Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Aktualizacja:
oznaczenie-opon

Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się oponom - czy to podczas ich zmiany, czy przy zakupie nowego kompletu – z pewnością zauważyłeś, że są one oznaczane. Litery i cyfry widniejące na oponach, nie są przypadkowym ciągiem znaków. Tak naprawdę niosą szereg istotnych informacji. Jakich? Sprawdź, co mówią poszczególne cyfry i litery na oponie!

Oznaczenia na oponach samochodowych

Kierowcy powinni być przyzwyczajeni do tego, jak ważną rolę w samochodzie pełnią symbole. Stosuje się je do oznaczania poszczególnych części, a także dostępnych funkcji. Te w formie kontrolek, poinformują np. o tym, że koniecznie należy uzupełnić płyn AdBlue lub też o tym, że mamy włączone światła pozycyjne. Choć wiele osób nie zwraca na to uwagi, symbole pojawiają się również na oponach. Takiemu odkryciu często sprzyja dopiero auto detailing.

Każda opona jest oznakowana, co oznacza, że na każdej można znaleźć cyfry i litery, które stanowią cenne źródło wiedzy na temat posiadanego przez nas ogumienia. Producenckie oznakowanie opon jest bardzo przydatne – stanowi swoisty opis i pozwala na poznanie, chociażby rozmiaru opony. Jakie inne parametry odczytamy z oznakowania opon?

Oznaczenie na oponach pozwoli nam określić m.in.: szerokość i średnicę opony, indeksy prędkości i nośności, przeznaczenie opony (sezon letni, zimowy, całoroczna), rok produkcji czy homologację. Lista symboli jest naprawdę długa, dlatego prezentujemy te najważniejsze z punktu widzenia kierowcy.

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów?

Masz nowe opony? Teraz czas na ubezpieczenie!

Kup ubezpieczenie OC/AC taniej!

Oznaczenie opon – lista symboli

Znajomość symboli, które umieszczane są na oponach, może stanowić spore ułatwienie, gdy szukamy nowego kompletu opon. Dzięki oznaczeniom poznamy kluczowe parametry i będziemy mogli wybrać opony dopasowane do naszych potrzeb czy stylu jazdy.

Na standardowej oponie widnieje nazwa producenta oraz ciąg cyfr i liter. Pierwsze z oznaczeń liczbowych określa szerokość opony (w milimetrach) oraz jej profil (inaczej wysokość gumy, ta wartość podawana jest w procentach). Następnie pojawia się litera, która przynosi informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. Możliwe oznaczenia:

  • R – opona radialna;
  • RF – opona samonośna;
  • B – opona opasana;
  • D – opona diagonalna.

Literze towarzyszy podana w calach średnica obręczy.

Kolejno w ciągu ponownie pojawiają się oznaczenia liczbowe, które tym razem mówią nam o dopuszczalnym nacisku na oponę. Jest to tzw. indeks nośności, określający największe obciążenie jednej opony przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Tak oto indeks nośności 50 wskazuje, że oponę można obciążyć 190 kg, kiedy dla indeksu 100, będzie to już 800 kg. Zawsze należy wybierać opony o takim indeksie, który jest rekomendowany dla danego modelu.

Po indeksie nośności pojawia się informacja na temat maksymalnej prędkości, jaką można osiągać na konkretnej oponie, czyli indeks prędkości. Indeks ten określany jest literami alfabetu, do których dopisane są narastające prędkości. Dla przykładu: symbol A1 oznacza możliwość poruszania się z prędkością 5 km/h, B to już 50 km/h, J – 100 km/h, a Y 300 km/h.

Na oponie można znaleźć także symbol E4. Jest to homologacja dopuszczająca użytkowanie opony w Unii Europejskiej. O przeznaczeniu opony decydować będą symbole M+S oraz 3PMSF. Pierwszy z nich jest skrótem od mud (błoto) i snow (śnieg), zatem takie ogumienie sprawdzi się w terenie. Drugi z symboli zapewnia, że dana opona zda egzamin zimą.

Czytaj także: Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Na jakie oznaczenia na oponie warto zwrócić uwagę?

Wymienione powyżej symbole dostarczają podstawowej wiedzy na temat posiadanych przez nas opon. Zdarza się jednak, że potrzebujemy jeszcze bardziej szczegółowych danych. Te również można odnaleźć wśród oznakowań ogumienia.

Czytaj także: Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

Na oponie podawana jest informacja nie tylko o miejscu jej produkcji, ale i dacie. Ta wyrażana jest w dość nietypowy sposób – pierwsze liczby wskazują na tydzień produkcji, a kolejne jej rok. Kierowca może także zwrócić uwagę na symbole XL i C, które mówią o dodatkowym wzmocnieniu opony lub jej dostawczym charakterze.

Bardzo ważna jest obecność napisu Run Flat. Stanowi on gwarancję bezpiecznej jazdy na oponie nawet wtedy, gdy będzie ona całkowicie pozbawiona ciśnienia. Taka opona, w zależności od producenta, może być oznakowana jako: RFT, SSR, CSR, DSST, RFT, ROF, ZP lub EMT.

Umiejętność odszyfrowania symboli, które pojawiają się na oponach, sprawia, że można nie tylko idealnie dobrać opony, ale także eksploatować je w sposób, który jest zalecany przez producenta, co ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Czytaj także: 10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej