Jak przygotować auto do zimy? Czy Twój samochód jest gotowy na mrozy?

Aktualizacja:
przygotuj auto na zimę

Zima to najtrudniejszy czas nie tylko dla kierowców, ale także dla samochodów. Odpowiednie przygotowanie auta do zimy pozwoli Ci na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek, a przede wszystkim wpłynie na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, co i jak zrobić, aby nie dać się zaskoczyć przymrozkom!

Opony

Oczywistym punktem na naszej liście jest wymiana opon na zimowe. Tutaj pojawia się pytanie, kiedy najlepiej to zrobić? Panuje mylne przeświadczenie, że najlepszym czasem na wymianę opon jest moment tuż przed pojawieniem się śniegu. Okazuje się jednak, że każdego roku zima zaskakuje kierowców i wówczas albo jesteśmy zmuszeni zostawić auto przed domem, albo ryzykujemy jazdę na oponach letnich. Tymczasem eksperci branży oponiarskiej jednogłośnie twierdzą, że opony należy zmienić na zimowe wtedy, gdy temperatura powietrza  w ciągu dnia spada poniżej  7 stopni Celsjusza. Więcej na temat zmiany opon na zimowe przeczytasz tutaj.

Akumulator

Jeśli planujemy przygotowanie auta do zimy, nie możemy zapomnieć o akumulatorze. Podczas mrozów jest on jednym z najbardziej obciążonych elementów w samochodzie. Kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa i nie chce odpalić, przypominamy sobie o jego istnieniu. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek w pierwszy mroźny poranek, warto wcześniej zlecić warsztatowi wykonanie testu akumulatora odpowiednim przyrządem. Pamiętajmy, że pojemność baterii w temperaturach minusowych jest około 20% mniejsza niż przy temperaturach dodatnich. Przy okazji warto także zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku. W ten sposób możemy wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem.

Świece żarowe – zmora silników Diesla

Kolejny element, który powinniśmy sprawdzić podczas wizyty u mechanika to świece żarowe. Zużyte mogą sprawić, że silnik Diesla naszego auta w ogóle nie odpali, albo będziemy musieli stoczyć z nim kilkuminutową walkę. W niektórych markach samochodów, na desce wskaźników zapala się kontrolka awarii układu podgrzewania – jest to sygnał, że wizyta u mechanika jest nieunikniona, a świece żarowe nadają się już do wymiany.

Hamulce

To jeden z najważniejszych systemów w aucie. Jeśli nie chcesz, by zimą cokolwiek zaskoczyło Cię w działaniu Twojego samochodu, to planując przygotowanie auta do zimy  sprawdź stan klocków i tarcz lub okładzin oraz bębnów. Nie zapomnij też o przewodach hamulcowych. Zdarza się, że wraz z upływem lat ulegają one korozji. Nawet najmniejsza usterka układu hamulcowego to ogromne zagrożenie na drodze.

Światła

Niby drobiazg, o którym często zapominamy, a który ma ogromne znaczenie. Jesienny przegląd auta jest idealną okazją do skontrolowania ustawienia świateł. Pamiętajmy, że te mogą zmienić położenie nawet w wyniku drgań czy wstrząsów na drodze. Naszym obowiązkiem jest też regularne sprawdzanie, czy wszystkie żarówki działają bez zarzutu.

UWAGA:

Zimą odśnieżamy także światła –  zasypane reflektory to powód do nałożenia mandatu.

Wycieraczki

Jeśli zabierasz się za przygotowanie auta do zimy, nie zapomnij o wycieraczkach. To często pomijany detal w wyposażeniu samochodu. Wychodzimy z założenia, że póki działają, nie jest konieczna ich wymiana. Jeśli jednak zauważysz, że po pracy wycieraczek wilgoć na szybie jest rozmazana, oznacza to, że ich pióra są już zużyte. Przyjmuje się, że aby zapewnić odpowiednią efektywność wycieraczek samochodowych, trzeba je wymieniać dwa razy w roku. Najlepszym czasem na zainwestowanie w nowy komplet jest właśnie jesień i zima – czas, w którym używamy ich najczęściej.

Przygotowanie auta do zimy - o czym pamiętać?

 

Płyny eksploatacyjne

Przed sezonem zimowym konieczne jest skontrolowanie stanu wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Zanim nadejdą mrozy, sprawdź także temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli okaże się ona zbyt wysoka, płyn może ulec zamarznięciu już pierwszej mroźnej nocy. Aby tego uniknąć, warto wymienić płyn na nowy lub obniżyć jego temperaturę poprzez dolanie odpowiedniego koncentratu. Przy okazji wizyty w warsztacie, skontroluj także płyn hamulcowy. Ten z kolei chłonie wilgoć, przez co z czasem traci swoje pierwotne właściwości. Efektem będzie pogorszenie sprawności hamulców i wydłużenie drogi hamowania. W większości warsztatów, taką kontrolę możemy przeprowadzić bezpłatnie. Na koniec nie zapomnij o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy.  

Zawieszenie

Jeśli podczas jazdy słyszysz hałas dochodzący z zawieszenia, albo czujesz, że po puszczeniu kierownicy auto “ściąga” na którąś stronę to znak, że z zawieszeniem i układem kierowniczym Twojego auta coś jest nie tak. Ważne jest także, aby przygotowanie auta do zimy objęło sprawdzenie amortyzatorów, bo to od nich zależy nasze bezpieczeństwo w momencie poślizgu. Ich stan możemy sprawdzić na większości Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów.

Wentylacja

Zbliżając się już do końca naszej listy, zwróćmy także uwagę na kwestię nawiewu. Niesprawny układ ogrzewania i wentylacji spowoduje nadmierne parowanie szyb, które może praktycznie uniemożliwić nam jazdę. Przy okazji warto wymienić filtr kabinowy, który jest siedliskiem bakterii i grzybów. Większość kierowców tego nie robi, a niestety bywa to niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci.

Filtr kabinowy ma też znaczenie w kontekście smogu w polskich miastach. Sprawny i regularnie wymieniany filtr (najlepiej węglowy) chroni nas przed zanieczyszczeniami powietrza, przynajmniej w czasie jazdy autem. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w aucie spędzamy więcej niż godzinę dziennie.

Karoseria

Na sam koniec zostawiamy kwestie pielęgnacyjne. Wizyta w myjni automatycznej nie wystarczy. W ramach przygotowań auta na sezon zimowy, oprócz mycia pojazdu, warto zdecydować się na woskowanie karoserii, które skutecznie ochroni ją przed wilgocią czy chociażby solą drogową, a dodatkowo zapewni głęboki kolor. Przedtem jednak pamiętaj, że wszelkiego rodzaju obicia czy odpryski są najbardziej narażone na korozję i to od nich wypadałoby zacząć pracę, zwłaszcza jeśli często parkujesz auto na zewnątrz.

Podsumowanie

  1. Wymiana opon na zimowe zalecana jest przy spadku temperatury dobowej poniżej 7 stopni Celsjusza.
  2. Niesprawna instalacja elektryczna i słaby akumulator to najczęstsze przyczyny awarii samochodów w okresie zimowym. Warto sprawdzić to przed nadejściem mrozów!
  3. W większości warsztatów możemy bezpłatnie skontrolować stan płynów eksploatacyjnych. To konieczny element w przygotowaniu auta na zimę!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej