Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

Aktualizacja:
mfind5_2610

W końcu nadchodzi tak moment, gdy dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze trzeba pozbyć się starych opon samochodowych i zakupić nowe. O ile z zakupem nikt nie ma większego problemu, o tyle już kwestia tego, co zrobić ze starymi oponami może być nieco kłopotliwa. Utylizacja, skup, a może wyrzucić? Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Co zrobić ze starymi oponami?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców pisaliśmy już m.in. o tym gdzie jest numer VIN pojazdu, a także jak wygląda pranie tapicerki samochodowej, gdy zdecydujemy się wykonać taki zabieg samodzielnie. Nadeszła pora zająć się i zużytymi oponami. Okazuje się, że stanowią one cenny surowiec wtórny, stąd też recykling wydaje się jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Z kolei samo składowanie starych opon może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pojawienie się ognia na takim składowisku to niemal gwarancja katastrofy ekologicznej. Podczas spalania opon uwalniają się do atmosfery substancje wysoce szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska.

Gdzie możemy oddać stare, zużyte opony?

Pozostawienie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub w serwisie, w którym dokonujemy wymiany opon, np. z letnich na zimowe, wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Najczęściej zakłady tego typu współpracują z organizacjami, które to bezpłatnie lub za opłatą oferują odbiór zużytych opon do utylizacji. Największą w Polsce organizacją tego rodzaju jest Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A.

Warsztat wulkanizacyjny za przyjęcie naszych starych opon może zażądać opłaty, jednak stawki nie są tutaj wygórowane, a my szybko i w prosty sposób możemy pozbyć się problemu.

Warto pamiętać, że starych opon nie możemy tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Jeśli chcemy zająć się nimi sami, możemy udać się do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie przyjmowane bywają jednak jedynie opony samochodów osobowych (opony samochodów ciężarowych lub traktorów powinniśmy pozostawić w zakładzie wulkanizacyjnym). Bywają, ponieważ punkty te mają zazwyczaj jakieś z góry ustalone przez daną gminę limity odbioru opon, np. 8 sztuk rocznie. Tutaj z kolei możemy swobodnie pozostawić inne „problematyczne” wyposażenie samochodu, jak fotelik RWF, którego konstrukcja ucierpiała w wyniku wypadku, czy kolizji drogowej.

Trzeba w tym miejscu dodać, co mówią przepisy na temat składowania zużytych opon. Otóż zgodnie z ustawą o odpadach, opony i ich części nie mogą trafiać na składowiska. Dodatkowo, na podmioty wprowadzające na rynek opony nałożony jest obowiązek odzysku 75% wyprodukowanego tonażu. Oznacza to, że zużyte opony, które trafią do punktu odzysku, otrzymują w pewnym sensie drugie życie. Przepisy unijne wskazują tutaj na konieczność właściwego gospodarowania tego typu odpadami, które obejmuje m.in. przygotowanie do ponownego użycia (w przypadku opon będzie to bieżnikowanie), recykling, czy też unieszkodliwianie.

Zobacz także: Oznaczenia opon

Recykling opon

Zastanawiając się, gdzie oddać lub sprzedać zużyte opony, warto rozważyć ich bieżnikowanie, które pozwoli na użytkowanie opon nieco dłużej. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli liczymy się z wydatkami finansowymi. Bieżnikowane opony są znacznie tańszych od tych zupełnie nowych.

Znaczniej bardziej popularnym rozwiązaniem dla zagospodarowania starych opon samochodowych jest jednak recykling materiałowy. Polega on na wykorzystaniu surowców odzyskanych z opon do produkcji nowych produktów. W każdej oponie znajduje się wiele cennych surowców, jak guma, elastomery, sadza, krzemionka, metale, tekstylia, plastyfikatory i dodatkowe związki chemiczne. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane z dalszych procesach produkcyjnych.

Zobacz także: Jak wybrać opony?

Utylizacja opon

Czasem możemy spotkać się z ogłoszeniami typu „przyjmę zużyte opony”. Pamiętajmy, aby zweryfikować, co w takim przypadku stanie się dalej z przekazanymi przez nas oponami. Utylizacja prowadzona jest jedynie przez przygotowane do takich zadań organizacje odzysku, a najpewniejszym rozwiązaniem jest zawsze pozostawienie zużytych opon w serwisie / warsztacie wulkanizacyjnym, czy też zawiezienie ich do gminnego PSZOK-u.

Warto pamiętać, że na rynku funkcjonuje wiele serwisów, które bezpłatnie odbierają stare opony w momencie, gdy zdecydujemy się dokonać wymiany opon właśnie w takim serwisie. Firmy tego typu najczęściej są serwisami partnerskimi Centrum Utylizacji Opon.

Zobacz także: Zmiana opon

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Indeks nośności opony – jakich informacji nam dostarcza?

Dobór odpowiednich opon to jedno z ważniejszych zadań każdego kierowcy. Oprócz rozmiaru i bieżnika równie istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest indeks nośności. Co to jest i dlaczego jest tak ważny dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy?

Czytaj więcej
2017.05.10
10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

Producenci zakładają, że opony średnio służą nam przez ok. 60 tysięcy kilometrów. Oczywiście lepiej, by jeździć na nich dłużej i cały czas bezpiecznie. A na to ma wpływ sposób, w jaki używamy gum. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, by przedłużyć ich żywot.

Czytaj więcej
2023.09.29  •  Samochód
Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

Czytaj więcej
kiedy wymienić opony na letnie
2019.03.12  •  Samochód
Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Wiosna coraz bliżej, kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, a każdy kierowca uświadamia sobie, że trzeba zmienić opony. Ten coroczny wiosenny rytuał być może niektórym wydaje się uciążliwy, ale zdecydowanie jest konieczny. Letnie opony są przecież projektowane przez producentów po to, by auto jak najlepiej prowadziło się wiosną i latem. Oto kilka ważnych informacji na ich temat.

Czytaj więcej
2019.06.28  •  Samochód
Dlaczego nie powinno się jeździć na zimowych oponach latem?

Wraz z nadejściem wiosny, wielu kierowców zastanawia się, czy wymienić opony zimowe na letnie, czy może pozostawić „zimówki” na kołach przez cały rok? Choć w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Jazda na oponach zimowych latem może okazać się nie tylko niebezpieczna, ale również kosztowna w dłuższej perspektywie.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej