Jak zezłomować samochód i na tym nie stracić? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

Aktualizacja:
zlomowanie-pojazdu

Płacisz za obowiązkowe OC? Przedmiot ubezpieczenia, czyli auto, jest Twoją własnością? Zatem jeśli je zezłomujesz, powinieneś odzyskać część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Złomowanie pojazdu? Uważaj, aby „złomiarz” nie zgarnął zwrotu składki za Ciebie!

Złomowanie auta a zwrot składki za ubezpieczenie OC

Na czym dokładnie polega złomowanie aut i proces zwrotu składki za OC? Żeby zrozumieć sedno problemu, należy przyjrzeć się różnicy pomiędzy sprzedażą komuś pojazdu, a oddaniem go na złom. W obu przypadkach dostajesz pieniądze za pojazd (sprawdź wcześniej cennik złomowania!), jednak na tym podobieństwa się kończą.

Złomowanie samochodu sprawia, że w świetle prawa przestaje on być samochodem. Nie ma już rejestracji, nie można nim jeździć. Jednak właśnie za takie coś płaci stacja demontażu. Jednym zdaniem: sprzedajesz złom, który kiedyś był samochodem, ale w momencie przyjęcia do demontowania już nim nie jest.

Z tego wynika Twój zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Masz do niego prawo, ponieważ byłeś ostatnim właścicielem pojazdu, a nie można ubezpieczać i pobierać opłaty za coś, co już nie istnieje. Składkę płacisz z góry, ale do zwrotu liczy się każdy niewykorzystany dzień (nie istnieje już art. 42 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówił o zaokrąglaniu do pełnych miesięcy). Jeśli opłaciłeś OC za cały rok, przysługuje Ci zwrot składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia. Aby odzyskać nadpłatę, wystarczy zaświadczenie, że nastąpiła kasacja, albo zaświadczenie o wyrejestrowaniu, co poświadcza, że auto już nie istnieje (bez złomowania nie dałoby się go wyrejestrować).

Czytaj także: Zwrot składki OC i AC – odzyskaj pieniądze za ubezpieczenie samochodu!

Złomowanie aut – ile płacą za wrak pojazdu?

Złomowanie samochodów to dobry sposób na to, by ze starego i nikomu już niepotrzebnego „przedmiotu” odzyskać jeszcze trochę pieniędzy. Ile płacą na złomie za wrak Twojego pojazdu? Jaki cennik obecnie obowiązuje? Wszystko zależy od wagi auta. Obecnie wiele złomowisk płaci od ręki, gotówką 400, 500, a nawet 600 zł za samochód.

Zastanawiasz się, ile dzisiaj kosztuje złomowanie aut? Aktualna cena recyklingu samochodów wynosi średnio:

  • 0,50 zł / kg w przypadku samochodu z katalizatorem, dostarczonego do złomowania przez właściciela pojazdu,
  • 0,25 zł / kg w przypadku samochodu bez katalizatora, odebranego od właściciela przez firmę dokonującą kasacji.

Wiele stacji demontażu prezentuje na swoich stronach kalkulator złomowania pojazdów (wystarczy wpisać w kalkulator masę auta). Dzięki takim rozwiązaniom szybko przekonasz się, jaka będzie cena za Twój samochód. Warto również sprawdzić, czy stacja demontażu oferuje ewentualny transport pojazdu i czy cena go obejmuje.

Czytaj także: Szkoda Całkowita – Wyjaśniamy Co to jest i Kiedy Następuje

Złomowanie auta – o tym musisz pamiętać

Oddając swoje auto na złom, musisz pamiętać o tym, by było ono możliwie kompletne. Chodzi o wagę wraku. Zgodnie z przepisami, złomowany samochód osobowy nie może ważyć mniej niż 90% zapisanej w dowodzie rejestracyjnym masy własnej pojazdu (pozycja G w dowodzie). A co, jeśli złomowane auto będzie lżejsze? Stacja demontażu może domagać się dopłaty. Najczęściej wynosi ona od kilkudziesięciu groszy do 1 zł za każdy brakujący kilogram.

Po zezłomowaniu auta, stacja demontażu pojazdów ma obowiązek wydać Ci zaświadczenie, że nastąpiła kasacja samochodu i unieważniony dowód rejestracyjny, a także (o ile była wydana) kartę pojazdu. Jeszcze jednym ważnym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży, którą zawierasz ze stacją demontażu. Dzięki temu może ona w łatwy sposób udokumentować pochodzenie części zamiennych, które oferuje na sprzedaż.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Zwróć również uwagę, czy firma z którą podpisujesz umowę, działa legalnie. Każda stacja demontażu musi posiadać zezwolenie wojewody. Zgodnie z prawem, tylko takie firmy mogą prowadzić kasację pojazdów oraz unieważniać dowody rejestracyjne samochodów.

Niestety na rynku nie brakuje osób, które wykorzystują niewiedzę kierowców i kuszą ich lepszymi cenami za wrak auta. Skupowane przez nich auta z reguły są na tzw. „słupy”, czyli np. osoby bezdomne. Czy jest to dla nas zagrożeniem? Jak najbardziej tak. Jeśli wartość transakcji przekracza 1 tys. złotych, to urząd skarbowy musi otrzymać 2% podatek od wartości samochodu wpisanej na umowie. Jeśli nie można ustalić adresu nabywcy, to w ciągu 5 lat skarbówka może zgłosić się po należność do nas. Wówczas podatek trzeba będzie zapłacić wraz z odsetkami.

Czytaj także: Podatek od wzbogacenia: jak wypełnić PCC-3?

Po złomowaniu auta w stacji demontażu należy udać się na koniec do Wydziału Komunikacji i przedstawić tam zaświadczenie o zezłomowaniu, unieważnioną kartę pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym. Należy także uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł.

Sprzedaż zamiast złomowania, czyli sztuczki cwaniaków

Wiesz już, jak zezłomować samochód oraz ile kosztuje zezłomowanie. Przypomnijmy sobie zatem, co się stanie w przypadku sprzedaży.

Oto firma X składa Ci ofertę złomowania Twojego auta. Co więcej, oferta obejmuje darmowy transport i płatność za wrak gotówką. Dochodzi do transakcji, jednak dokument, który przedstawiciel firmy podsuwa Ci do podpisu, nie jest zaświadczeniem o złomowaniu pojazdu, ale umową sprzedaży. Pozostaje tylko zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji i „problem z głowy”. Czyżby?

Ponieważ była to sprzedaż jak każda inna, to należy sobie uświadomić w tym momencie kilka faktów:

  • Samochód nie musi być wcale złomowany, a więc cały czas istnieje i jest przepisowo zarejestrowanym pojazdem.
  • Zwrot za niewykorzystane OC należy Ci się na zasadach z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – przeniesienie własności pojazdu.
  • Z tego względu zwrot składki należy Ci się jedynie, jeśli kupujący wypowie polisę. Jednak wcale nie musi tego robić, bo ustawa go do tego nie obliguje.

W tym momencie nabywca-cwaniak robi rzecz o wiele bardziej dla siebie korzystną – zaraz po zakupie sam oddaje auto na złom i zgarnia zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. A Tobie jako sprzedającemu te pieniądze przechodzą koło nosa.

Złomowanie samochodów i nieuczciwe praktyki – ostrzeż rodzinę

Załóżmy, że auto od dawna stoi nieużywane, ale Ty wolisz zapłacić całą składkę za OC z góry, bo nie chcesz pamiętać o kolejnych ratach i narażać się na karę z UFG. Gdy stawki ubezpieczenia są wysokie, a samochód bezużyteczny, zaczynasz jednak myśleć o pozbyciu się wraku, który tylko generuje niepotrzebne wydatki. W tym momencie zastanów się dobrze, czy wolisz sprzedać samochód, a tym samym ryzykować, że to nie Ty odzyskasz część składki, tylko nabywca – czy jednak wolisz go zezłomować.

Z praktyki i rozmów z klientami towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że na pozornie świetną ofertę „złomiarzy” dają się nabrać zwłaszcza osoby starsze. Samochód, często zalegający na parkingu, niesprawny, po zmarłym małżonku albo rodzeństwie, jest sporym obciążeniem dla emerytury czy renty, więc dla seniorów oferta odkupienia „problemu” jest najbardziej atrakcyjna. Skrupulatna starsza osoba najczęściej właśnie opłaca ubezpieczenie OC za cały rok jednorazowo, co tym bardziej przyciąga oferentów liczących na bonus w postaci zwrotu niewykorzystanej części składki.

Czytaj także: Jak obliczyć zwrot składki z ubezpieczenia OC?

Sprawdź, komu przekazujesz samochód

Ryzyko można zminimalizować, uczulając siebie i bliskich na to, aby korzystać ze stacji demontażu. Jest to ustawowe określenie firmy, która uzyskała pozwolenie na taką działalność i ma warunki do jej prowadzenia. Zdany tam samochód czy motocykl na pewno zostanie rozebrany, a nie oddany na złom dopiero przez nowego właściciela (a tak naprawdę pośrednika w złomowaniu).

W praktyce wystarczy spojrzeć na tytuł dokumentu, jaki podpisujesz, oddając samochód do rozmontowania. Zaświadczenie o demontażu pojazdu ma swój określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury wzór, opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 62 Poz. 554.

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O DEMONTAŻU POJAZDU

Złomowanie pojazdu w legalnej stacji demontażuSprzedaż „szarej strefie” zajmującej się skupem aut bez zezwolenia na demontaż
Możliwość wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji.Jeśli sprzedasz samochód „na słupa” – osobie nieżyjącej, to obowiązek opłacania składki OC wciąż może spoczywać na Tobie.
Możliwość odzyskania pozostałej części składki OC.Brak możliwości wycofania pozostałej części składki OC.
Zagospodarowanie wszystkich odpadów powstałych z demontażu pojazdów (również tych, za których zagospodarowanie trzeba zapłacić) – zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.Odpady nieprzydatne, które nie generują przychodu (np. uszczelki, tapicerki, plastiki), najczęściej są spalane lub wywożone na nielegalne wysypiska śmieci. Zaolejenie gruntu.
Ponowne wykorzystanie ok. 85% surowców pochodzących z demontażu pojazdów – taki obowiązek spoczywa na stacji demontażu pojazdów.Zazwyczaj wyższa cena uzyskana ze sprzedaży samochodu – niskie koszty demontażu związane z brakiem specjalistycznego sprzętu, brak zatrudnionego personelu, brak odprowadzanych podatków.
Wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków, a do budżetu samorządowego z tytułu podatków od nieruchomości.Brak wpływów do budżetu państwa z tytułu odprowadzanych podatków.
Wzrost ilości miejsc pracy.Zmniejszenie legalnego zatrudnienia.
Minimalizacja ryzyka użycia pojazdów do celów przestępczych.Możliwość wykorzystania samochodów do przestępstw (np. kradzież paliwa).

Podsumowanie

  1. Umowa sprzedaży, nawet z zastrzeżeniem sprzedaży na złom w treści, nie da Ci prawa do ubiegania się o zwrot składki za OC - nabywca może jej nie wypowiedzieć.
  2. Firmy skupujące auta „na złom" często korzystają z tego dodatkowego bonusu w postaci zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
  3. Gwarancją otrzymania zwrotu składki za ubezpieczenie OC jest złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
36 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej