Zamknięty samochód podczas upałów może stanowić śmiertelną pułapkę. Ostrzegamy!

Aktualizacja:
upał w aucie

Zdrowy, dorosły człowiek pozostawiony podczas trzydziestostopniowego upału w zamkniętym samochodzie po 45 minutach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga podania kroplówki. W przypadku dzieci, zwierząt i osób starszych nawet kilka minut zamknięcia może skończyć się tragicznie. Jeździsz samochodem latem? Bądź bardzo ostrożny!

Upał męczy, odbiera nam siły, sprawia, że chodzimy śnięci i rozkojarzeni. Tymczasem chwila nieuwagi na drodze wystarczy, by doprowadzić do tragedii. Pozostawienie w nagrzanym samochodzie każdej żywej istoty może skończyć się jej śmiercią, co potwierdzają statystyki – co tydzień na świecie ginie jedno dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Podczas trzydziestostopniowych upałów nie zostawiaj w zamkniętym aucie żadnej żywej istoty. Nie rób tego nawet wtedy, gdy wychodzisz tylko na chwilę, masz pojazd w zasięgu wzroku, zostawiasz uchylony szyberdach bądź okno.

Przy temperaturze powietrza 36 stopni, wnętrze pozostawionego w słońcu samochodu nagrzewa się w ciągu godziny do ponad 60 stopni, a temperatura deski rozdzielczej sięga nawet 80 stopni Celsjusza! Oznacza to, że auto w krótkim czasie zmienia się w saunę. Tymczasem maksymalna temperatura, jaką wytrzymuje ludzki mózg to 45 stopni. Nagrzany samochód jest więc śmiertelnie niebezpieczny!

Czytaj także: Jak jeździć w upały? Oto 6 rad dla kierowców

1000 dolarów za 10 minut w nagrzanym samochodzie. Wytrzymasz?

Mimo wielu medialnych ostrzeżeń, upały co roku zbierają śmiertelne żniwo. Wciąż zbyt liczna jest grupa ludzi, którzy nie traktują zagrożenia poważnie, zostawiają dzieci w samochodach mówiąc, że wychodzą tylko na chwilę. Z myślą o nich, kilka lat temu w USA przeprowadzono prosty eksperyment: grupie osób zaproponowano 1000 dolarów za to, że w upalny dzień wytrzymają pełnych 10 minut na tylnym siedzeniu zamkniętego samochodu. Efekt? Nikt nie spełnił tego warunku – pasażerowie wysiadali zmęczeni, osłabieni, z zawrotami głowy i atakami lęku. A byli to postawni, dorośli ludzie. w dobrym zdrowiu.

Czytaj także: Polisa na upał – Chiny wypłacają odszkodowania w pocie czoła

Butelka spowoduje pożar, puszka eksploduje

Jeśli zadbaliśmy o bezpieczeństwo nas samych i innych żywych istot, warto zatroszczyć się o samochód, jemu upały także dają się we znaki.

Czy wiesz, że niektóre przedmioty pozostawione w samochodzie latem również mogą stanowić wielkie niebezpieczeństwo? Napoje w puszkach, szczególnie gazowane i zawierające alkohol, po pogrzaniu mogą eksplodować. Butelki z wodą – szklane i plastikowe – działają jak soczewka. Koncentrują promienie słoneczne w jednym miejscu i prowadzą do wzniecenia ognia. To grozi pożarem!

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów?

Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła. To, co zrobione z plastiku, może się pod wpływem temperatury roztopić i nieodwracalnie zniszczyć. Wielką niefrasobliwością jest też zostawienie w samochodzie wszelkiej elektroniki – smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych. To że są w bagażniku czy skrytce, nie sprawi niestety że będą mniej nagrzane.

Operujące słońce może rozgrzać sprzęty do niebotycznych temperatur, powodując roztopienie podzespołów. Pozostawiony na siedzeniu telefon czy nawigacja przyczepiona do przedniej szyby po kilku godzinach na słońcu będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.

Czytaj także: Jak przygotować auto do zimy? Czy Twój samochód jest gotowy na mrozy?

Jak chronić auto przed awarią w czasie upałów?

Jazda w upale, szczególnie w korku i na ruchliwej drodze, może doprowadzić do przegrzania silnika. W miarę możliwości staraj się więc unikać popularnych tras i najbardziej tłocznych pór dnia. Na bieżąco sprawdzaj poziom płynu w chłodnicy, a jeśli podczas jazdy zobaczysz, że jego temperatura jest zbyt wysoka, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu. Nie gaś silnika, pozwól wiatrakowi spokojnie schłodzić podzespoły. Aby przyspieszyć proces chłodzenia, włącz nawiew powietrza, otwórz drzwi na oścież i spokojnie czekaj.

Na bieżąco kontroluj poziom oleju silnikowego, który tarcie w silniku, a tym samym ogranicza wydzielanie się ciepła. Poza tym krążący po silniku olej odbiera część temperatury i odprowadza ją na zewnątrz.

Klimatyzacja? Tylko nie szalej!

Jazda bez niej latem to piekło –  dlatego jeśli nie masz możliwości korzystania z auta z klimatyzacją przy temperaturze powyżej 30 stopni, najlepiej planuj podróż na poranek/wieczór.

Klimatyzacja znacznie poprawia komfort podróży, ale trzeba używać jej z głową. Jak używać latem klimatyzacji? Pamiętaj, że różnica temperatur między schłodzonym wnętrzem auta a upalnym otoczeniem może być bardzo niebezpieczna dla twojego zdrowia i zaprowadzić cię wprost do anginy w samym środku lata. Nastawiaj klimatyzację z umiarem, na temperaturę niższą o kilka stopni niż panująca na zewnątrz. Optymalne będzie około 22 stopni –  przy ponad 30 stopniach na zewnątrz to i tak spora różnica.

Gdy wsiądziesz do auta, odczekaj chwilę z włączeniem nawiewu, wyłącz go też na kilka minut zanim dotrzesz do celu. Jeśli nie masz klimatyzacji, jesteś skazany na nawiew i uchylone okno. Pamiętaj jednak, że zbyt duży przeciąg lub silny pęd powietrza skierowany na jedno miejsce ciała (szyję, twarz) może przynieść ci bolesny postrzał albo nerwoból.

Czytaj także: Przygotowanie samochodu do wiosny: jak zadbać o auto?

Upał na zewnątrz? Parkuj z głową!

Poza tym, staraj się parkować samochód w zacienionym miejscu albo pod dachem. Przednią szybę zabezpieczaj folią izolującą, która sprawi, że kabina nie nagrzeje się tak mocno. Przed każdą podróżą, zanim wsiądziesz do auta, otwórz szeroko wszystkie drzwi i pozwól, by powietrze wewnątrz się ochłodziło.

Uważaj na siebie i swoje zdrowie, szczególnie, gdy jesteś kierowcą, Upał osłabia, męczy, upośledza naszą czujność i zwiększa ryzyko kolizji. Staraj się skupić, mieć pod ręką wodę, ubrać się przewiewnie, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli możesz, unikaj jazdy w godzinach okołopołudniowych a najlepiej na krótkich trasach- zamień samochód na rower!

Podsumowując, podczas wyjątkowo upalnych dni:

  • pij jak najwięcej wody, noś przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne i obowiązkowo nakrycie głowy,
  • chroń dzieci, osoby starsze i zwierzęta – są najbardziej wrażliwe na upał,
  • nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj żywych istot w zamkniętym samochodzie – kilka minut w temperaturze ponad 60 stopni może skończyć się śmiercią,
  • samochód parkuj w zacienionym miejscu, okrywaj go folią izolującą, wietrz przed każdą jazdą,
  • nie zostawiaj w nagrzanym aucie sprzętu elektronicznego, puszek, ani butelek z napojami, przedmiotów ze szkła – mogą wybuchać lub powodować pożar,
  • jeśli możesz, zrezygnuj z jazdy samochodem w upale, albo chociaż omijaj ruchliwe trasy,
  • kontroluj temperaturę płynu w chłodnicy, w upale o przegrzanie i pożar nietrudno, szczególnie, gdy jeździsz starszym samochodem,
  • przed sezonem letnim nabij i odgrzyb klimatyzację, podczas jazdy używaj jej rozsądnie – zbyt duża różnica temperatur to murowana angina w środku lata,
  • bądź uważny – upał osłabia naszą koncentrację i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej