Kierowanie ruchem przez policjanta – wyjaśnienie poszczególnych sygnałów

Aktualizacja:
Kierowanie-ruchem-przez-policjanta

Poruszając się po drogach pojazdami, zwracamy uwagę przede wszystkim na sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Policjant na drodze kierujący ruchem należy do rzadkości. Pomimo tego warto odświeżyć sobie wiedzę dotyczącą sygnałów dawanych przez policjantów.

Policjanci przejmują kierowanie ruchem drogowym w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej ma to miejsce po poważnym wypadku, gdy jeden z pasów drogowych zostaje wyłączony z ruchu lub w dni, gdy natężenie ruchu w mieście jest szczególnie duże. Z kolei w czasie letnich akcji kierowanie ruchem przez policjanta może mieć na celu usprawnienie kontroli samochodów.

Postawy policjanta kierującego ruchem – co oznaczają?

Większość kierowców pamięta, że sygnały policyjne są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna czy znaki zakazu, ale kłopotliwe okazują się postawy policjanta – nie każdy uczestnik ruchu drogowego wie, jak należy je prawidłowo interpretować. Właśnie dlatego przypominamy, z jakimi komendami wydawanymi przez policjantów mogą spotkać się kierowcy.

1. Zakaz wjazdu na skrzyżowanie

Jeżeli policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych i ma do tego wyciągnięte poziomo obie ręce, to oznacza, że wydaje zakaz wjazdu kierowcom i poruszania się pieszym.

2. Zmiana kierunku ruchu

Kierowanie ruchem przez policjanta oznacza konieczność umożliwienia przejazdu kierowcom z różnych stron. Policjant z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność – za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.

3. Przywołanie

Ten sygnał policji to jeden z rzadziej spotykanych przez kierowców sygnałów. Policjant przyjmujący postawę, którą prezentuje poniższy rysunek, wskazuje kierowcy miejsce na skrzyżowaniu do zatrzymania się.

4. Polecenie opuszczenia skrzyżowania

Sygnały dawane przez policjanta mogą odnosić się do umożliwienia pojazdom wykonania manewru skrętu. Jeżeli policjant wykonuje ruch jak na zamieszczonym niżej obrazku, to umożliwia wykonanie manewru skrętu w lewo pojazdom, które nadjeżdżają z jego lewej strony.

5. Polecenie opuszczenia skrzyżowania

W tym przypadku policjant na skrzyżowaniu również umożliwia kierowcom wykonanie bezpiecznego manewru skrętu – dotyczy to jednak kierowców jadących z jego prawej strony, którzy chcą skręcić w lewo.

6. Zatrzymanie ruchu

Pozycje przyjmowane przez policjanta kierującego ruchem mogą wzywać kierowcę do zatrzymania się. Taki sygnał wyda kierowcom policjant, który podniesie rękę w taki sposób, że wewnętrzna strona dłoni jest kierowana w ich stronę.

7. Otwarcie ruchu

Znaki wykonywane przez policjanta, jak na zamieszczonej niżej fotografii, oznaczają otwarcie ruchu. Kierowcy oraz piesi, do których policjant jest ustawiony przodem lub tyłem, nie mogą się przemieszczać.

Ruch kierowany – ile wynoszą kary za niedostosowanie się do sygnałów?

Jednym z powodów, dla których kierowcy powinni od czasu do czasu odświeżać swoją wiedzę z zakresu sygnałów dawanych przez policjantów, są kwestie finansowe. Niedostosowanie się do znaków dawanych przez policjanta jest surowo karane – kierowcy narażają się na mandat w wysokości od 300 do 500 zł, a piesi na mandat w wysokości 100 zł.

Warto również zadbać o sprawność techniczną pojazdu, sprawdzając np. światła pozycyjne. Przepalona żarówka może oznaczać mandat w wysokości od 50 do 200 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments