Jakie są prawidłowe wymiary miejsca parkingowego?

Aktualizacja:
mfind_2610

Podczas codziennego użytkowania samochodów raczej nie zastanawiamy się nad tym, jakie są wymiary stanowisk postojowych. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcąc tworzyć miejsca parkingowe, muszą uwzględniać w swoich projektach wymiary regulowane przez prawo. Sprawdź, jakie powinny być wymiary parkingu.

Parking – kto określa wymiary?

Znalezienie miejsca postojowego, szczególnie w mieście, bywa nie lada wyzwaniem. Bardzo często zdarza się, że właściciele pojazdów, którym nie opłaca się wyrejestrowanie samochodu, zostawiają swoje auta na parkingach, zajmując tym samym cenne miejsca. Inną popularną praktyką jest porzucanie pojazdów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, nie mają ważnych przeglądów technicznych i nie nadają się do poruszania po ulicach. Usunięcie wraku spod bloku to długotrwały proces, w który niewiele osób ma ochotę się wikłać. Przypadki te pokazują, że miejsca parkingowe są na wagę złota, przez co osobom odpowiedzialnym za ich tworzenie, może zależeć na zmieszczeniu jak największej ilości stanowisk.

Czytaj także: Szkoda parkingowa – co zrobić?

Z punktu widzenia kierowcy miejsce parkingowe powinno mieć takie wymiary, by umożliwiało nie tylko łatwe zaparkowanie, ale też swobodne wydostanie się z pojazdu, bez ocierania się o drzwi auta sąsiada. Zwłaszcza ci właściciele pojazdów, których dotyczy ulga rehabilitacyjna, potrzebują odpowiedniej przestrzeni. W interesie inwestorów byłoby tworzenie jak największej liczby miejsc parkingowych, co z pewnością miałoby przełożenie na ich wymiary. Dlatego właśnie wielkość miejsc postojowych regulowana jest odgórnie, Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Czytaj także: Wymiary bagażu w tanich liniach lotniczych

Miejsca parkingowe – wymiary

Wspomniane rozporządzenie określa szerokość miejsca parkingowego, wymiary miejsca postojowego dla niepełnosprawnych oraz to, jak powinien wyglądać parking dla autobusów czy miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Dokument podaje minimalne powierzchnie, jakie należy zagwarantować. Jakie wymiary powinien mieć parking? Wartości te prezentujemy w poniższej tabeli.

Czytaj także: Co musisz wiedzieć o szkodzie parkingowej?

TYP MIEJSCA DŁUGOŚĆ MIEJSCA SZEROKOŚĆ MIEJSCA
miejsce postojowe dla samochodów osobowych 5 m 2,5 m
miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych 5 m 3,6 m
miejsce postojowe dla aut ciężarowych 8 m 3,5 m
miejsce postojowe dla autobusów 10 m 4 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla samochodów osobowych 6 m 3,6 m (możliwość ograniczenia do 2,5 m)
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla osób niepełnosprawnych 6 m 3,6 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla aut ciężarowych 15 m 3 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla autobusów 19 m 3 m


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej