Punkta

Parking – kto określa wymiary?

Znalezienie miejsca postojowego, szczególnie w mieście, bywa nie lada wyzwaniem. Bardzo często zdarza się, że właściciele pojazdów, którym nie opłaca się wyrejestrowanie samochodu, zostawiają swoje auta na parkingach, zajmując tym samym cenne miejsca. Inną popularną praktyką jest porzucanie pojazdów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, nie mają ważnych przeglądów technicznych i nie nadają się do poruszania po ulicach. Usunięcie wraku spod bloku to długotrwały proces, w który niewiele osób ma ochotę się wikłać. Przypadki te pokazują, że miejsca parkingowe są na wagę złota, przez co osobom odpowiedzialnym za ich tworzenie, może zależeć na zmieszczeniu jak największej ilości stanowisk.

Z punktu widzenia kierowcy miejsce parkingowe powinno mieć takie wymiary, by umożliwiało nie tylko łatwe zaparkowanie, ale też swobodne wydostanie się z pojazdu, bez ocierania się o drzwi auta sąsiada. Zwłaszcza ci właściciele pojazdów, których dotyczy ulga rehabilitacyjna, potrzebują odpowiedniej przestrzeni. W interesie inwestorów byłoby tworzenie jak największej liczby miejsc parkingowych, co z pewnością miałoby przełożenie na ich wymiary. Dlatego właśnie wielkość miejsc postojowych regulowana jest odgórnie, Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Miejsca parkingowe – wymiary

Wspomniane rozporządzenie określa szerokość miejsca parkingowego, wymiary miejsca postojowego dla niepełnosprawnych oraz to, jak powinien wyglądać parking dla autobusów czy miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Dokument podaje minimalne powierzchnie, jakie należy zagwarantować. Jakie wymiary powinien mieć parking? Wartości te prezentujemy w poniższej tabeli.

TYP MIEJSCADŁUGOŚĆ MIEJSCASZEROKOŚĆ MIEJSCA
miejsce postojowe dla samochodów osobowych5 m2,5 m
miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych5 m3,6 m
miejsce postojowe dla aut ciężarowych8 m3,5 m
miejsce postojowe dla autobusów10 m4 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla samochodów osobowych6 m3,6 m (możliwość ograniczenia do 2,5 m)
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla osób niepełnosprawnych6 m3,6 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla aut ciężarowych15 m3 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla autobusów19 m3 m