Jedziesz na groby? O tym musisz wiedzieć! Sprawdź, jak bezpiecznie dojechać i wrócić!

Aktualizacja:
candle-1785709_640

Jedziesz na groby? W okolicach 1 listopada w pobliżu wszystkich nekropolii co roku rozgrywa się klasyczny armagedon. Jak to przetrwać, jak bezpiecznie dojechać na cmentarz i wrócić szczęśliwie? Sprawdź nasz poradnik i unikaj niepotrzebnego ryzyka!

Końcówka października i listopadowe Święto Zmarłych to czas kiedy przemieszczamy się wyjątkowo często i odwiedzamy groby. Ruch na drogach (nie tylko tych w okolicy cmentarzy), pośpiech, wcześnie zapadający zmierzch i „weekendowi” kierowcy, którzy akurat w tym terminie również wyruszają w drogę, to przyczyny wypadków i kolizji drogowych.

W podsumowaniu zeszłorocznej akcji „Znicz”, prowadzonej przez Policję, czytamy:

W czasie trwania akcji „ZNICZ 2017” na polskich drogach w ciągu siedmiu dni doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1821 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

O czym pamiętać, aby nie wpisać się w te smutne statystki?

Jak dojechać na cmentarz? Najlepiej NIE swoim samochodem!

Trudno odmówić sobie pójścia za tradycją, ale jeśli tylko możemy odłożyć daleką podróż na groby bliskich o kilka dni, warto to zrobić. Unikniemy w ten sposób tłoku i wielu nerwów. W tym roku sporego ruchu możemy się spodziewać już od 27  października i z pewnością będzie on wzmożony aż do 2 listopada.

Jeśli odłożenie podróży nie wchodzi w grę, zaplanuj ją tak, aby do cmentarza dojechać komunikacją miejską/ innym środkiem transportu. Własne auto zostaw na parkingu oddalonym od nekropolii. W okresie Święta Zmarłych wiele ulic dojazdowych do cmentarzy jest zamkniętych, a więc nawet jeśli udamy się tam własnym pojazdem, konieczny będzie dłuższy lub krótszy spacer.

Nasza rada: 

Nawet jeśli znasz trasę, sprawdź ją przed podróżą w aplikacji Google Maps. Serwis na bieżąco informuje o utrudnieniach, proponuje także alternatywne trasy i objazdy, podaje szacunkowy czas podróży. Może się zdarzyć, że dzięki zapobiegliwości nie utkniesz w korku na długie godziny. 

Jak się poruszać w okolicy cmentarzy?

Przede wszystkim sprawdź zawczasu organizację ruchu wokół cmentarzy. Utrudnień spodziewać się należy już w najbliższy weekend. Jazda „na pamięć” w tym okresie nie wchodzi w grę!

Zachowaj szczególną ostrożność. Duży ruch samochodowy łączy się tu z ruchem pieszym. Może się zdarzyć, że ktoś nieopatrznie wtargnie na jezdnię, a hamowanie w  jesiennych warunkach nie należy do najłatwiejszych, nawet jeśli jest pogodnie.

Jeśli jedziesz w dłuższą trasę

Jeśli wybierasz się na groby bliskich, które znajdują się daleko od Twojego miejsca zamieszkania, dobrze zaplanuj podróż i sprawdź koniecznie stan techniczny pojazdu. Wyruszanie w dalszą drogę z palącymi się kontrolkami awarii jest nierozsądne, nawet jeśli posiadasz assistance.

Sprawdź koniecznie światła, oraz ubezpieczenie oraz ważność badań technicznych pojazdu. Pamiętaj, że kontrole drogowe w tym okresie są bardzo wzmożone i trudno będzie liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy.  Brak ważnego OC, czy badań, może się skończyć odholowaniem pojazdu. Pomyśl o AC, jeśli go nie masz. Jesienią i zimą naprawdę się przydaje, a o chwilę nieuwagi w warunkach wzmożonego ruchu wcale nie trudno.

Początek listopada to także czas niezbyt korzystnych warunków drogowych. Czy wiesz jak poruszać się we mgle? Na śliskiej powierzchni, po ciemku? Przed wyruszeniem w podróż przypomnij sobie koniecznie podstawowe zasady. Zebraliśmy je dla Ciebie na grafikach!

Pamiętaj, że podstawowym celem podróży jest bezpieczny powrót do domu: zachowaj więc szczególną ostrożność i bierz pod uwagę wszystkie, nawet najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe!

Piłeś? Nie jedź!

Ta zasada wydaje się oczywista, ale statystyki policyjne pokazują, że nigdy dość przypominania o niej. Jeśli piłeś w dniu poprzedzającym wyruszenie w podróż, sprawdź swoją trzeźwość. Możesz to zrobić zupełnie bezpłatnie i anonimowo na większości komisariatów policji. Badanie trwa kilka sekund, a gwarantuje Ci, że nie wyruszysz w podróż z „promilami” we krwi. Pamiętaj, że nasze własne odczucia w tym temacie mogą być bardzo mylące!

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po piwie, lampce wina, nawet wypitej do obiadu. Może się zdarzyć, że patrol zatrzyma Cię tuż za rogiem, a wtedy grożą Ci poważne konsekwencje karne!

Uważaj na kieszonkowców!

Oprócz zagrożeń związanych z warunkami drogowymi, warto zwrócić uwagę na te, które wiążą się z przebywaniem w dużych skupiskach ludzi. Niestety, okolice 1 listopada, to także okres żniw dla złodziei, przed którymi rokrocznie ostrzega policja. Funkcjonariusze zachęcają, żeby do wizyty na cmentarzu odpowiednio się przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot i kompletu dokumentów.

W czasie porządków na grobach i wokół nich oraz w czasie zapalania zniczy, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Często odkładamy je za siebie, albo wieszamy na ławce –  w warunkach dużego ruchu pieszczego, wystarczy chwila nieuwagi i pożegnamy się z portfelem, albo smartfonem.

Dobrze unikać tłumów i ścisku –  szczególnie przy bramach wejściowych na cmentarze. To częste miejsca „łowów” kieszonkowców!

 

Podsumowanie

  1. By bezpiecznie dojechać na cmentarz, najlepiej zrezygnuj z własnego samochodu.
  2. Nie jedź na pamięć.
  3. Gdy ruszasz rano za miasto, możesz jechać we mgle – zachowaj szczególna ostrożność, włącz światła, nie zatrzymuj się, trzymaj się prawej krawędzi drogi.
  4. Przed jazdą w nocy sprawdź światła, byś nie oślepiał innych.
  5. Trasę sprawdź w aplikacji Google Maps -  w ten sposób ocenisz jaki czas potrzebny jest na dojazd na miejsce i wybierzesz alternatywną drogę, jeśli będzie taka potrzeba.
  6. Uważaj na kieszonkowców! Na cmentarz nie zabieraj wypchanego portfela, zwróć również uwagę na telefon komórkowy!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments