na Jasnej Górze.

O słuszności pozwu CBA zdecydował sąd federalny. O słuszności argumentów stron w wykraczającym poza granice USA konflikcie między medycyną a religią, niech decyduje sprawiedliwość i zdrowy rozsądek każdego z nas.

Źródło: http://www.ctvnews.ca/

Fot. By Philippe Put (maternity 8 res), via Wikimedia Commons