Kierowanie ruchem przez policjanta – wyjaśnienie poszczególnych sygnałów

Aktualizacja:
Kierowanie-ruchem-przez-policjanta

Poruszając się po drogach pojazdami, zwracamy uwagę przede wszystkim na sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Policjant na drodze kierujący ruchem należy do rzadkości. Pomimo tego warto odświeżyć sobie wiedzę dotyczącą sygnałów dawanych przez policjantów.

Policjanci przejmują kierowanie ruchem drogowym w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej ma to miejsce po poważnym wypadku, gdy jeden z pasów drogowych zostaje wyłączony z ruchu lub w dni, gdy natężenie ruchu w mieście jest szczególnie duże. Z kolei w czasie letnich akcji kierowanie ruchem przez policjanta może mieć na celu usprawnienie kontroli samochodów.

Postawy policjanta kierującego ruchem – co oznaczają?

Większość kierowców pamięta, że sygnały policyjne są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna czy znaki zakazu, ale kłopotliwe okazują się postawy policjanta – nie każdy uczestnik ruchu drogowego wie, jak należy je prawidłowo interpretować. Właśnie dlatego przypominamy, z jakimi komendami wydawanymi przez policjantów mogą spotkać się kierowcy.

1. Zakaz wjazdu na skrzyżowanie

Jeżeli policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych i ma do tego wyciągnięte poziomo obie ręce, to oznacza, że wydaje zakaz wjazdu kierowcom i poruszania się pieszym.

2. Zmiana kierunku ruchu

Kierowanie ruchem przez policjanta oznacza konieczność umożliwienia przejazdu kierowcom z różnych stron. Policjant z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność – za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.

3. Przywołanie

Ten sygnał policji to jeden z rzadziej spotykanych przez kierowców sygnałów. Policjant przyjmujący postawę, którą prezentuje poniższy rysunek, wskazuje kierowcy miejsce na skrzyżowaniu do zatrzymania się.

4. Polecenie opuszczenia skrzyżowania

Sygnały dawane przez policjanta mogą odnosić się do umożliwienia pojazdom wykonania manewru skrętu. Jeżeli policjant wykonuje ruch jak na zamieszczonym niżej obrazku, to umożliwia wykonanie manewru skrętu w lewo pojazdom, które nadjeżdżają z jego lewej strony.

5. Polecenie opuszczenia skrzyżowania

W tym przypadku policjant na skrzyżowaniu również umożliwia kierowcom wykonanie bezpiecznego manewru skrętu – dotyczy to jednak kierowców jadących z jego prawej strony, którzy chcą skręcić w lewo.

6. Zatrzymanie ruchu

Pozycje przyjmowane przez policjanta kierującego ruchem mogą wzywać kierowcę do zatrzymania się. Taki sygnał wyda kierowcom policjant, który podniesie rękę w taki sposób, że wewnętrzna strona dłoni jest kierowana w ich stronę.

7. Otwarcie ruchu

Znaki wykonywane przez policjanta, jak na zamieszczonej niżej fotografii, oznaczają otwarcie ruchu. Kierowcy oraz piesi, do których policjant jest ustawiony przodem lub tyłem, nie mogą się przemieszczać.

Ruch kierowany – ile wynoszą kary za niedostosowanie się do sygnałów?

Jednym z powodów, dla których kierowcy powinni od czasu do czasu odświeżać swoją wiedzę z zakresu sygnałów dawanych przez policjantów, są kwestie finansowe. Niedostosowanie się do znaków dawanych przez policjanta jest surowo karane – kierowcy narażają się na mandat w wysokości od 300 do 500 zł, a piesi na mandat w wysokości 100 zł.

Sprawdź też: Wymówki kierowców przekraczających prędkość

Warto również zadbać o sprawność techniczną pojazdu, sprawdzając np. światła pozycyjne. Przepalona żarówka może oznaczać mandat w wysokości od 50 do 200 zł.

Czytaj także: Polacy tracą prawo jazdy – policja odbierze tysiące dokumentów

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej