Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

Aktualizacja:
mfind5_2610

W końcu nadchodzi tak moment, gdy dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze trzeba pozbyć się starych opon samochodowych i zakupić nowe. O ile z zakupem nikt nie ma większego problemu, o tyle już kwestia tego, co zrobić ze starymi oponami może być nieco kłopotliwa. Utylizacja, skup, a może wyrzucić? Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Co zrobić ze starymi oponami?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców pisaliśmy już m.in. o tym gdzie jest numer VIN pojazdu, a także jak wygląda pranie tapicerki samochodowej, gdy zdecydujemy się wykonać taki zabieg samodzielnie. Nadeszła pora zająć się i zużytymi oponami. Okazuje się, że stanowią one cenny surowiec wtórny, stąd też recykling wydaje się jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Z kolei samo składowanie starych opon może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pojawienie się ognia na takim składowisku to niemal gwarancja katastrofy ekologicznej. Podczas spalania opon uwalniają się do atmosfery substancje wysoce szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska.

Gdzie możemy oddać stare, zużyte opony?

Pozostawienie opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub w serwisie, w którym dokonujemy wymiany opon, np. z letnich na zimowe, wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Najczęściej zakłady tego typu współpracują z organizacjami, które to bezpłatnie lub za opłatą oferują odbiór zużytych opon do utylizacji. Największą w Polsce organizacją tego rodzaju jest Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A.

Warsztat wulkanizacyjny za przyjęcie naszych starych opon może zażądać opłaty, jednak stawki nie są tutaj wygórowane, a my szybko i w prosty sposób możemy pozbyć się problemu.

Warto pamiętać, że starych opon nie możemy tak po prostu wyrzucić na śmietnik. Jeśli chcemy zająć się nimi sami, możemy udać się do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie przyjmowane bywają jednak jedynie opony samochodów osobowych (opony samochodów ciężarowych lub traktorów powinniśmy pozostawić w zakładzie wulkanizacyjnym). Bywają, ponieważ punkty te mają zazwyczaj jakieś z góry ustalone przez daną gminę limity odbioru opon, np. 8 sztuk rocznie. Tutaj z kolei możemy swobodnie pozostawić inne „problematyczne” wyposażenie samochodu, jak fotelik RWF, którego konstrukcja ucierpiała w wyniku wypadku, czy kolizji drogowej.

Trzeba w tym miejscu dodać, co mówią przepisy na temat składowania zużytych opon. Otóż zgodnie z ustawą o odpadach, opony i ich części nie mogą trafiać na składowiska. Dodatkowo, na podmioty wprowadzające na rynek opony nałożony jest obowiązek odzysku 75% wyprodukowanego tonażu. Oznacza to, że zużyte opony, które trafią do punktu odzysku, otrzymują w pewnym sensie drugie życie. Przepisy unijne wskazują tutaj na konieczność właściwego gospodarowania tego typu odpadami, które obejmuje m.in. przygotowanie do ponownego użycia (w przypadku opon będzie to bieżnikowanie), recykling, czy też unieszkodliwianie.

Zobacz także: Oznaczenia opon

Recykling opon

Zastanawiając się, gdzie oddać lub sprzedać zużyte opony, warto rozważyć ich bieżnikowanie, które pozwoli na użytkowanie opon nieco dłużej. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli liczymy się z wydatkami finansowymi. Bieżnikowane opony są znacznie tańszych od tych zupełnie nowych.

Znaczniej bardziej popularnym rozwiązaniem dla zagospodarowania starych opon samochodowych jest jednak recykling materiałowy. Polega on na wykorzystaniu surowców odzyskanych z opon do produkcji nowych produktów. W każdej oponie znajduje się wiele cennych surowców, jak guma, elastomery, sadza, krzemionka, metale, tekstylia, plastyfikatory i dodatkowe związki chemiczne. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane z dalszych procesach produkcyjnych.

Zobacz także: Jak wybrać opony?

Utylizacja opon

Czasem możemy spotkać się z ogłoszeniami typu „przyjmę zużyte opony”. Pamiętajmy, aby zweryfikować, co w takim przypadku stanie się dalej z przekazanymi przez nas oponami. Utylizacja prowadzona jest jedynie przez przygotowane do takich zadań organizacje odzysku, a najpewniejszym rozwiązaniem jest zawsze pozostawienie zużytych opon w serwisie / warsztacie wulkanizacyjnym, czy też zawiezienie ich do gminnego PSZOK-u.

Warto pamiętać, że na rynku funkcjonuje wiele serwisów, które bezpłatnie odbierają stare opony w momencie, gdy zdecydujemy się dokonać wymiany opon właśnie w takim serwisie. Firmy tego typu najczęściej są serwisami partnerskimi Centrum Utylizacji Opon.

Zobacz także: Zmiana opon


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej