Zrób to sam – jak wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Aktualizacja:
jak wymienić płyn chłodniczy

Układ chłodniczy jest bardzo istotny dla silnika naszego samochodu – chroni go bowiem zarówno przed przegrzaniem, jak i przed zamarznięciem. Płyn chłodniczy, choć może się wydawać mało istotny, gwarantuje poprawne funkcjonowanie całego układu, zapewniając nam bezpieczne i spokojne podróżowanie. Jak wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Układ chłodniczy – dlaczego jest ważny

Sprawnie działający układ chłodzenia – a więc chłodnica, termostat i pompa wody − to pewność, że silnik naszego samochodu, nawet jeśli jest obciążony, będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę. Jest to ważne o każdej porze roku. W lecie układ chłodzenia ma za zadanie zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem, w zimie, podczas mroźnej pogody, zapewnia odpowiednią temperaturę pracy i sprawia, że w czasie jazdy nie parują i nie zamarzają szyby. Nie każdy wie też o tym, że układ chłodniczy ma wpływ na spalanie naszego pojazdu – zużycie paliwa zależy bowiem od tego, jak szybko silnik podgrzewa się do odpowiedniej temperatury.

Jak często wymieniać płyn chłodniczy i jakich błędów unikać

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać na świeży co kilka lat. Warto też zadbać o jego dobrą jakość. Z czasem drożność układu chłodzenia osłabia się, w skorodowanych kanałach może zalegać osad, a to wpływa na gorsze jego funkcjonowanie. Niektórzy kierowcy w okresie letnim popełniają podstawowy błąd i zamiast płynu do chłodnicy leją zwykłą wodę.

W każdym samochodzie znajdziemy zbiorniczek wyrównawczy ze wskaźnikiem, który pozwala nam kontrolować poziom płynu chłodniczego. Płyn powinien się utrzymywać pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym na podziałce. Niewielki ubytek płynu jest zjawiskiem normalnym i wynika z procesu parowania, jeśli jednak płynu ubywa więcej i w szybkim czasie, może się okazać, że układ jest nieszczelny. Wówczas należy znaleźć miejsce wycieku, uszczelnić je, uzupełnić płyn chłodniczy i odpowietrzyć układ. Poziom płynu najlepiej sprawdzać raz w miesiącu.

Jaki płyn  chłodniczy wybrać?

Najlepsze dostępne na runku płyny osiągają stan wrzenia dopiero przy temperaturze plus 140 stopni Celsjusza. Większość zagotuje się przy 110−120 stopniach, a zamarza przy 37 stopniach poniżej zera. Przy wyborze odpowiedniego płynu dla naszego silnika warto skonsultować się ze sprzedawcą lub mechanikiem. Zanim przystąpisz do wymiany płynu, przeczytaj instrukcję na jego opakowaniu. Bardzo ważna jest proporcja ilości koncentratu do ilości wody destylowanej (najczęściej wynosi ona 50:50). Dla optymalnego działania układu nie jest wskazane ani zbyt duże, ani zbyt małe stężenie płynu chłodniczego.

 

Pamiętaj: jeśli chcesz tylko dolać nowy płyn do pozostałości starego, a nie masz pewności, jaki był użyty wcześniej, lepiej wymienić całość. Nie wszystkie płyny bowiem zmieszają się ze sobą.

Wymiana płynu chłodniczego: Samodzielnie czy w serwisie?

Chcąc wymienić płyn w chłodnicy, oczywiście możemy skorzystać z fachowej pomocy serwisanta. Koszt usługi wynosi około 150−250 zł. Warto jednak rozważyć samodzielną wymianę płynu, bo to sprawa stosunkowo łatwa i niewymagająca szczególnych umiejętności. Jeśli zapamiętamy kilka podstawowych reguł i zastosujemy się do instrukcji krok po kroku, wymienimy płyn w chłodnicy naszego samochodu szybko i sprawnie.

Wymiana płynu chłodniczego:  krok po kroku

Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że układ chłodniczy nie jest gorący!

  1. Przed wymianą płynu sprawdź stan chłodnicy, a także zlokalizuj korek spustowy i wlew. Jeśli zaobserwujesz nieszczelności czy wyciek, konieczne będzie uszczelnienie chłodnicy (na rynku dostępne są uszczelniacze w płynie lub w proszku)
  2. Wlej do chłodnicy specjalny płyn do płukania układu chłodzenia (do kupienia zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i w dużych marketach), następnie ustaw gałkę nagrzewnicy w pozycji maksymalnej
  3. Włącz silnik i pozostaw na ok. 20 minut, żeby układ się oczyścił
  4. Zgaś silnik, zaczekaj, aż ostygnie, a następnie spuść stary płyn chłodniczy. Przepłucz cały układ wodą, żeby pozbyć się zanieczyszczeń
  5. Zakręć korek spustowy i wlej nowy płyn chłodniczy.
  6. Odpowietrz układ chłodzenia i sprawdź poziom płynu na zbiorniczku ze wskaźnikiem.

 

Pamiętaj: przy wymianie płynu chłodniczego bardzo istotne jest przepłukanie całego układu. Osad, który wytrąca się podczas rozgrzewania i schładzania, może zalegać w poszczególnych elementach układu, co z czasem doprowadzi do usterki. Chłodnicę należy płukać przy każdej wymianie płynu chłodniczego.

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej