Mandat po sprzedaży samochodu: co robić, kiedy jest mandat, a nie ma auta?

Aktualizacja:
sprzedaz-samochodu

Sprzedaż samochodu została sfinalizowana, umowa podpisana, kluczyki przekazane. Na tym jednak nie kończą się formalności związane ze zbyciem pojazdu. Kupujący musi przerejestrować auto, a sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży w wydziale komunikacji. Co jeśli tych kroków zabraknie? Jedną z konsekwencji może być wezwanie do płacenia nie swoich mandatów. Jak wygląda kwestia mandatu po sprzedaży samochodu?

Po Twoim aucie zostało już tylko wspomnienie. Kilka miesięcy temu zdecydowałeś się na rozstanie ze swoimi czterema kółkami, aż tu pewnego dnia przychodzi zdjęcie z fotoradaru, a do niego dołączony pewien świstek. Konkretniej mandat za przekroczenie prędkości. Sęk w tym, że winny temu jesteś nie Ty, a nowy właściciel Twojego starego samochodu. Co zrobić w sytuacji, gdy dostajesz mandat, który należy się nowemu właścicielowi? Co robić, gdy jest mandat po sprzedaży samochodu?

Sprzedaż auta: zgłoszenie zbycia pojazdu

Wydaje się, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu zamyka sprawę kupna samochodu. Na nabywcy używanego auta spoczywa jednak obowiązek jego przerejestrowania. Ma na to dokładnie 30 dni. Częstą praktyką jest jednak zaniechanie tej formalności, a wszystko dlatego, że za nieprzerejestrowanie samochodu nie grożą żadne sankcje. Konsekwencje mogą być jednak inne…

Czytaj także: Sprzedaż samochodu – formalności

Jeśli kupujący nie przerejestruje pojazdu, a sprzedający nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako właściciel samochodu nadal widnieje poprzedni właściciel. Wobec tego wszelkie wezwania do zapłaty będą przychodzić właśnie na jego adres. Problem w tym, że wykroczenia dopuścił się już nowy właściciel samochodu. Aby uniknąć tego typu sytuacji wystarczy jedna wizyta w wydziale komunikacji urzędu, w którym auto jest zarejestrowane. Konieczna będzie jedynie umowa kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Na dopełnienie tej formalności mamy 30 dni od momentu transakcji. Jeśli nie mamy możliwości osobistego załatwienia sprawy w urzędzie, formalności możemy dopełnić poprzez stronę obywatel.gov.pl. W tym celu będziemy jednak potrzebowali profilu zaufanego, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość. Po podaniu niezbędnych danych oraz przesłaniu skanu umowy, sprawa jest załatwiona. Od tego momentu wszelka korespondencja dotycząca na przykład przyszłych mandatów powinna przychodzić już do nowego właściciela samochodu.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Mandat po sprzedaży auta: co robić?

Podsumowując – jeśli żadna ze stron nie zgłosi faktu kupna-sprzedaży auta do właściwego urzędu, powstanie pewna rozbieżność pomiędzy stanem prawnym, a dokumentacją pojazdu. W świetle prawa właścicielem jest osoba, która właśnie auto kupiła, ale z puntu widzenia administracyjnego, właścicielem samochodu wciąż jest osoba, która właśnie się go pozbyła. Dlaczego? Ponieważ nadal to tylko ona figuruje we wszelkich dokumentach związanych z samochodem. Nic więc dziwnego, że wszystkie pisma związane z autem przychodzą właśnie do niej. Co więc robić w takiej sytuacji?

Mandat dostałeś. Nie Ty, tylko nowy właściciel samochodu. Jednak wezwanie przyszło do Ciebie. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli dostałeś wezwanie do zapłacenia mandatu już po sprzedaży pojazdu, musisz podjąć pewne kroki celem wyjaśnienia tej sytuacji. Przede wszystkim musisz wysłać do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumenty potwierdzające fakt zbycia pojazdu. Takim dokumentem będzie umowa kupna-sprzedaży, kopia faktury VAT czy chociażby akt darowizny. Nie zapomnij także o dopełnieniu formalności w wydziale komunikacji.

Czytaj także: Sprzedaż auta a OC: co z OC po sprzedaży samochodu?

Podsumowanie

  1. Formalności dotyczące sprzedaży pojazdu nie kończą się wraz z podpisaniem umowy. O fakcie sprzedaży powinniśmy poinformować urząd, w którym samochód był rejestrowany.
  2. Zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkiem każdego dotychczasowego właściciela auta. Niedopełnienie tej formalności może skutkować wezwaniami do zapłacenia mandatu, który dotyczy nowego właściciela.
  3. Na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od daty przeprowadzenia transakcji.
  4. Jeśli mandat zostanie wystawiony po sprzedaży auta, konieczne będzie wysłanie do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumentów potwierdzających fakt zbycia pojazdu.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej