Bezdech senny u kierowców - UWAŻAJ! To może być śmiertelnie niebezpieczne!

Aktualizacja:
bezdech senny

Bezdech senny to dolegliwość, na którą cierpi wielu ludzi. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ obniża poziom energii i sprawność umysłową, a także osłabia koncentrację. Cierpiący z powodu tego zaburzenia są zmęczeni i senni w ciągu dnia. A kiedy niewyspany, zdekoncentrowany człowiek siada za kierownicą, zagraża nie tylko sobie, ale także innym.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny polega na tym, że w czasie całego cyklu nocnego snu występują powtarzające się przerwy w oddychaniu, zwane epizodami bezdechu. Ich bezpośrednią przyczyną jest opadanie mięśniówki gardzieli, co utrudnia dopływ tlenu do płuc. Dzieje się tak m. in. w przypadku otyłości, przerostu języka czy osłabienia mięśni gardzieli. Bezdech senny zakłóca sen, a w konsekwencji może znacznie obniżać poziom energii i sprawność psychofizyczną. Może także wywoływać rozdrażnienie, przyczyniać się do depresji i stopniowo niszczyć zdrowie.

Jak bezdech senny wpływa na kierowców?

Według badań, brak snu może wpływać na ludzki organizm podobnie jak alkohol. Kiedy człowiek nie śpi przez 24 godziny, osłabienie jego funkcji poznawczych jest podobne do występującego przy poziomie alkoholu we krwi równym 1 promilowi.

Osoba z bezdechem może w czasie kierowania pojazdem zapadać w tzw. mikrodrzemki, nie mając o tym pojęcia. Wówczas nie pamięta pewnych odcinków drogi lub nieświadomie zjeżdża na drugi pas jezdni.

Bezdech senny zwiększa ryzyko wypadków nawet siedmiokrotnie. Wyniki licznych badań i analiz prowadzonych w wielu krajach potwierdziły, że bezdech senny negatywnie wpływa na zdolność psychofizyczną kierowcy, dlatego w Dyrektywie Unii Europejskiej został uznany za jeden z najważniejszych czynników ryzyka wypadków samochodowych.

Czytaj także: Pijany kierowca a kierowca zmęczony: jak zachowują się na drodze? [Eksperyment]

Czy cierpię na bezdech senny?

Jest wiele sygnałów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia, czy nie dotyczy nas problem bezdechu sennego. Oto kilka podpowiedzi:

  • w nocy budzi cię twoje chrapanie;
  • budzisz się w nocy, próbując złapać oddech;
  • śpisz niespokojnie;
  • w ciągu dnia odczuwasz senność i zmęczenie;
  • w ciągu dnia jesteś drażliwy, zdekoncentrowany;
  • rano boli cię głowa.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy, koniecznie idź z tym do lekarza.

Czytaj także: Sprawdź, czy grozi ci udar – jak rozpoznać udar?

Konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego

Nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu chorób i dolegliwości. Są to m. in.

  • wysokie ciśnienie krwi
  • zawał serca
  • udar
  • cukrzyca typu 2.

Jeśli pacjent cierpiący na bezdech senny nie podejmuje leczenia, jest trzy razy bardziej narażony na udar.

Bezdech senny jest także przyczyną wypadków podczas jazdy samochodem. W 2000 roku 800 000 kierowców w Stanach Zjednoczonych brało udział w wypadkach drogowych, których przyczyną był bezdech senny.

Czytaj także: Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Obowiązkowe badania kierowców pod kątem bezdechu sennego

W świetle obowiązujących w Polsce przepisów, każda osoba kierująca pojazdem powinna poddać się badaniom pod kątem bezdechu sennego i w przypadku jego wykrycia natychmiast rozpocząć leczenie.

Od maja 2018 jest już gotowy szczegółowy schemat postępowania w przypadku podejrzenia występowania bezdechu sennego u kierowcy, przygotowany przez polskich naukowców z Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy we współpracy z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc (PTChP), Polskim Towarzystwem Badań nad Snem (PTBS) oraz Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

Czytaj także: Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Bezdech senny to powszechna dolegliwość, z której często nie zdajemy sobie sprawy.
  2. Możemy podejrzewać u siebie bezdech senny, jeśli w nocy budzi nas własne chrapanie, śpimy niespokojnie, budzimy się, próbując złapać oddech, a w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni, senni, drażliwi.
  3. Niedobór snu wywołany bezdechem może znacznie obniżać poziom energii i sprawność psychofizyczną. Może także wywoływać rozdrażnienie, przyczyniać się do depresji i stopniowo niszczyć zdrowie.
  4. Według badań, kiedy człowiek nie śpi przez 24 godziny, osłabienie jego funkcji poznawczych jest podobne do występującego przy poziomie alkoholu we krwi równym 1 promilowi.
  5. Nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu chorób i dolegliwości.
  6. Bezdech senny jest także przyczyną wypadków podczas jazdy samochodem lub wypadków w pracy. W 2000 roku 800 000 kierowców w Stanach Zjednoczonych brało udział w wypadkach drogowych, których przyczyną był bezdech senny.
  7. Każda osoba kierująca pojazdem powinna zostać przebadana pod kątem bezdechu sennego i w przypadku jego wykrycia natychmiast rozpocząć leczenie.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.06.18  •  Zdrowie
Zawał mięśnia sercowego – profilatyka, przyczyny, objawy, jak rozpoznać?

Panuje powszechne przekonanie, że zawałem serca zagrożeni są przede wszystkim ludzie starsi. Faktycznie najbardziej narażoną grupę stanowią mężczyźni po 50. roku życia. Niestety coraz częściej zawał serca dotyka ludzi młodych, przed czterdziestką, a nawet 20,30 –latków. Niewydolność serca dotyczy ok. 600 – 700 tys. osób. Prognozuje się, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat może wzrosnąć do aż 250 tys. rocznie!

Czytaj więcej
Badania dla zawodowego kierowcy
2019.09.30  •  Samochód
Badania dla zawodowych kierowców

Okresowe badania lekarskie są niezbędne w każdej profesji. Każda grupa zawodowa musi poddać się specyficznym badaniom. Dziś sprawdzimy, na czym polegają badania dla zawodowych kierowców!

Czytaj więcej
2018.10.12  •  Zdrowie
5 groźnych chorób, którymi łatwo możesz zarazić się w Polsce. Co musisz o nich wiedzieć?

Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. Nie ma zagrożenia malarią, żółtą febrą czy innymi chorobami tropikalnymi. Ale czy nasze położenie geograficzne sprawia, że nie ma wirusów i bakterii, które są bardzo groźne? Niestety nie! Jest kilka chorób, wywoływanych przez nie, które bardzo mogą uprzykrzyć nam życie. Groźne choroby w Polsce - zobacz, przed czym się chronić!

Czytaj więcej
2018.05.21  •  Zdrowie
Medycyna spersonalizowana: leczenie dopasowane do pacjenta

Medycyna spersonalizowana, nazywana terapią celowaną, choć na polskim gruncie nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona, coraz częściej i coraz śmielej pojawia się w codziennej praktyce lekarskiej. Na czym polega medycyna spersonalizowana i jakie są jej korzyści? W czym tkwi jej fenonem i dlaczego uważana jest za medycynę przyszłości?

Czytaj więcej
leczenie tarczycy, źródło: fotolia.com
2018.11.09  •  Zdrowie
Ile kosztuje leczenie tarczycy? Sprawdź, jak dbać o zdrowie i nie wydać fortuny

Przyjmuje się, że co piąta osoba w Polsce ma problemy z tarczycą. To przede wszystkim kobiety. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również je masz, nawet jeżeli jeszcze o tym nie wiesz. Sprawdziliśmy dla Ciebie, na jakie koszty musisz się przygotować, jeżeli Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Niestety, leczenie tarczycy to spore koszty.

Czytaj więcej
nadciśnienie tętnicze
2018.06.26  •  Zdrowie
Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca – cierpi na nie aż 15 mln Polaków!

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadcisnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej