Gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu

Aktualizacja:
Gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu

To jest historia o odszkodowaniu, chociaż nie będzie go wypłacał ubezpieczyciel. Niemniej kwota jest kwotą. Sąd na Florydzie przyznał gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu. Odszkodowanie, którego rozmiar trudno sobie wyobrazić.

Samo liczenie zer w tej kwocie zajmuje dobrych kilka chwil i to nie czterolatkowi a dorosłemu człowiekowi. Koncern RJ Reynolds ma zapłacić żonie zmarłego na raka Michaela Johnsona 23 mld dolarów (słownie: dwadzieścia trzy miliardy dolarów). To około 20% rocznego budżetu całej Polski. Mężczyzna przez dwadzieścia lat palił od jednej do trzech paczek papierosów dziennie. Zmarł na raka płuc w wieku trzydziestu sześciu lat. Według jego żony, koncern umyślnie zataił ryzyko wynikające z palenia i uzależniających właściwości papierosów.

Czytaj także: Jak astronauci ubezpieczyli się przed lotem na Księżyc? Pamiątkowa polisa Buzza Aldrina poszła pod młotek

Prawnicy powódki twierdzą, że to najwyższe w historii stanu odszkodowanie w sprawie o spowodowanie śmierci wytoczonej przez pojedynczego skarżącego. Cynthia Robinson z miasta Pensacola wytoczyła proces koncernowi tytoniowemu sześć lat temu. Jej mąż, który był kierowcą autobusu hotelowego, zmarł na raka płuc w 1996 roku w wieku 36 lat. Palił ponad dwie dekady, zaczął jako trzynastolatek.

Czytaj także: The Rolling Stones walczą o 12,7 mln dolarów odszkodowania

Poza tak zwanym odszkodowaniem karnym w wysokości 23,6 mld dolarów, zasądzono jeszcze odszkodowania kompensacyjne – ponad 16 milionów dolarów. Obie sumy odszkodowania mają otrzymać do podziału wdowa oraz wspólne dziecko małżeństwa i syn Johnsona z poprzedniego związku.

Czytaj także: Czy palenie w samochodzie jest zabronione?

RJ Reynolds zapowiada odwołanie. Uznaje werdykt sądu za całkowicie niespójny ze szkodą. W USA takie wyroki mają na celu dotkliwe ukaranie winnego w celu odstraszenia innych potencjalnie zachowujących się tak samo.

Czytaj także: 4,3 tys. dolarów za baryłkę ropy – BP zapłaci za rażące zaniedbanie

Zanim będzie pointa małe wyznanie: jestem wielkim przeciwnikiem palenia – ani to przyjemne, ani nie pachnie, składki na ubezpieczenie wyższe a zejście śmiertelne bardziej prawdopodobne. I właśnie o to ostatnie w całej tej historii chodzi. Sam nie wiem, co jest w amerykańskim wyroku bardziej zadziwiające. Kwota odszkodowania czy uzasadnienie, że koncern tytoniowy zataił informację o szkodliwości palenia i uzależniających „walorach” nikotyny. To tak, jakby piłkarz domagał się uznania bramki, bo nie był jasno poinformowany o zasadzie działania spalonego.

Czytaj także: Stop palaczom! – nadzór ubezpieczeniowy Kolorado ogłasza alert konsumencki


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej