Twoje auto już Ci się znudziło, szukasz większego pojazdu lub wpadł Ci w oko najnowszy sportowy model? Bez względu na powód, samochód trzeba sprzedać szybko i korzystnie. Jak to zrobić? Jak skutecznie sprzedać auto? Przeczytaj nasz poradnik, a uzyskasz wszelkie niezbędne informacje związane ze sprzedażą pojazdu.
Mówi się, że właściciel samochodu cieszy się dwa razy. Po raz pierwszy, gdy go kupuje,a drugi, gdy dobrze sprzedaje. Jeśli swoją pierwszą radość masz już za sobą, to czas, by przeżyć ją ponownie. Sprzedaż samochodu nie należy do łatwych czynności. Przed transakcją musisz poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Na szczęście znamy odpowiedź na każde z nich, dlatego chętnie Ci pomożemy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, by szybko i korzystnie sprzedać auto.
-
Kiedy sprzedać samochód?
Sprzedając auto po odpowiednim czasie użytkowania, możesz liczyć na transakcję po korzystniejszej cenie oraz większe zainteresowanie wśród potencjalnych kupujących. Mówi się, że najlepiej jest zmienić samochód po pięciu latach od zakupu. Jednak nie tylko długość jazdy i stan pojazdu ma wpływ na powodzenie transakcji, ale również pora roku. Najlepszy okres na sprzedaż samochodu to początek jesieni.
-
Jak przygotować auto do sprzedaży?
Wcale nie jest prawdą, że wygląd nie ma znaczenia. Owszem, stan wnętrza samochodu jest bardzo ważny, odpowiada za bezpieczną i komfortową jazdę, ale dobre przygotowanie auta z zewnątrz też się liczy. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, więc zrób generalne porządki, takie jak odkurzanie, mycie, polerowanie, czyszczenie opon i felg i zadbaj o przyjemny zapach. Zadziałaj na zmysły kupującego! Sprawdź również stan techniczny i w razie potrzeby wykonaj proste naprawy auta.
-
Za ile sprzedać samochód?
Ustalenie ceny samochodu to kluczowa sprawa. Nie możesz przecież być stratny ani proponować klientom zbyt wygórowanej ceny, bo wtedy na pewno Twoje oferta nie będzie cieszyła się zainteresowaniem. Dokładne informacje na temat tego, co musisz wziąć pod uwagę przy ustalaniu wartości auta, znajdziesz w naszym przewodniku sprzedającego auto.
-
Gdzie sprzedać samochód?
Sprzedaż auta może odbyć się przy pomocy pośrednika lub zostać wykonana samodzielnie. Decydując się na pośrednika, czyli komis, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z umową komisową i ustaleniu w niej szczegółów odpowiadających Tobie. W końcu samochód, który sprzedajesz to Twoja własność, więc transakcja musi zostać przeprowadzona na Twoich warunkach. Jeśli chcesz sprzedać auto na własną rękę, możesz np. zamieścić ogłoszenie w internecie. Pozostałe sposoby opisaliśmy w poradniku Jak sprzedać samochód.
-
Co z polisą OC i AC?
Decydując się na sprzedanie samochodu, pamiętaj o ubezpieczeniach komunikacyjnych. By przepisać polisę OC na nowego właściciela, musisz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystałeś. Polisa AC traci ważność w dniu sprzedaży pojazdu. Zapoznając się z naszym poradnikiem, dowiesz się, jak wygląda przepisanie OC i czy możesz odzyskać część składek obydwu ubezpieczeń.
-
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu
Po sprzedaży auta zawiadom o tym odpowiedni organ. To wszystko w trosce o Twoje bezpieczeństwo i uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości. Złóż odpowiedni dokument w wydziale komunikacji, by po prostu mieć święty spokój i nie odpowiadać za użytkowanie pojazdu przez kolejnego właściciela Twojego auta. Wzór Zawiadomienia o zbyciu pojazdu znajdziesz tutaj (podlinkować poradnik).
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku Jak sprzedać samochód. Opisaliśmy w nim wszystkie problemy i porady związane z odsprzedaniem auta.
Jeśli chcesz pozbyć się swojego pojazdu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle, to koniecznie przeczytaj jak sprzedać samochód!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.