Aquaplaning – co to jest i jak mu zapobiegać?

Aktualizacja:
Aquaplaning

Hydroplaning - bardziej znany jako aquaplaning - to zjawisko, z którym miał do czynienia chyba każdy kierowca. O aquaplaningu mówimy wówczas, gdy opona traci przyczepność podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Jednym z głównych skutków tego zjawiska jest utrata panowania nad pojazdem. Jak tego uniknąć? Jak zapobiegać akwaplanacji i jak radzić sobie w momencie, kiedy aquaplaning już wystąpi?

Przyczepność pozwala kierowcy na pełne kontrolowanie samochodu oraz toru jazdy. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy opony tracą przyczepność, a kierowca panowanie nad pojazdem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest właśnie aquaplaning. Ponieważ lepiej, jest zapobiegać niż leczyć, warto wiedzieć co robić, aby do aquaplaningu nie dopuścić.

Co to jest aquaplaning?

Odczucia kierowcy podczas aquaplaningu są podobne do tych, jakich doświadcza się prowadząc auto po oblodzonej nawierzchni. Warto jednak wiedzieć, że do utraty przyczepności może dojść nie tylko podczas przymrozków, ale o każdej porze roku, kiedy na drodze zalega nawet najmniejsza warstwa wody.

Do utraty przyczepności opony dochodzi wówczas, gdy w miejscu jej styku z podłożem tworzy się klin wodny. Każde uderzenie bieżnika w tę wodę sprawia, że wytwarza się tzw. ciśnienie hydrodynamiczne. W momencie, gdy wartość tego ciśnienia przewyższy ciśnienie wewnątrz opon, odpychanie wody przestaje być możliwe, a opona zaczyna unosić się na jej powierzchni.

Czytaj także: 10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

Kiedy dochodzi do hydroplaningu ?

Większość kierowców powie, że ze zjawiskiem tym spotkać można się głównie w sezonie zimowym, kiedy zmagamy się ze śliską i oblodzoną nawierzchnią. Wtedy też zachowujemy szczególną ostrożność. Takie podejście może jednak okazać się zgubne, ponieważ do poślizgu może dojść także podczas jazdy po deszczu na asfaltowych nawierzchniach z wygniecionymi koleinami, w których gromadzi się woda. Ryzyko wystąpienia aquaplaningu zwiększa się wraz ze wzrostem grubości warstwy wody, prędkości pojazdu czy zabrudzonym bieżnikiem. Kierowcom zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ czasem warstwa wody może wydawać się minimalna, ale pod nią mogą znajdować się koleiny nią wypełnione.

Czytaj także: Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Rodzaje aquaplaningu

Wyróżnia się dwa rodzaje aquaplaningu: wzdłużny i poprzeczny. Do pierwszego dochodzi najczęściej w momencie, gdy auto jadące prosto wjedzie z dużą prędkością w koleinę wypełnioną wodą. Wówczas tył samochodu ucieka na boki, a auto nie reaguje na ruchy kierownicy. Z aquaplaningiem poprzecznym będziemy mieli natomiast do czynienia w sytuacji, gdy na zakręcie auto wjedzie w kałużę i wypadnie z drogi.

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów?

Jak uniknąć aquaplaningu?

Naczelną zasadą minimalizującą ryzyko wystąpienia tego zjawiska są opony w dobrym stanie technicznym i głębokim bieżnikiem. Im głębsze rowki bieżnika, tym więcej wody mogą one odprowadzić, zmniejszając tym samym ryzyko hydroplaningu. Okazuje się, że bardziej odporne na aquaplaning są opony z bieżnikiem kierunkowym oraz asymetrycznym, ponieważ lepiej radzą sobie one z odprowadzaniem wody. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, warto zdjąć nogę z gazu. Ponadto, ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach. Zaniżone ciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Czytaj także: Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Jak zachować się w przypadku wystąpienia aquaplaningu?

Przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Pamiętajmy, że najczęściej to nieodpowiednia reakcja kierowcy jest przyczyną wypadków na mokrej nawierzchni. Prędkość musimy wytracać powoli, unikając gwałtownego hamowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozwolenie, aby pojazd samoczynnie stracił prędkość i odzyskał przyczepność. Jeśli jednak hamowanie okaże się nieuniknione, w samochodach niewyposażonych w ABS, manewr ten wykonujemy delikatnie, pulsacyjnie.

Czytaj także: Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Aquaplaning to utrata przyczepności opony podczas jazdy po mokrej nawierzchni.
  2. Ryzyko wystąpienia aquaplaningu zwiększa się wraz ze wzrostem grubości warstwy wody, prędkości pojazdu czy zabrudzonym bieżnikiem.
  3. Zaniżone ciśnienie w oponach zwiększa ryzyko wystąpienia hydroplaningu.
  4. Dwie naczelne zasady mówiące o zachowaniu się podczas wystąpienia aquaplaningu mówią, aby nie hamować i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Jak czytać symbole na oponach: Oznaczenia opon
2023.10.30  •  Samochód
Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się oponom - czy to podczas ich zmiany, czy przy zakupie nowego kompletu – z pewnością zauważyłeś, że są one oznaczane. Litery i cyfry widniejące na oponach, nie są przypadkowym ciągiem znaków. Tak naprawdę niosą szereg istotnych informacji. Jakich? Sprawdź, co mówią poszczególne cyfry i litery na oponie!

Czytaj więcej
2023.09.29  •  Samochód
Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

Czytaj więcej
2020.10.28  •  Samochód
Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

W końcu nadchodzi tak moment, gdy dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze trzeba pozbyć się starych opon samochodowych i zakupić nowe. O ile z zakupem nikt nie ma większego problemu, o tyle już kwestia tego, co zrobić ze starymi oponami może być nieco kłopotliwa. Utylizacja, skup, a może wyrzucić? Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Indeks nośności opony – jakich informacji nam dostarcza?

Dobór odpowiednich opon to jedno z ważniejszych zadań każdego kierowcy. Oprócz rozmiaru i bieżnika równie istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest indeks nośności. Co to jest i dlaczego jest tak ważny dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy?

Czytaj więcej
2020.11.20  •  Samochód
Wymiana opon. Jaki jest koszt w 2020?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni większość kierowców wpisuje w swój grafik sezonową wymianę opon. Jednak nie tylko taka konieczność sprowadza kierowców do warsztatów wulkanizacyjnych. Gdy stan techniczny opony pozostawia wiele do życzenia, jej wymiana to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jaka jest cena takiej usługi? Sprawdzamy, ile kosztuje wymiana opon w 2020 roku.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej