Jak odpalić auto na mrozie? Podpowiadamy!

Aktualizacja:
jak uruchomic auto na mrozie

Zima jest największym wyzwaniem dla samochodów. Im niższa temperatura, tym mniejsza pojemność akumulatora i większe opory stawiane przez silnik. Jak powinniśmy uruchamiać samochód na mrozie? Co robić kiedy nie uda się tego zrobić? Podpowiadamy.

Kierowców z pewnością nie można zaliczyć do osób cieszących się ze śnieżnej i mroźnej zimy. Ci z nich, którzy nie mają miejsc postojowych w garażach podziemnych w zimowe dnie muszą zarezerwować sobie rano więcej czasu na odśnieżenie samochodu i/lub zeskrobanie szronu z szyb. Wejście do auta, które całą noc stało na mrozie nie należy do przyjemności. Panuje w nim temperatura niewiele wyższa od tej na zewnątrz. Mamy wrażenie, że lewarek skrzyni biegów porusza się w cemencie, a gdy przekręcamy kluczyk w stacyjce wydaje się nam, że silnik potrzebuje dłuższej chwili zanim podejmie pracę.

Jak odpalić auto na mrozie – o czym pamiętać?

Mróz nie jest sprzymierzeńcem naszych czterech kółek. Im niższa jest temperatura powietrza, tym bardziej spada pojemność akumulatora, co przekłada się na spadek jego mocy rozruchowej i odpalanie samochodu może się nie udać. Wraz ze spadkiem temperatury wzrastają też opory stawiane przez silnik. Dlatego też przy uruchamianiu silnika na mrozie liczy się każdy wat energii, która może zostać przesłana do rozrusznika. Zatem jak odpalić samochód na mrozie?

  • przed włożeniem kluczyka do stacyjki sprawdźmy czy poprzedniego wieczora przed wyjściem z samochodu wyłączyliśmy nawiew. Jeśli nie, zróbmy to teraz!
  • jeśli po przekręceniu kluczyka w pozycję ACC włączą się urządzenia elektryczne, z których można korzystać przy wyłączonym silniku (np. radio), wyłączmy je przed przekręceniem kluczyka w pozycję ON a następnie START, w której uruchamiany jest silnik.

Niektórzy producenci samochodów sugerują też ustawienie skrzyni biegów na „luz” i wciśnięcie do oporu pedału sprzęgła (zastrzegając przy tym, że rozrusznik jest tak skonstruowany aby działać nawet, jeśli pedał sprzęgła nie jest wciśnięty do końca). Z propozycji tej warto skorzystać przy niskiej temperaturze.

Jeśli w naszym akumulatorze jest dość mocy, silnik – z większą lub mniejszą chęcią – uruchomi się i będziemy mogli ruszyć w drogę. O tym, o czym trzeba pamiętać podczas pierwszych kilometrów jazdy, dopóki silnik się nie rozgrzeje, piszemy w akapicie „Uruchomiliśmy silnik. I co dalej?” Teraz jednak zastanowimy się, co trzeba zrobić jeśli nie udało się nam uruchomić silnika za pierwszym podejściem.

Czytaj także: Najlepsze silniki benzynowe – polecamy najbardziej niezawodne i oszczędne jednostki

Nie udało się uruchomić silnika. Co robić?

Jeżeli za pierwszym razem nie udało się uruchomić silnika, odczekajmy kilkanaście sekund i ponówmy próbę. Jeśli ona (i kolejne) się nie powiedzie, a dźwięk rozrusznika będzie coraz słabszy, nie pozostanie nam nic innego jak udać się „na poszukiwanie prądu”. Co możemy zrobić?

  • poprosić o pomoc sąsiada czy taksówkarza i użyć kabli rozruchowych. W tej sytuacji trzeba postawić „dawcę” i „biorcę” prądu blisko siebie, połączyć ich akumulatory kablami, uruchomić silnik „dawcy” prądu i po odczekaniu 2-3 minut spróbować uruchomić silnik auta „biorcy”. Jeśli silnik uda się uruchomić odpinamy kable, dziękujemy za pomoc i odjeżdżamy
  • skorzystać z assistance i wezwać pomoc drogową. Pomoc drogowa dysponuje skuteczniejszym sposobem na uruchomienie silnika (m.in. na mrozie) niż kable rozruchowe. Mowa o urządzeniu rozruchowym (tzw. boosterze), czyli o przenośnej baterii o dużej pojemności. Obecnie produkowane boostery mają na tyle niewielkie rozmiary, że można przewozić je w bagażniku samochodu (nie rekomendujemy pozostawiania ich tam przy niskich temperaturach – także na znajdujące się w nich ogniwa mróz wywiera negatywny wpływ).

Jeśli mimo wszystko nie uda się uruchomić silnika, pozostaje tylko wciągnięcie auta na lawetę i zawiezienie go do serwisu, w którym zostanie wymieniony akumulator lub zdiagnozowana przyczyna problemów z „odpalaniem”.

Czytaj także: Prostownik samochodowy – poradnik zakupowy

Uruchomiliśmy silnik. I co dalej?

Także i w tym przypadku trzeba pamiętać o przestrzeganie kilku zasad.

  • po uruchomieniu silnika powinniśmy od razu ruszyć. Możemy ewentualnie odczekać kilkanaście sekund z silnikiem pracującym na wolnych obrotach (w tym czasie możemy np. zapiąć pasy)
  • nie należy czekać aż silnik rozgrzeje się na postoju. I to z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że silnik szybciej nagrzewa się podczas jazdy a po drugie dlatego, że zabraniają tego przepisy. Zgodnie z art. 60 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się kierującemu: 1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; (…) 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze. Za takie wykroczenie na kierowca może dostać mandat w wysokości 100 zł
  • przez pierwszych kilka kilometrów, dopóki silnik nie rozgrzeje się do ok. 90 stopni Celsjusza, nie powinniśmy jechać na zbyt wysokich obrotach. Unikajmy też włączania w tym czasie zbyt wielu odbiorników prądu (np. nie używajmy jednocześnie klimatyzacji i ogrzewania tylnej szyby, samą klimatyzację włączajmy wtedy, kiedy zaczną nam parować szyby).

Powyżej podaliśmy tylko kilka, najistotniejszych naszym zdaniem, zasad, którymi powinno się kierować eksploatując samochód zimą podczas mrozów.

Czytaj także: Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?

Podstawą jest dbanie o jakość akumulatora i instalacji elektrycznej – bo od ich stanu w dużej mierze zależy czy uda nam się uruchomić samochód.

Pamiętajmy również o assistance! Przydaje się nie tylko wtedy kiedy auto nie chce odpalić!

Czytaj także: Jak sprawdzić poziom naładowania i stan akumulatora?

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej