Chcesz uniknąć kłopotów w drodze na wakacje? Zrób przedwakacyjny przegląd samochodu

Aktualizacja:
przedwakacyjny przegląd samochodu

Awaria auta w czasie wakacyjnego wyjazdu to – bez większej przesady – po prostu katastrofa, a im wyjazd dalszy, tym szkody większe. Zmarnowany czas, nieprzewidziany wydatek, nerwy i stres. Możesz tego uniknąć – wystarczy zrobić przedwakacyjny przegląd samochodu.

Czasy, gdy można było go zrobić samemu, już dawno minęły – dziś samochody są skomplikowane i do ich diagnostyki potrzebne są specjalne komputery (testery diagnostyczne). Takim sprzętem dysponują nie tylko Autoryzowane Stacje Obsługi, ale także dobre warsztaty niezależne. Jak rozpoznać taki warsztat? Kilka tysięcy najlepszych należy do renomowanych sieci warsztatowych.

Na co zwróci uwagę profesjonalny mechanik, gdy poprosisz o przedwakacyjny przegląd samochodu?

Diagnostyka komputerowa

Po podłączeniu testera diagnostycznego można odczytać wszystkie błędy zapisane w pamięci komputera pokładowego. To najłatwiejszy sposób na wykrycie pierwszych objawów usterki, która może wydarzyć się w bliskiej przyszłości.

Układ zawieszenia

Szczególnie groźne są luzy na połączeniach między elementami zawieszenia oraz zużyte amortyzatory. Pamiętajmy, że zwykle na wakacje jedziemy samochodem mocno obciążonym. Luzy w zawieszeniu mogą spowodować niestabilność przy manewrach wykonywanych przy dużej prędkości. Z kolei zużyte amortyzatory dają złudne wrażenie „miękkiego komfortu”, ale znacznie wydłużają drogę hamowania na nierównej nawierzchni, jeśli nasz samochód ma ABS (dziś większość już ma). W tym punkcie przeglądu chodzi raczej o twoje bezpieczeństwo, bo usterka układu zawieszenia bardzo rzadko oznacza unieruchomienie samochodu.

Rzut oka na opony powie też mechanikowi czy zawieszenie naszego auta ma wciąż prawidłową geometrię. Jeśli coś jest skrzywione, wakacyjny wyjazd może nas kosztować zmianę opon, które zostaną nierówno starte i po naprawie zawieszenia będą nadawały się tylko do wyrzucenia.

Układ chłodzenia

To stosunkowo proste upewnienie się, że nic nie cieknie. Strata płynu chłodniczego w czasie podróży w upale może spowodować zniszczenie silnika, dlatego mechanik sprawdzi, czy nie ma śladów wycieku na przewodach i ich połączeniach, a także obejrzy chłodnicę w poszukiwaniu śladów uszkodzeń od kamyków. W samochodach powypadkowych zdarza się, że pęknięta chłodnica zostaje byle jak połatana – taka sytuacja to po prostu tykająca bomba zegarowa.

Klimatyzacja

Klimatyzacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo – po kilku godzinach w rozgrzanej kabinie reakcje kierowcy są spowolnione identycznie jak po alkoholu. Klimatyzacja musi być jednak czysta i sprawna. Zagrzybione przewody wentylacyjne to prosty przepis na alergię i zapalenie spojówek oczu, więc jeśli po włączeniu klimatyzacji czujemy zapach stęchlizny – należy skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia. Warto także wymienić filtr kabinowy na nowy.

W czasie przeglądu mechanik sprawdzi także pracę sprężarki klimatyzacji. Jej zatarcie np. z braku oleju może doprowadzić do zerwania paska napędu osprzętu silnika, a wtedy stracimy także ładowanie akumulatora – to „uziemi” każde auto, nawet z silnikiem Diesla.

Układ elektryczny

Wszystkie światła muszą być sprawne, a alternator musi ładować akumulator odpowiednim prądem tak, by nie rozładował się on w czasie jazdy. Warto zainwestować w markowe żarówki o zwiększonej ilości światła – dzięki nim możemy mieć nawet 1,5 sekundy więcej czasu na reakcję przy prędkości 80 km/h w czasie nocnej jazdy. Takie żarówki nadal mają przepisowe 55W, ale świecą jaśniej. Uwaga na podróbki!
Przegląd przedwakacyjny kosztuje około 300 złotych, do tego dochodzi koszt usunięcia wykrytych usterek. To jednak i tak taniej niż próba poradzenia sobie z usterką za granicą, gdzie trudno będzie się dogadać z mechanikiem, warsztaty nie są otwarte przez 6 dni w tygodniu jak w Polsce, a na części trzeba czekać kilka dni (w Polsce są dostarczane tego samego dnia, maksymalnie następnego) i gdzie ceny robocizny są znacznie wyższe. Powiedzenie, że chytry dwa razy traci, pasuje tu idealnie.

A jak już przygotujesz samochód do podróży, upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie OC – bez niego ani rusz!

Podsumowanie

  • Na przedwakacyjny przegląd najlepiej udać się do ASO danej marki albo dobrego (np. sieciowego) niezależnego serwisu.
  • Mechanik powinien zwrócić uwagę na amortyzatory - na wakacje zwykle jedziemy autem bardzo obciążonym.
  • W drodze ważny jest układ chłodzenia - nie powinno być żadnych wycieków.
  • Każ sprawdzić klimatyzację - przed wyjazdem powinna być sprawna i odgrzybiona.
  • Upewnij się, że wszystkie światła są sprawne a akumulator dobrze się ładuje.
  • Sam przegląd przedwakacyjny kosztuje około 300 zł. Do tego dochodzi koszt usunięcia usterek. Jednak będziesz miał większą pewność, że samochód nie rozkraczy się w trakcie wyjazdu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments