Zamknięty samochód podczas upałów może stanowić śmiertelną pułapkę. Ostrzegamy!

Aktualizacja:
upał w aucie

Zdrowy, dorosły człowiek pozostawiony podczas trzydziestostopniowego upału w zamkniętym samochodzie po 45 minutach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga podania kroplówki. W przypadku dzieci, zwierząt i osób starszych nawet kilka minut zamknięcia może skończyć się tragicznie. Jeździsz samochodem latem? Bądź bardzo ostrożny!

Upał męczy, odbiera nam siły, sprawia, że chodzimy śnięci i rozkojarzeni. Tymczasem chwila nieuwagi na drodze wystarczy, by doprowadzić do tragedii. Pozostawienie w nagrzanym samochodzie każdej żywej istoty może skończyć się jej śmiercią, co potwierdzają statystyki – co tydzień na świecie ginie jedno dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Podczas trzydziestostopniowych upałów nie zostawiaj w zamkniętym aucie żadnej żywej istoty. Nie rób tego nawet wtedy, gdy wychodzisz tylko na chwilę, masz pojazd w zasięgu wzroku, zostawiasz uchylony szyberdach bądź okno.

Przy temperaturze powietrza 36 stopni, wnętrze pozostawionego w słońcu samochodu nagrzewa się w ciągu godziny do ponad 60 stopni, a temperatura deski rozdzielczej sięga nawet 80 stopni Celsjusza! Oznacza to, że auto w krótkim czasie zmienia się w saunę. Tymczasem maksymalna temperatura, jaką wytrzymuje ludzki mózg to 45 stopni. Nagrzany samochód jest więc śmiertelnie niebezpieczny!

Czytaj także: Jak jeździć w upały? Oto 6 rad dla kierowców

1000 dolarów za 10 minut w nagrzanym samochodzie. Wytrzymasz?

Mimo wielu medialnych ostrzeżeń, upały co roku zbierają śmiertelne żniwo. Wciąż zbyt liczna jest grupa ludzi, którzy nie traktują zagrożenia poważnie, zostawiają dzieci w samochodach mówiąc, że wychodzą tylko na chwilę. Z myślą o nich, kilka lat temu w USA przeprowadzono prosty eksperyment: grupie osób zaproponowano 1000 dolarów za to, że w upalny dzień wytrzymają pełnych 10 minut na tylnym siedzeniu zamkniętego samochodu. Efekt? Nikt nie spełnił tego warunku – pasażerowie wysiadali zmęczeni, osłabieni, z zawrotami głowy i atakami lęku. A byli to postawni, dorośli ludzie. w dobrym zdrowiu.

Czytaj także: Polisa na upał – Chiny wypłacają odszkodowania w pocie czoła

Butelka spowoduje pożar, puszka eksploduje

Jeśli zadbaliśmy o bezpieczeństwo nas samych i innych żywych istot, warto zatroszczyć się o samochód, jemu upały także dają się we znaki.

Czy wiesz, że niektóre przedmioty pozostawione w samochodzie latem również mogą stanowić wielkie niebezpieczeństwo? Napoje w puszkach, szczególnie gazowane i zawierające alkohol, po pogrzaniu mogą eksplodować. Butelki z wodą – szklane i plastikowe – działają jak soczewka. Koncentrują promienie słoneczne w jednym miejscu i prowadzą do wzniecenia ognia. To grozi pożarem!

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów?

Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła. To, co zrobione z plastiku, może się pod wpływem temperatury roztopić i nieodwracalnie zniszczyć. Wielką niefrasobliwością jest też zostawienie w samochodzie wszelkiej elektroniki – smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych. To że są w bagażniku czy skrytce, nie sprawi niestety że będą mniej nagrzane.

Operujące słońce może rozgrzać sprzęty do niebotycznych temperatur, powodując roztopienie podzespołów. Pozostawiony na siedzeniu telefon czy nawigacja przyczepiona do przedniej szyby po kilku godzinach na słońcu będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.

Czytaj także: Jak przygotować auto do zimy? Czy Twój samochód jest gotowy na mrozy?

Jak chronić auto przed awarią w czasie upałów?

Jazda w upale, szczególnie w korku i na ruchliwej drodze, może doprowadzić do przegrzania silnika. W miarę możliwości staraj się więc unikać popularnych tras i najbardziej tłocznych pór dnia. Na bieżąco sprawdzaj poziom płynu w chłodnicy, a jeśli podczas jazdy zobaczysz, że jego temperatura jest zbyt wysoka, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu. Nie gaś silnika, pozwól wiatrakowi spokojnie schłodzić podzespoły. Aby przyspieszyć proces chłodzenia, włącz nawiew powietrza, otwórz drzwi na oścież i spokojnie czekaj.

Na bieżąco kontroluj poziom oleju silnikowego, który tarcie w silniku, a tym samym ogranicza wydzielanie się ciepła. Poza tym krążący po silniku olej odbiera część temperatury i odprowadza ją na zewnątrz.

Klimatyzacja? Tylko nie szalej!

Jazda bez niej latem to piekło –  dlatego jeśli nie masz możliwości korzystania z auta z klimatyzacją przy temperaturze powyżej 30 stopni, najlepiej planuj podróż na poranek/wieczór.

Klimatyzacja znacznie poprawia komfort podróży, ale trzeba używać jej z głową. Jak używać latem klimatyzacji? Pamiętaj, że różnica temperatur między schłodzonym wnętrzem auta a upalnym otoczeniem może być bardzo niebezpieczna dla twojego zdrowia i zaprowadzić cię wprost do anginy w samym środku lata. Nastawiaj klimatyzację z umiarem, na temperaturę niższą o kilka stopni niż panująca na zewnątrz. Optymalne będzie około 22 stopni –  przy ponad 30 stopniach na zewnątrz to i tak spora różnica.

Gdy wsiądziesz do auta, odczekaj chwilę z włączeniem nawiewu, wyłącz go też na kilka minut zanim dotrzesz do celu. Jeśli nie masz klimatyzacji, jesteś skazany na nawiew i uchylone okno. Pamiętaj jednak, że zbyt duży przeciąg lub silny pęd powietrza skierowany na jedno miejsce ciała (szyję, twarz) może przynieść ci bolesny postrzał albo nerwoból.

Czytaj także: Przygotowanie samochodu do wiosny: jak zadbać o auto?

Upał na zewnątrz? Parkuj z głową!

Poza tym, staraj się parkować samochód w zacienionym miejscu albo pod dachem. Przednią szybę zabezpieczaj folią izolującą, która sprawi, że kabina nie nagrzeje się tak mocno. Przed każdą podróżą, zanim wsiądziesz do auta, otwórz szeroko wszystkie drzwi i pozwól, by powietrze wewnątrz się ochłodziło.

Uważaj na siebie i swoje zdrowie, szczególnie, gdy jesteś kierowcą, Upał osłabia, męczy, upośledza naszą czujność i zwiększa ryzyko kolizji. Staraj się skupić, mieć pod ręką wodę, ubrać się przewiewnie, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli możesz, unikaj jazdy w godzinach okołopołudniowych a najlepiej na krótkich trasach- zamień samochód na rower!

Podsumowując, podczas wyjątkowo upalnych dni:

  • pij jak najwięcej wody, noś przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne i obowiązkowo nakrycie głowy,
  • chroń dzieci, osoby starsze i zwierzęta – są najbardziej wrażliwe na upał,
  • nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj żywych istot w zamkniętym samochodzie – kilka minut w temperaturze ponad 60 stopni może skończyć się śmiercią,
  • samochód parkuj w zacienionym miejscu, okrywaj go folią izolującą, wietrz przed każdą jazdą,
  • nie zostawiaj w nagrzanym aucie sprzętu elektronicznego, puszek, ani butelek z napojami, przedmiotów ze szkła – mogą wybuchać lub powodować pożar,
  • jeśli możesz, zrezygnuj z jazdy samochodem w upale, albo chociaż omijaj ruchliwe trasy,
  • kontroluj temperaturę płynu w chłodnicy, w upale o przegrzanie i pożar nietrudno, szczególnie, gdy jeździsz starszym samochodem,
  • przed sezonem letnim nabij i odgrzyb klimatyzację, podczas jazdy używaj jej rozsądnie – zbyt duża różnica temperatur to murowana angina w środku lata,
  • bądź uważny – upał osłabia naszą koncentrację i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej