Cmentarzysko aut, czyli co dzieje się z porzuconymi samochodami?

Aktualizacja:
porzucone-auta

Porzucone samochody to prawdziwa plaga. W Polsce nie ma chyba miasta, które nie miałoby swoich zdezelowanych „bohaterów” na czterech kółkach. „Zdobią” publiczne parkingi, czasem porzucone są na poboczu drogi. Wobec takich okazów, prawo nie pozostaje obojętne – pojazdy mogą zostać usunięte, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? Co dzieje się z porzuconymi autami i kto za to płaci?

Widziałeś je nie raz. Stare i zdezelowane. Porzucone, zakurzone, nadszarpnięte zębem czasu. Zdarzają się też takie, które w złym stanie wcale nie są. Może nieco zaniedbane. Wydają się być nieodłącznym elementem krajobrazu. Niekiedy sprawiają wrażenie jakby już wrosły w ziemię. Właściciela mają, ale ten często się do nich nie przyznaje. Dlaczego? Być może chce uniknąć płacenia ubezpieczenia OC. Tylko czy to na pewno jedyne rozwiązanie?

Porzucone samochody vs. prawo

Kiedy patrzymy na wszystkie porzucone samochody, będące mniejszymi albo większymi wrakami, możemy odnieść wrażenie, że to auta zapomniane przez wszystkich, nie mające swoich właścicieli, nie dostrzegane przez służby i… w ogóle wyjęte spod prawa. A jednak prawo o nich nie zapomina! Służby dokładnie je widzą, ale czasem nawet jeśli chciałyby z nimi coś zrobić, żeby te nie zaburzyły miejskiego ładu i składu, nie mogą. Aby usunięcie porzuconego samochodu było możliwe, muszą zostać spełnione pewne warunki. Jakie? Te precyzuje polskie prawo, a dokładniej Artykuł 50a prawa o ruchu drogowym. Ten stanowi, że:

„Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”.

Wszystko jasne? Niby tak. Ale jaką mamy pewność, że owy właściciel lub posiadacz auta zgłosi się po odbiór zapomnianego pojazdu? O tym za chwilę…

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą

Prawo o ruchu drogowym: kiedy pojazd zostanie usunięty?

Wróćmy jednak do przytoczonego wyżej artykułu. Zwróciliśmy się do Referatu ds. Pojazdów Straży Miejskiej w Warszawie z pytaniem o przesłanki, które warunkują spełnienie powyższego zapisu. W jaki sposób straż może rozpoznać pojazd, który nie jest używany? Tona liści i gruba warstwa kurzu zalegające na aucie to nie wszystko…  Dowiedzieliśmy się, że aby możliwe było przeprowadzenie czynności w związku z art. 50a, pojazd musi spełniać dwa kryteria:

  • Pojazd jest nieużytkowany lub pozostawiony bez tablic rejestracyjnych,
  • Pojazd znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu.

A co jednak w sytuacji, gdy pojazd zlokalizowany jest poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu? Wówczas, aby możliwe było jego usunięcie musi on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

Wszystko to nie jest jednak takie proste, ponieważ polskie prawo nie określa dokładnie ile czasu musi minąć, aby pojazd mógł zostać odholowany z ulicy. Nieco konkretniej w tym temacie wypowiada się właśnie wspomniany wyżej Referat ds. Pojazdów. Proces usunięcia porzuconego samochodu musi zostać poprzedzony ustaleniem jego właściciela. W tym celu należy sprawdzić numery nadwozia i przeprowadzić wywiad wśród mieszkańców dzielnicy, na terenie której zalega „zguba”. – Strażnicy wszczynając czynności, starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu. Obowiązek usunięcia i wyrejestrowania pojazdu lub przywrócenia go do stanu używalności spoczywa właśnie na właścicielu. W tym  miejscu pojawia się jednak pytanie: co dzieje się z porzuconym samochodem w sytuacji, kiedy nikt się po niego nie zgłosi? – Jeśli mimo przeprowadzonej procedury nie uda się ustalić i dotrzeć do właściciela, wówczas po upływie 6 miesięcy pojazd przechodzi na własność gminy, która decyduje o jego dalszym losie, np. utylizuje go. Co najważniejsze, wówczas wszelkie koszty związane z przechowaniem samochodu czy jego późniejszym zezłomowaniem, ponosi właśnie gmina.

Od wspomnianej wyżej zasady dotyczącej usunięcia pojazdu,  jest jednak jeden wyjątek: – W przypadku, kiedy pojazd stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego, np. niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, wyciek płynów eksploatacyjnych, wystające ostre krawędzie, zbite szyby czy zdemontowane podzespoły, wówczas strażnicy bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking depozytowy – informuje nas Referat Prasowy Straży Miejskiej w Warszawie.

Czytaj także: Gwarancja ubezpieczeniowa

Wraki pojazdów w Warszawie: raport 2018

O porzuconych samochodach można powiedzieć sporo, ale o jak powszechnym zjawisku jest w ogóle mowa? Z raportu Straży Miejskiej w Warszawie podsumowującego działania w 2018 roku wynika, że strażnicy doprowadzili do usunięcia z terenów miasta dokładnie 2959 pojazdów. Czynności podejmowano między innymi wobec aut zdewastowanych, spalonych, pokolizyjnych, ale także wobec tych nieużytkowanych. Spośród nich 1544 pojazdy trafiły na parking strzeżony, natomiast 1415 aut zostało usuniętych przez właścicieli lub użytkowników. W pozostałych przypadkach, właściciele doprowadzili swoje pojazdy do stanu zgodnego ze stanem wymaganym przy użytkowaniu. Ciekawostką jest skala tego zjawiska w rozróżnieniu na poszczególnie dzielnice Warszawy. Okazało się, że najwięcej samochodów usunięto z Mokotowa (369) i z Targówka (349). Nie lepiej było też na warszawskiej Pradze Południe, z której usunięto w sumie 284. Najmniej aut usunięto z Wilanowa (33), Rembertowa (28) i Wesołej (22). Tutaj warto jednak zaznaczyć, że przykładowo z Wilanowa odholowano najwięcej aut na parking depozytowy, a z kolei w przypadku Pragi Południe największy odsetek pojazdów został usunięty przez właściciela.

Porzucone auta a ubezpieczenie OC

Na koniec zostawiliśmy kwestię najbardziej kontrowersyjną, a więc porzucone samochody kontra ubezpieczenie OC. To, w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe – to wiemy wszyscy! A jak to wygląda ze starymi, zniszczonymi autami? Czy owe ubezpieczenie także obowiązuje? Owszem! W skrajnych przypadkach może się jednak zdarzyć, że wysokość składki OC przewyższy nawet wartość samego samochodu. Tutaj słychać już głosy negujące przepisy mówiące o obowiązku ubezpieczenia. Szukając więc sposobu na oszczędność i obejście przepisów… Jakieś propozycje? W tej kwestii rady kierowców są nie do przecenienia. Niezgodne z prawem, ale szybkie i proste rozwiązanie problemu – porzucenie auta. I nie, nie są to wcale odosobnione przypadki. Zanim jednak przyjdzie komukolwiek do głowy taki pomysł, być może warto porównać ceny OC w różnych towarzystwach? Zajmie nam to kilka minut, a może okazać się, że tak drastyczne kroki okażą się zbędne.

Podsumowanie

  1. „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”.
  2. Samochód może zostać usunięty w przypadku, gdy znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Odholowanie go z innego miejsca jest możliwe tylko w sytuacji, gdy stwarza on zagrożenie.
  3. Wszczynając czynności strażnicy usiłują dotrzeć do właściciela pojazdu. Jeśli po upływie 6 miesięcy nie przyniesie to rezultatu, wówczas samochód przechodzi na własność gminy, która od tej pory ponosi za niego wszelkie koszty.
  4. W sytuacji, kiedy samochód stwarza zagrożenie dla otoczenia i ludzi, strażnicy bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking depozytowy.
  5. Ubezpieczenie OC obowiązkowe jest także dla starych i zniszczonych pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej