PZU udaremniło największy przekręt ubezpieczeniowy w Polsce

Aktualizacja:
przekręt ubezpieczeniowy

40 milionów złotych – na taką kwotę, która nie śniła się dotąd nawet najbardziej przebiegłym oszustom ubezpieczeniowym w Polsce, opiewała polisa czterech BMW X5, które wzięły udział w misternie uknutej próbie wyłudzenia odszkodowania. Intryga ukryta pod pretekstem „bezpieczeństwa państwa” została zdemaskowana przez dyrektora biura bezpieczeństwa PZU.

Puls Biznesu prześledził zdarzenia, które złożyły się na największą próbę wyłudzenia finansowego w historii Polski. Zaczęło się w styczniu 2014 roku w Bytomiu, kiedy doszło do wypadku z udziałem lawety przewożącej siedem BMW X5. Rzekomo doszło do uszkodzenia zbiornika paliwa w jednym z modeli, co doprowadziło do pożaru, który strawił cały cenny transport. Policja wstępnie wyceniła szkody na 2 miliony złotych, ale jak się okazało flota czterech aut była ubezpieczona przez PZU, każdy na kwotę 10 milionów złotych. Tutaj historia zaczyna się zagęszczać, ponieważ BMW wyleasingowane śląskiemu dilerowi przez PKO Leasing miały być przeznaczone do użytku służb specjalnych. Zostały wycenione na dużą sumę ze względu na specyficzne dodatki i usprawnienia rzekomo zainstalowane w amerykańskiej bazie Rammstein na terenie Niemiec. Procedura wypłaty odszkodowania miała odbyć się szybko i po cichu, tak aby nie zagrozić bezpieczeństwu państwa.

Czytaj także: Próba oszustwa agenta ubezpieczeniowego

Robert Dąbrowski – dyrektor biura bezpieczeństwa PZU postanowił przyjrzeć się sprawie z bliska, jako że okoliczności były podejrzane, a suma odszkodowania wyjątkowo duża. Nieścisłości związane z wydarzeniami zaczęły wychodzić na światło dzienne jedna po drugiej, odkrywając sedno skomplikowanej próby wyłudzenia odszkodowania. Oszuści wyłożyli się na dokumentach poświadczających, że stracone auta miały być przeznaczone na użytek służb specjalnych. Podrobiona pieczątka zawierała pomylone dane, a po weryfikacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych było już pewne, że dokumentacja została sfałszowana.

Przebieg zdarzeń, które złożyły się na największą próbę wyłudzenia odszkodowania wyglądał następująco: śląski diler kupuje auta, których wartość waha się w granicach 285-543 tys. zł, sprzedaje je firmie leasingowej PKO Leasing z dużym zyskiem (2 mln zł za sztukę), a ta ubezpiecza flotę w PZU na kwotę 10 mln na model. Po zbadaniu wraków przez biegłych okazuje się, że źródłem pożaru lawety nie było zderzenie z metalowym słupem i uszkodzenie baku, ale ładunek wybuchowy zainstalowany w jednym z aut.

Oszustwo śląskiego przedsiębiorcy jest dowodem na to, jak przestępcy potrafią wykorzystać słabe punkty obowiązujących procedur, a także demaskuje kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Pisaliśmy już o samookaleczeniu, morderstwie, pozorowaniu wypadku samochodowego, ale żadne z tych oszustw nie był tak dobrze dopracowane jak przekręt na rekordową sumę 40 mln złotych. Przestępcy celowo wykorzystali konstrukcję, w której zaangażowany był więcej niż jeden podmiot finansowy, czerpiąc korzyść z faktu, że firma leasingowa nie ma takich obostrzeń jak bank lub firma ubezpieczeniowa. Ponadto zachodzi podejrzenie, że oszuści mieli wspólnika wewnątrz firmy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej