Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

Aktualizacja:
mfind5_2610

W końcu nadchodzi tak moment, gdy dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze trzeba pozbyć się starych opon samochodowych i zakupić nowe. O ile z zakupem nikt nie ma większego problemu, o tyle już kwestia tego, co zrobić ze starymi oponami może być nieco kłopotliwa. Utylizacja, skup, a może wyrzucić? Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Co zrobić ze starymi oponami?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców pisaliśmy już m.in. o tym gdzie jest numer VIN pojazdu, a także jak wygląda pranie tapicerki samochodowej, gdy zdecydujemy się wykonać taki zabieg samodzielnie. Nadeszła pora zająć się i zużytymi oponami. Okazuje się, że stanowią one cenny surowiec wtórny, stąd też recykling wydaje się jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Z kolei samo składowanie starych opon może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pojawienie się ognia na takim składowisku to niemal gwarancja katastrofy ekologicznej. Podczas spalania opon uwalniają się do atmosfery substancje wysoce szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska.

Gdzie możemy oddać stare, zużyte opony?

Pozostawienie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub w serwisie, w którym dokonujemy wymiany opon, np. z letnich na zimowe, wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Najczęściej zakłady tego typu współpracują z organizacjami, które to bezpłatnie lub za opłatą oferują odbiór zużytych opon do utylizacji. Największą w Polsce organizacją tego rodzaju jest Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A.

Warsztat wulkanizacyjny za przyjęcie naszych starych opon może zażądać opłaty, jednak stawki nie są tutaj wygórowane, a my szybko i w prosty sposób możemy pozbyć się problemu.

Warto pamiętać, że starych opon nie możemy tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Jeśli chcemy zająć się nimi sami, możemy udać się do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie przyjmowane bywają jednak jedynie opony samochodów osobowych (opony samochodów ciężarowych lub traktorów powinniśmy pozostawić w zakładzie wulkanizacyjnym). Bywają, ponieważ punkty te mają zazwyczaj jakieś z góry ustalone przez daną gminę limity odbioru opon, np. 8 sztuk rocznie. Tutaj z kolei możemy swobodnie pozostawić inne „problematyczne” wyposażenie samochodu, jak fotelik RWF, którego konstrukcja ucierpiała w wyniku wypadku, czy kolizji drogowej.

Trzeba w tym miejscu dodać, co mówią przepisy na temat składowania zużytych opon. Otóż zgodnie z ustawą o odpadach, opony i ich części nie mogą trafiać na składowiska. Dodatkowo, na podmioty wprowadzające na rynek opony nałożony jest obowiązek odzysku 75% wyprodukowanego tonażu. Oznacza to, że zużyte opony, które trafią do punktu odzysku, otrzymują w pewnym sensie drugie życie. Przepisy unijne wskazują tutaj na konieczność właściwego gospodarowania tego typu odpadami, które obejmuje m.in. przygotowanie do ponownego użycia (w przypadku opon będzie to bieżnikowanie), recykling, czy też unieszkodliwianie.

Zobacz także: Oznaczenia opon

Recykling opon

Zastanawiając się, gdzie oddać lub sprzedać zużyte opony, warto rozważyć ich bieżnikowanie, które pozwoli na użytkowanie opon nieco dłużej. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli liczymy się z wydatkami finansowymi. Bieżnikowane opony są znacznie tańszych od tych zupełnie nowych.

Znaczniej bardziej popularnym rozwiązaniem dla zagospodarowania starych opon samochodowych jest jednak recykling materiałowy. Polega on na wykorzystaniu surowców odzyskanych z opon do produkcji nowych produktów. W każdej oponie znajduje się wiele cennych surowców, jak guma, elastomery, sadza, krzemionka, metale, tekstylia, plastyfikatory i dodatkowe związki chemiczne. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane z dalszych procesach produkcyjnych.

Zobacz także: Jak wybrać opony?

Utylizacja opon

Czasem możemy spotkać się z ogłoszeniami typu „przyjmę zużyte opony”. Pamiętajmy, aby zweryfikować, co w takim przypadku stanie się dalej z przekazanymi przez nas oponami. Utylizacja prowadzona jest jedynie przez przygotowane do takich zadań organizacje odzysku, a najpewniejszym rozwiązaniem jest zawsze pozostawienie zużytych opon w serwisie / warsztacie wulkanizacyjnym, czy też zawiezienie ich do gminnego PSZOK-u.

Warto pamiętać, że na rynku funkcjonuje wiele serwisów, które bezpłatnie odbierają stare opony w momencie, gdy zdecydujemy się dokonać wymiany opon właśnie w takim serwisie. Firmy tego typu najczęściej są serwisami partnerskimi Centrum Utylizacji Opon.

Zobacz także: Zmiana opon


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej