Punkta

Jeśli myślisz, że najlepszym można być tylko w jednej branży, to wiedz, że jesteś w błędzie. Producenci najbardziej znanych marek samochodów, choć zasłynęli swoją główną działalnością, znani są także jako twórcy innych perełek, z zupełnie innych dziedzin. Dla przykładu – kosztowałeś kiedykolwiek kiełbasek od  Volkswagena, a może próbowałeś miodu od Porsche? Wiesz, że w Twoim salonie mogą stanąć meble Bentleya? Sprawdzamy, na jakich produktach znajdziemy logo czołowych producentów aut!

Volkswagen: więcej kiełbasek niż aut

Volkswagen to jeden z najpopularniejszych producentów samochodów. Jest jednak coś, czego produkcja zdecydowanie przewyższa liczbę wyprodukowanych w jego fabrykach aut. Mowa o kiełbaskach. Tych produkuje więcej niż samochodów. Powstają one zarówno dla pracowników, ale także dla klientów detalicznych. Sprzedawane są przez niektóre niemieckie sklepy. Zakład mięsny funkcjonuje w zakątku fabryki w Wolfsburgu, gdzie Volkswagen ma także własną rzeźnię. Tam, oprócz kiełbasek i burgerów, wytwarzany jest także ketchup, używany do popularnego dania, powszechnie znanego jako „currywurst”, czyli kiełbasek w sosie pomidorowym posypanych curry. Owe kiełbaski firmowane są logo części zamiennych VW-Originalteil, a swój początek mają już w 1973 roku.

Peugeot kręci młynki w kuchniach całego świata

Peugeot to producent samochód – to nie podlega wątpliwości. Wiadomym jest, że spod swoich skrzydeł wypuszcza także cacka na dwóch kółkach – rowery, skutery i motocykle. Jednak marka ta, to nie tylko pojazdy. Powszechną sławą cieszą się bowiem… młynki. Do przypraw i do kawy. Coś oprócz nich? A jakże! Logo marki znajdziemy także na nożach kuchennych, kieliszkach do wina, karafkach czy naczyniach żaroodpornych. Używane są w kuchniach na całym świecie od blisko 200 lat. Co najciekawsze, Peugeot doczekał się także przedstawiciela w Polsce – wyłącznym dystrybutorem marki Peugeot w zakresie młynków, szkła i akcesoriów kuchennych jest TOM-GAST.

Rolls-Royce w lotnictwie

Rolls-Royce znany głównie jako brytyjski producent samochód, to także producent silników dla przemysłu lotniczego. Co ciekawe, jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, zasłynął także z produkcji silników do jednostek pływających. W 1973 roku nastąpił podział firmy na Rolls-Royce plc i Rolls-Royce Motor Cars. W 1998 roku ta ostatnia została sprzedana koncernowi Volkswagen, jednak prawa do nazwy zachowała firma BMW, która też stała się właścicielem marki w 2003 roku.

Słoneczna Tesla: elektryczne auta i instalacje przemysłowe

Tesla – co myślisz słysząc tę nazwę? Pierwsze co przychodzi na myśl, to samochody elektryczne. I słusznie! Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które produkuje w pełni elektryczne auta. To właśnie z tego słynie! Z czegoś jeszcze? Owszem! Tesla oferuje także domowe i przemysłowe instalacje elektryczne, które wykorzystują energię słoneczną. Swego czasu głośnym echem odbił się projekt dachu solarnego Tesli, w którym specjalne dachówki wytwarzają energię elektryczną.

Słodkie Porsche: marka miodem płynąca

W powiedzeniu, że Porsche to marka miodem płynąca, nie będzie przesady. Dlaczego? Niewielu wie, że Porsche ma w Lipsku dużą fabrykę, na terenie której powstaje… miód. Wokół zakładu producent postawił ule, które łącznie zamieszkuje około 3 miliona pszczół. Ich praca jest częścią proekologicznej działalności Porsche. Efektem jest miód sprzedawany pod nazwą Turbienchen.

Bentley wyposaża wnętrza nie tylko aut

Kolejna ciekawostka. Tym razem na warsztat bierzemy Bentleya, czyli brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją ultraluksusowych samochodów. Jednak logo marki znajdziemy gdzieś jeszcze… w nieco mniej oczywistym miejscu, a mianowicie – na wyposażeniu wnętrz. Firma podjęła współpracę z włoskim producentem Luxury Living Group, czego efektem są ekskluzywne kanapy, fotele, łóżka czy szafki produkowane ze szlachetnego drewna i wysokogatunkowej skóry – dokładnie takiej jak wnętrza Bentleyów Mulsanne czy Continental. Nie powinna więc dziwić cena… niektóre modele foteli wycenione zostały nawet na 30 tysięcy złotych.

Lamborghini: design na każdym polu

Dla prawdziwych fanów motoryzacji nie powinno być to dużym zaskoczeniem. Nie jest tajemnicą, że zanim marka Lamborghini zanim zaistniała na rynku samochodów osobowych, zajmowała się produkcją traktorów. Później Ferruccio Lamborghini sprzedał dział rolniczy, czego efektem jest oddzielna marka Lamborghini Trattori, która oferuje swoim klientom ogromny wybór ciągników rolniczych co roku wprowadzając nowe modele maszyn. Ciągniki Lamborghini to maszyny oferujące wyjątkowe rozwiązania techniczne oraz nieszablonowy design.

Alpina: winny producent ekskluzywnych aut

Unikalna niemiecka marka zasłynęła z produkcji ekskluzywnych samochodów na bazie modeli BMW. Alpina zaczynała od modernizacji samochodów, ale niedługo potem została uznana za niezależną markę. Modele produkowane pod jej szyldem, nie tylko powstają na liniach produkcyjnych BMW, ale są także budowane na jego podzespołach. Alpina delikatnie przerabia seryjne auta dodając do nich elementy ozdobne. Same udoskonalenia to jednak dla niej za mało, w związku z czym firma postanowiła zaistnieć w zupełnie innej branży. Jakiej? Winiarskiej. Alpina zajmuje się handlem najwyższej jakości win oraz ich długoterminowym magazynowaniem.