Zagubione kluczyki do samochodu: jak dorobić kluczyk do auta?

Aktualizacja:
klucz-do-samochodu

Kupując samochód zazwyczaj dostajemy dwa komplety kluczyków. Zakup auta z jednym kompletem może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Jedną z nich może być chociażby problem z wykupieniem ubezpieczenia AC. Drugą – zagubienie kluczyków. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jak dorobić kluczyk do auta?

Zgubiłeś kluczyki samochodowe? Nie Ty pierwszy i nie ostatni. Wiesz, że odłożyłeś je na półce przy wejściu do mieszkania. Jesteś pewien, że włożyłeś je do kieszeni. O wrzuceniu do damskiej torebki nie wspominając… Tymczasem próby ich odnalezienia przypominają szukanie igły w stogu siana. Jeśli posiadasz zapasowy kluczyk – pół biedy. Co jednak w sytuacji, gdy ten, który zgubiłeś był jedynym? Sprawdzamy, jak dorobić kluczyk do auta!

Kluczyki samochodowe zatrzaśnięte w środku: co robić?

Nie ma. Zniknęły.  Diabeł nakrył ogonem. Jeśli posiadasz zapasowy komplet kluczyków, to pół biedy – do samochodu się dostaniesz, uruchomisz silnik i ruszysz w drogę. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, gdy dysponowałeś jedynie jednym kompletem, który właśnie straciłeś. Naczelną zasadą jest odrzucenie prób dostania się do auta na własną rękę i majsterkowanie przy zamku. Nowoczesne zabezpieczenia nie poddadzą się tak łatwo, a Ty możesz nie tylko uszkodzić mechanizm, ale także narazić się na szkody chociażby w postaci zarysowanej karoserii. Jeśli kluczyki zostały zatrzaśnięte w środku, zapomnij o wybiciu szyby – koszty wstawienia nowej mogą okazać się o wiele wyższe niż opłacenie fachowej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowia zamkowego, które awaryjnie otworzy samochód. Niektóre firmy tego typu oferują także usługę dorobienia zagubionego lub skradzionego kluczyka do auta.  Pomogą także w sytuacji, kiedy doszło do złamania kluczyka w stacyjce.

Rozwój technologii i coraz nowocześniejsze zabezpieczenia antywłamaniowe mogą nieco komplikować sytuację w momencie, gdy stracimy kluczyk samochodowy. Kwestią problematyczną może być także immobilizer, którego sprawne działanie będzie konieczne do uruchomienia silnika. Zatem, jak dorobić kluczyk do auta? Jeśli staniesz w obliczu takiego problemu wiedz, że zasadniczo masz dwa wyjścia – możesz zdecydować się na ASO albo skorzystać z usług specjalistycznego warsztatu zajmującego się dorabianiem kluczyków samochodowych. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Na które warto postawić? Sprawdzamy!

ASO czy specjalistyczny warsztat: gdzie dorobić kluczyk do auta?

Decydując się na wizytę w Autoryzowanym Serwisie Samochodowym, czyli ASO, możesz być pewien, że dorobisz tam kluczyk całkowicie zgodny z oryginałem. Z pozoru rozwiązanie to jest najbezpieczniejsze i najpewniejsze. Zatem jakie są wady? Przede wszystkim koszt takiej usługi i czas oczekiwania. W wielu przypadkach na dorobienie kluczyka będziesz musiał poczekać nawet do kilku tygodni. Sam proces też nie przebiegnie bezproblemowo – konieczne będzie załatwienie pewnych formalności, takich jak przedstawienie dowodu zakupu samochodu albo dokumentu potwierdzającego prawo do jego użytkowania. Jeśli zatem chcielibyśmy zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy, możemy skierować swoje kroki do specjalistycznego warsztatu. Tam, jeśli dysponujemy zapasowym kluczem na wzór, ślusarz bez problemu dorobi nowy. Z taką usługą powinien poradzić sobie każdy punkt ślusarski, a ceny w zależności od modelu auta, nie powinny zrujnować Twojego budżetu. W tym miejscu warto wrócić jeszcze na chwilę do kwestii wspomnianego wyżej immobilizera – tutaj nie wystarczy samo wyrobienie kluczyka, bowiem ten będzie trzeba odpowiednio zaprogramować. Jeśli posiadamy kluczyk zapasowy, z dorobieniem kolejnego nie powinno być większego problemu, ponieważ wówczas kod elektroniczny zostanie sczytany z chipa kluczyka i numerów nadwozia. Jeśli z kolei zdecydujemy się na demontaż immobilizera, musimy liczyć się z obniżeniem poziomu zabezpieczeń antywłamaniowych. Co więcej – w wielu przypadkach rezygnacja z immobilizera będzie wiązała się z pojawieniem się problemów w momencie ubiegania się o odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta

Zgubienie jedynego kluczyka: jak dorobić kluczyk do auta?

Sytuacja jednak nieco komplikuje się w momencie, gdy nie posiadamy na wzór zapasowego klucza. Dobry fachowiec poradzi sobie jednak z pobraniem miary z wymontowanej wkładki i dorobieniem do niej nowego klucza, ale musimy liczyć się z tym, że nie każdy warsztat posiada wystarczające zaplecze do wyrobienia kluczyka do każdego typu samochodu. A co w przypadku kluczyka z immobilizerem? Jak dorobić klucz samochodowy nie mając egzemplarza zapasowego? W takim przypadku musimy zwrócić się do ASO z prośbą o wyrobienie kluczyka, który zostanie zakodowany zgodnie z naszym egzemplarzem. W tym momencie koszt usługi drastycznie rośnie, ponieważ konieczne będzie odtworzenie całej elektroniki. Na rachunku, jaki otrzymamy, może widnieć nawet czterocyfrowa kwota! W tym przypadku, analogicznie jak z wyrabianiem kluczyka w ASO, konieczne będzie posiadanie dokumentów uprawniających nas do użytkowania pojazdu. Tutaj warto także pamiętać, że zawsze możemy poprosić o wgranie nowego, zupełnie innego kodu do kluczyka i immobilizera. Takie rozwiązanie zapewni nam bezpieczeństwo w momencie, gdy zagubiony klucz trafił w niepowołane ręce.

Immobilizer: co to jest, jak działa?

Podsumowanie

  1. W przypadku zatrzaśnięcia kluczyków w aucie, nie próbuj dostać się do środka na własną rękę i odrzuć próby majsterkowania przy zamku. Z pomocą przyjdzie pogotowie zamkowe, które bezinwazyjnie otworzy samochód.
  2. Dorobienie kluczyka do samochodu w ASO jest gwarancją pełnej zgodności z oryginałem. Usługa będzie jednak kosztowna, a na kluczyk możemy czekać nawet kilka tygodni.
  3. W przypadku zagubienia immobilizera nie wystarczy samo dorobienia kluczyka, ponieważ ten będzie wymagał specjalnego zaprogramowania. Jeśli nie posiadamy klucza zapasowego na wzór – konieczne będzie zwrócenie się do ASO z prośbą o wyrobienie kluczyka, który zostanie zakodowany zgodnie z naszym egzemplarzem.

Lidia Krasnopolska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Od 8 lat w grupie Punkta, gdzie pracuje jako Główna Specjalistka ds. Ubezpieczeń. Pytajcie ją o dowolne tematy dotyczące ubezpieczeń, ale nie o to czy lepsze jest morze czy góry, bo wiadomo, że morze!

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej