Punkta

Upał męczy, odbiera nam siły, sprawia, że chodzimy śnięci i rozkojarzeni. Tymczasem chwila nieuwagi na drodze wystarczy, by doprowadzić do tragedii. Pozostawienie w nagrzanym samochodzie każdej żywej istoty może skończyć się jej śmiercią, co potwierdzają statystyki – co tydzień na świecie ginie jedno dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Podczas trzydziestostopniowych upałów nie zostawiaj w zamkniętym aucie żadnej żywej istoty. Nie rób tego nawet wtedy, gdy wychodzisz tylko na chwilę, masz pojazd w zasięgu wzroku, zostawiasz uchylony szyberdach bądź okno.

Przy temperaturze powietrza 36 stopni, wnętrze pozostawionego w słońcu samochodu nagrzewa się w ciągu godziny do ponad 60 stopni, a temperatura deski rozdzielczej sięga nawet 80 stopni Celsjusza! Oznacza to, że auto w krótkim czasie zmienia się w saunę. Tymczasem maksymalna temperatura, jaką wytrzymuje ludzki mózg to 45 stopni. Nagrzany samochód jest więc śmiertelnie niebezpieczny!

1000 dolarów za 10 minut w nagrzanym samochodzie. Wytrzymasz?

Mimo wielu medialnych ostrzeżeń, upały co roku zbierają śmiertelne żniwo. Wciąż zbyt liczna jest grupa ludzi, którzy nie traktują zagrożenia poważnie, zostawiają dzieci w samochodach mówiąc, że wychodzą tylko na chwilę. Z myślą o nich, kilka lat temu w USA przeprowadzono prosty eksperyment: grupie osób zaproponowano 1000 dolarów za to, że w upalny dzień wytrzymają pełnych 10 minut na tylnym siedzeniu zamkniętego samochodu. Efekt? Nikt nie spełnił tego warunku – pasażerowie wysiadali zmęczeni, osłabieni, z zawrotami głowy i atakami lęku. A byli to postawni, dorośli ludzie. w dobrym zdrowiu.

 

Butelka spowoduje pożar, puszka eksploduje

Jeśli zadbaliśmy o bezpieczeństwo nas samych i innych żywych istot, warto zatroszczyć się o samochód, jemu upały także dają się we znaki.

Czy wiesz, że niektóre przedmioty pozostawione w samochodzie latem również mogą stanowić wielkie niebezpieczeństwo? Napoje w puszkach, szczególnie gazowane i zawierające alkohol, po pogrzaniu mogą eksplodować. Butelki z wodą – szklane i plastikowe – działają jak soczewka. Koncentrują promienie słoneczne w jednym miejscu i prowadzą do wzniecenia ognia. To grozi pożarem!

Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła. To, co zrobione z plastiku, może się pod wpływem temperatury roztopić i nieodwracalnie zniszczyć. Wielką niefrasobliwością jest też zostawienie w samochodzie wszelkiej elektroniki – smartfonów, laptopów, aparatów fotograficznych. To że są w bagażniku czy skrytce, nie sprawi niestety że będą mniej nagrzane.

Operujące słońce może rozgrzać sprzęty do niebotycznych temperatur, powodując roztopienie podzespołów. Pozostawiony na siedzeniu telefon czy nawigacja przyczepiona do przedniej szyby po kilku godzinach na słońcu będzie się nadawała tylko do wyrzucenia.

 

Jak chronić auto przed awarią w czasie upałów?

Jazda w upale, szczególnie w korku i na ruchliwej drodze, może doprowadzić do przegrzania silnika. W miarę możliwości staraj się więc unikać popularnych tras i najbardziej tłocznych pór dnia. Na bieżąco sprawdzaj poziom płynu w chłodnicy, a jeśli podczas jazdy zobaczysz, że jego temperatura jest zbyt wysoka, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu. Nie gaś silnika, pozwól wiatrakowi spokojnie schłodzić podzespoły. Aby przyspieszyć proces chłodzenia, włącz nawiew powietrza, otwórz drzwi na oścież i spokojnie czekaj.

Na bieżąco kontroluj poziom oleju silnikowego, który tarcie w silniku, a tym samym ogranicza wydzielanie się ciepła. Poza tym krążący po silniku olej odbiera część temperatury i odprowadza ją na zewnątrz.

Klimatyzacja? Tylko nie szalej!

Jazda bez niej latem to piekło –  dlatego jeśli nie masz możliwości korzystania z auta z klimatyzacją przy temperaturze powyżej 30 stopni, najlepiej planuj podróż na poranek/wieczór.

Klimatyzacja znacznie poprawia komfort podróży, ale trzeba używać jej z głową. Jak używać latem klimatyzacji? Pamiętaj, że różnica temperatur między schłodzonym wnętrzem auta a upalnym otoczeniem może być bardzo niebezpieczna dla twojego zdrowia i zaprowadzić cię wprost do anginy w samym środku lata. Nastawiaj klimatyzację z umiarem, na temperaturę niższą o kilka stopni niż panująca na zewnątrz. Optymalne będzie około 22 stopni –  przy ponad 30 stopniach na zewnątrz to i tak spora różnica.

Gdy wsiądziesz do auta, odczekaj chwilę z włączeniem nawiewu, wyłącz go też na kilka minut zanim dotrzesz do celu. Jeśli nie masz klimatyzacji, jesteś skazany na nawiew i uchylone okno. Pamiętaj jednak, że zbyt duży przeciąg lub silny pęd powietrza skierowany na jedno miejsce ciała (szyję, twarz) może przynieść ci bolesny postrzał albo nerwoból.

 

temperatura w samochodzie upał

Upał na zewnątrz? Parkuj z głową!

Poza tym, staraj się parkować samochód w zacienionym miejscu albo pod dachem. Przednią szybę zabezpieczaj folią izolującą, która sprawi, że kabina nie nagrzeje się tak mocno. Przed każdą podróżą, zanim wsiądziesz do auta, otwórz szeroko wszystkie drzwi i pozwól, by powietrze wewnątrz się ochłodziło.

Uważaj na siebie i swoje zdrowie, szczególnie, gdy jesteś kierowcą, Upał osłabia, męczy, upośledza naszą czujność i zwiększa ryzyko kolizji. Staraj się skupić, mieć pod ręką wodę, ubrać się przewiewnie, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli możesz, unikaj jazdy w godzinach okołopołudniowych a najlepiej na krótkich trasach- zamień samochód na rower!

Podsumowując, podczas wyjątkowo upalnych dni:

  • pij jak najwięcej wody, noś przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne i obowiązkowo nakrycie głowy,
  • chroń dzieci, osoby starsze i zwierzęta – są najbardziej wrażliwe na upał,
  • nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj żywych istot w zamkniętym samochodzie – kilka minut w temperaturze ponad 60 stopni może skończyć się śmiercią,
  • samochód parkuj w zacienionym miejscu, okrywaj go folią izolującą, wietrz przed każdą jazdą,
  • nie zostawiaj w nagrzanym aucie sprzętu elektronicznego, puszek, ani butelek z napojami, przedmiotów ze szkła – mogą wybuchać lub powodować pożar,
  • jeśli możesz, zrezygnuj z jazdy samochodem w upale, albo chociaż omijaj ruchliwe trasy,
  • kontroluj temperaturę płynu w chłodnicy, w upale o przegrzanie i pożar nietrudno, szczególnie, gdy jeździsz starszym samochodem,
  • przed sezonem letnim nabij i odgrzyb klimatyzację, podczas jazdy używaj jej rozsądnie – zbyt duża różnica temperatur to murowana angina w środku lata,
  • bądź uważny – upał osłabia naszą koncentrację i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.