Motoryzacyjne nowinki i technologiczne rozwiązania przyszłości, związane z automatyzacją prowadzenia samochodu, wpływają także na rynek ubezpieczeniowy. Czy właściciele aut marki Tesla i innych nowoczesnych, bezpiecznych samochodów z autopilotem będą premiowani niższym ubezpieczeniem OC? Wszystko na to wskazuje.
Tesla wprowadziła nowy plan ubezpieczeniowy „InsureMyTesla”, który jest tańszy niż standardowe oferty ubezpieczeniowe. Na cenę pakietu wpływa niska szkodowość aut tej marki, związana między innymi z autopilotem oraz niskie koszty utrzymania samochodu.
Pakiet jest dostępny na razie w USA, Australii, Hong Kongu i 20 innych krajach, ale Tesla zapowiada, że wprowadzi tę możliwość również na pozostałych rynkach.
Tesla – drogie auta, tanie ubezpieczenie dzięki InsureMyTesla?
Tesla to marka znana z bycia pionierem najnowocześniejszych technologii w dziedzinie motoryzacji, ale także z zawrotnych cen aut, sięgających ponad pół miliona złotych. Oszczędność na ubezpieczeniu Tesli może więc wydawać się tutaj czynnikiem zupełnie marginalnym, ale „InsureMyTesla” może także być wyznacznikiem nowych trendów na rynku ubezpieczeniowym.
CZYTAJ TAKŻE
Nowoczesne i zarazem bardzo drogie auta, to coraz mniejsze ryzyko zaistnienia szkody – a więc z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych – mniejsza wysokość składki.
Tesla potwierdza, że wprowadzenie autopilota zmniejszyło ilość szkód z udziałem samochodów tej marki o ponad 40 %.
Samochody elektryczne – czy to ma sens?
Samochodów Tesli, podobnie jak innych elektryków, nie ma na naszym rynku wiele (w 2016 sprzedano w Polsce 556 nowych aut elektrycznych), a ewentualnych klientów Tesli odstrasza nie tylko cena, ale także trudna dostępność stacji ładujących samochody elektryczne.
Co z tego, że auto jest wygodne, ciche i przyjazne środowisku plus tanie w eksploatacji, skoro nie ma go gdzie naładować i trudno wybrać się nim w dalszą trasę? To się jednak zmienia.
Czytaj także: OC auta z kiosku Ruchu – jedyne takie rozwiązanie w Europie
Spółka Greenway Infrastructure Poland, która instaluje w Polsce stacje szybkiego ładowania aut elektrycznych ogłosiła, że do 2020 r., na terenie całej Polski zainstaluje 200 nowych stacji ładowania.
Stacje mają znajdować się docelowo co 85 km, a więc korzystanie z auta o takim rodzaju napędu stanie się sensowniejsze i prostsze. Dziś takie stacje znajdują się głównie w dużych miastach, co czyni korzystanie z elektryków możliwe właściwie tylko na krótkich dystansach, chyba że jesteśmy w stanie zaakceptować opcję długiego ładowania samochodu ze zwykłego gniazdka elektrycznego.
Mimo tych utrudnień, ilość aut elektrycznych stale rośnie: w tej chwili w Europie jest ich ponad 50 tysięcy.
Tesla – autopilot czy auto – ściema?
Co prawda amerykańska Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdza niską szkodowość aut z autopilotem, ale użytkownicy zdają się nie być aż tak bardzo zachwyceni samochodami ze stajni Tesli.
Czytaj także: Pomysł na transport w stolicy – złotówka za minutę jazdy wypożyczonym autem
Ostatnio firmę skrytykował jej sławny klient, współzałożyciel Apple, Steve Wozniak. W wywiadzie dla CNBC powiedział on, że „Tesla próbuje utwierdzić ludzi w przekonaniu, że mają samochody, które potrafią samodzielnie jeździć, a to jest dalekie od prawdy. Można zatem powiedzieć, że oszukali nas„.
Nawet jeśli Tesla produkuje auta, w których kierowca może czuć się mocno wsparty dzięki technologii, to prawdziwy autopilot, czyli system, który sprawia, że samochód przemieszcza się sprawnie i bez udziału człowieka od punktu A do punktu B, to ciągle jeszcze pieśń przyszłości.
Czytaj także: Najtańsze samochody elektryczne – przewodnik kupującego 2020
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji? Zmotoryzowani podchodzą do tego z dużą rezerwą. Szacuje się jednak, że sytuacja ta ma się niebawem zmienić i nastąpi prawdziwy boom na auta elektryczne. Unia Europejska rozpoczęła właśnie negocjacje w sprawie nowych standardów w sprawie emisji dwutlenku węgla.
Ładowanie elektryków nie należy do skomplikowanych procesów, ale warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. W tym artykule przybliżymy najważniejsze zasady ładowania samochodów elektrycznych i poruszymy temat żywotności akumulatorów. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby optymalnie naładować akumulatory auta bez szkodzenia im?
Volkswagen, Bentley, Porsche – co myślisz słysząc nazwy tych marek? Przed oczami stają Ci tylko modele luksusowych aut? Całkiem słusznie. Choć jak się okazuje - nie do końca. Czołowi producenci samochodów nie ograniczają się tylko do kreowania kolejnych czterech kółek. Wychodzą przed szereg zajmując się produkcją mebli, paneli słonecznych czy… kiełbasek.
Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność, a wraz z ich wzrostem rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia tych pojazdów. Jednym z czynników, które wpływają na decyzję o zakupie samochodu elektrycznego, jest również koszt ubezpieczenia. W tym artykule przyjrzymy się temu, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jakie czynniki wpływają na wysokość polisy i jak możemy znaleźć odpowiednią polisę?
Nadchodzi nowa era elektromobilności w Polsce, a w centrum uwagi znajduje się chiński koncern BYD – wiodący na świecie producent samochodów elektrycznych oraz hybryd typu Plug-in. Po kilku miesiącach oczekiwania, BYD oficjalnie wkracza na polski rynek, oferując kierowcom atrakcyjne modele samochodów elektrycznych w przystępnych cenach.
Samochody elektryczne w Polsce wciąż wydają się być mało docenione. Mimo to, Innogy GO!, czyli pierwszy w pełni elektryczny car-sharing, cieszy się coraz większą popularnością. Choć na rynku zadebiutował niespełna miesiąc temu, na swoim koncie ma już sporo głosów zarówno poparcia, jak i krytyki. Dziś sprawdzimy jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem i odpowiedzialnością kierowcy w momencie wypadku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.