Cmentarzysko aut, czyli co dzieje się z porzuconymi samochodami?

Aktualizacja:
porzucone-auta

Porzucone samochody to prawdziwa plaga. W Polsce nie ma chyba miasta, które nie miałoby swoich zdezelowanych „bohaterów” na czterech kółkach. „Zdobią” publiczne parkingi, czasem porzucone są na poboczu drogi. Wobec takich okazów, prawo nie pozostaje obojętne – pojazdy mogą zostać usunięte, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? Co dzieje się z porzuconymi autami i kto za to płaci?

Widziałeś je nie raz. Stare i zdezelowane. Porzucone, zakurzone, nadszarpnięte zębem czasu. Zdarzają się też takie, które w złym stanie wcale nie są. Może nieco zaniedbane. Wydają się być nieodłącznym elementem krajobrazu. Niekiedy sprawiają wrażenie jakby już wrosły w ziemię. Właściciela mają, ale ten często się do nich nie przyznaje. Dlaczego? Być może chce uniknąć płacenia ubezpieczenia OC. Tylko czy to na pewno jedyne rozwiązanie?

Porzucone samochody vs. prawo

Kiedy patrzymy na wszystkie porzucone samochody, będące mniejszymi albo większymi wrakami, możemy odnieść wrażenie, że to auta zapomniane przez wszystkich, nie mające swoich właścicieli, nie dostrzegane przez służby i… w ogóle wyjęte spod prawa. A jednak prawo o nich nie zapomina! Służby dokładnie je widzą, ale czasem nawet jeśli chciałyby z nimi coś zrobić, żeby te nie zaburzyły miejskiego ładu i składu, nie mogą. Aby usunięcie porzuconego samochodu było możliwe, muszą zostać spełnione pewne warunki. Jakie? Te precyzuje polskie prawo, a dokładniej Artykuł 50a prawa o ruchu drogowym. Ten stanowi, że:

„Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”.

Wszystko jasne? Niby tak. Ale jaką mamy pewność, że owy właściciel lub posiadacz auta zgłosi się po odbiór zapomnianego pojazdu? O tym za chwilę…

Czytaj także: Niedozwolone zachowania za kierownicą

Prawo o ruchu drogowym: kiedy pojazd zostanie usunięty?

Wróćmy jednak do przytoczonego wyżej artykułu. Zwróciliśmy się do Referatu ds. Pojazdów Straży Miejskiej w Warszawie z pytaniem o przesłanki, które warunkują spełnienie powyższego zapisu. W jaki sposób straż może rozpoznać pojazd, który nie jest używany? Tona liści i gruba warstwa kurzu zalegające na aucie to nie wszystko…  Dowiedzieliśmy się, że aby możliwe było przeprowadzenie czynności w związku z art. 50a, pojazd musi spełniać dwa kryteria:

  • Pojazd jest nieużytkowany lub pozostawiony bez tablic rejestracyjnych,
  • Pojazd znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu.

A co jednak w sytuacji, gdy pojazd zlokalizowany jest poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu? Wówczas, aby możliwe było jego usunięcie musi on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

Wszystko to nie jest jednak takie proste, ponieważ polskie prawo nie określa dokładnie ile czasu musi minąć, aby pojazd mógł zostać odholowany z ulicy. Nieco konkretniej w tym temacie wypowiada się właśnie wspomniany wyżej Referat ds. Pojazdów. Proces usunięcia porzuconego samochodu musi zostać poprzedzony ustaleniem jego właściciela. W tym celu należy sprawdzić numery nadwozia i przeprowadzić wywiad wśród mieszkańców dzielnicy, na terenie której zalega „zguba”. – Strażnicy wszczynając czynności, starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu. Obowiązek usunięcia i wyrejestrowania pojazdu lub przywrócenia go do stanu używalności spoczywa właśnie na właścicielu. W tym  miejscu pojawia się jednak pytanie: co dzieje się z porzuconym samochodem w sytuacji, kiedy nikt się po niego nie zgłosi? – Jeśli mimo przeprowadzonej procedury nie uda się ustalić i dotrzeć do właściciela, wówczas po upływie 6 miesięcy pojazd przechodzi na własność gminy, która decyduje o jego dalszym losie, np. utylizuje go. Co najważniejsze, wówczas wszelkie koszty związane z przechowaniem samochodu czy jego późniejszym zezłomowaniem, ponosi właśnie gmina.

Od wspomnianej wyżej zasady dotyczącej usunięcia pojazdu,  jest jednak jeden wyjątek: – W przypadku, kiedy pojazd stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego, np. niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, wyciek płynów eksploatacyjnych, wystające ostre krawędzie, zbite szyby czy zdemontowane podzespoły, wówczas strażnicy bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking depozytowy – informuje nas Referat Prasowy Straży Miejskiej w Warszawie.

Czytaj także: Gwarancja ubezpieczeniowa

Wraki pojazdów w Warszawie: raport 2018

O porzuconych samochodach można powiedzieć sporo, ale o jak powszechnym zjawisku jest w ogóle mowa? Z raportu Straży Miejskiej w Warszawie podsumowującego działania w 2018 roku wynika, że strażnicy doprowadzili do usunięcia z terenów miasta dokładnie 2959 pojazdów. Czynności podejmowano między innymi wobec aut zdewastowanych, spalonych, pokolizyjnych, ale także wobec tych nieużytkowanych. Spośród nich 1544 pojazdy trafiły na parking strzeżony, natomiast 1415 aut zostało usuniętych przez właścicieli lub użytkowników. W pozostałych przypadkach, właściciele doprowadzili swoje pojazdy do stanu zgodnego ze stanem wymaganym przy użytkowaniu. Ciekawostką jest skala tego zjawiska w rozróżnieniu na poszczególnie dzielnice Warszawy. Okazało się, że najwięcej samochodów usunięto z Mokotowa (369) i z Targówka (349). Nie lepiej było też na warszawskiej Pradze Południe, z której usunięto w sumie 284. Najmniej aut usunięto z Wilanowa (33), Rembertowa (28) i Wesołej (22). Tutaj warto jednak zaznaczyć, że przykładowo z Wilanowa odholowano najwięcej aut na parking depozytowy, a z kolei w przypadku Pragi Południe największy odsetek pojazdów został usunięty przez właściciela.

Porzucone auta a ubezpieczenie OC

Na koniec zostawiliśmy kwestię najbardziej kontrowersyjną, a więc porzucone samochody kontra ubezpieczenie OC. To, w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe – to wiemy wszyscy! A jak to wygląda ze starymi, zniszczonymi autami? Czy owe ubezpieczenie także obowiązuje? Owszem! W skrajnych przypadkach może się jednak zdarzyć, że wysokość składki OC przewyższy nawet wartość samego samochodu. Tutaj słychać już głosy negujące przepisy mówiące o obowiązku ubezpieczenia. Szukając więc sposobu na oszczędność i obejście przepisów… Jakieś propozycje? W tej kwestii rady kierowców są nie do przecenienia. Niezgodne z prawem, ale szybkie i proste rozwiązanie problemu – porzucenie auta. I nie, nie są to wcale odosobnione przypadki. Zanim jednak przyjdzie komukolwiek do głowy taki pomysł, być może warto porównać ceny OC w różnych towarzystwach? Zajmie nam to kilka minut, a może okazać się, że tak drastyczne kroki okażą się zbędne.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”.
  2. Samochód może zostać usunięty w przypadku, gdy znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Odholowanie go z innego miejsca jest możliwe tylko w sytuacji, gdy stwarza on zagrożenie.
  3. Wszczynając czynności strażnicy usiłują dotrzeć do właściciela pojazdu. Jeśli po upływie 6 miesięcy nie przyniesie to rezultatu, wówczas samochód przechodzi na własność gminy, która od tej pory ponosi za niego wszelkie koszty.
  4. W sytuacji, kiedy samochód stwarza zagrożenie dla otoczenia i ludzi, strażnicy bezzwłocznie wydają dyspozycję usunięcia pojazdu na parking depozytowy.
  5. Ubezpieczenie OC obowiązkowe jest także dla starych i zniszczonych pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej
2019.04.10
Ubezpieczenia OC Warszawa – już od 208 zł!

Kierowcy w stolicy płacą za ubezpieczenie OC przeciętnie 784 złote. Pod względem średniej wysokości składek Warszawa odbiega od standardów w innych regionach. Mieszkańcy centralnej części Polski wciąż mają jednak szansę na znalezienie polisy poniżej 400 złotych. W 2020 r. najtańsze OC w Warszawie wykupił 48-letni właściciel Fiata 126p z 1989 roku i zapłacił za nie jedynie 208 zł.

Czytaj więcej
Kradzież samochodu
2018.09.28  •  Podróże
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Czytaj więcej
Absurdalne przepisy ruchu drogowego
2019.07.04  •  Samochód
Absurdalne przepisy ruchu drogowego na świecie

Ograniczenie prędkości, zakazy postoju czy chociażby zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy – to wszystko doprowadza kierowców do szewskiej pasji. Bo po co i na co to wszystko? Głosem ludu tylko po to, by uprzykrzyć życie zmotoryzowanym. Trzeba nam jednak wiedzieć, że jeśli przepisy ruchu drogowego w Polsce potrafią nas zirytować, w innych krajach mielibyśmy trudność z zaakceptowaniem rzeczywistości.

Czytaj więcej
egzamin na prawo jazdy co roku
2017.07.07  •  Samochód
Egzamin na prawo jazdy co roku? Oto 5 lepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa

Chcesz zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy co roku? Nie! A to jeden z pomysłów ekspertów ministerstwa Infrastruktury na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Naszym zdaniem nie tędy droga. Dlatego prezentujemy listę pięciu sposobów na to, by bezpieczeństwo faktycznie uległo poprawie.

Czytaj więcej
Strefa Czystego Transportu w Warszawie
2024.07.02  •  Samochód
Strefa Czystego Transportu w Warszawie już obowiązuje!

Od 1 lipca 2024 roku w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że wjazd do wyznaczonego obszaru śródmieścia jest ograniczony dla starszych aut emitujących najwięcej spalin. Celem jest poprawa jakości powietrza w stolicy i walka ze smogiem. Szacuje się, że dzięki strefie emisja szkodliwych substancji zmniejszy się w przyszłości o ponad 20%.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej