PZU udaremniło największy przekręt ubezpieczeniowy w Polsce

Aktualizacja:
przekręt ubezpieczeniowy

40 milionów złotych – na taką kwotę, która nie śniła się dotąd nawet najbardziej przebiegłym oszustom ubezpieczeniowym w Polsce, opiewała polisa czterech BMW X5, które wzięły udział w misternie uknutej próbie wyłudzenia odszkodowania. Intryga ukryta pod pretekstem „bezpieczeństwa państwa” została zdemaskowana przez dyrektora biura bezpieczeństwa PZU.

Puls Biznesu prześledził zdarzenia, które złożyły się na największą próbę wyłudzenia finansowego w historii Polski. Zaczęło się w styczniu 2014 roku w Bytomiu, kiedy doszło do wypadku z udziałem lawety przewożącej siedem BMW X5. Rzekomo doszło do uszkodzenia zbiornika paliwa w jednym z modeli, co doprowadziło do pożaru, który strawił cały cenny transport. Policja wstępnie wyceniła szkody na 2 miliony złotych, ale jak się okazało flota czterech aut była ubezpieczona przez PZU, każdy na kwotę 10 milionów złotych. Tutaj historia zaczyna się zagęszczać, ponieważ BMW wyleasingowane śląskiemu dilerowi przez PKO Leasing miały być przeznaczone do użytku służb specjalnych. Zostały wycenione na dużą sumę ze względu na specyficzne dodatki i usprawnienia rzekomo zainstalowane w amerykańskiej bazie Rammstein na terenie Niemiec. Procedura wypłaty odszkodowania miała odbyć się szybko i po cichu, tak aby nie zagrozić bezpieczeństwu państwa.

Czytaj także: Próba oszustwa agenta ubezpieczeniowego

Robert Dąbrowski – dyrektor biura bezpieczeństwa PZU postanowił przyjrzeć się sprawie z bliska, jako że okoliczności były podejrzane, a suma odszkodowania wyjątkowo duża. Nieścisłości związane z wydarzeniami zaczęły wychodzić na światło dzienne jedna po drugiej, odkrywając sedno skomplikowanej próby wyłudzenia odszkodowania. Oszuści wyłożyli się na dokumentach poświadczających, że stracone auta miały być przeznaczone na użytek służb specjalnych. Podrobiona pieczątka zawierała pomylone dane, a po weryfikacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych było już pewne, że dokumentacja została sfałszowana.

Przebieg zdarzeń, które złożyły się na największą próbę wyłudzenia odszkodowania wyglądał następująco: śląski diler kupuje auta, których wartość waha się w granicach 285-543 tys. zł, sprzedaje je firmie leasingowej PKO Leasing z dużym zyskiem (2 mln zł za sztukę), a ta ubezpiecza flotę w PZU na kwotę 10 mln na model. Po zbadaniu wraków przez biegłych okazuje się, że źródłem pożaru lawety nie było zderzenie z metalowym słupem i uszkodzenie baku, ale ładunek wybuchowy zainstalowany w jednym z aut.

Oszustwo śląskiego przedsiębiorcy jest dowodem na to, jak przestępcy potrafią wykorzystać słabe punkty obowiązujących procedur, a także demaskuje kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Pisaliśmy już o samookaleczeniu, morderstwie, pozorowaniu wypadku samochodowego, ale żadne z tych oszustw nie był tak dobrze dopracowane jak przekręt na rekordową sumę 40 mln złotych. Przestępcy celowo wykorzystali konstrukcję, w której zaangażowany był więcej niż jeden podmiot finansowy, czerpiąc korzyść z faktu, że firma leasingowa nie ma takich obostrzeń jak bank lub firma ubezpieczeniowa. Ponadto zachodzi podejrzenie, że oszuści mieli wspólnika wewnątrz firmy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej