Mandat po sprzedaży samochodu: co robić, kiedy jest mandat, a nie ma auta?

Aktualizacja:
sprzedaz-samochodu

Sprzedaż samochodu została sfinalizowana, umowa podpisana, kluczyki przekazane. Na tym jednak nie kończą się formalności związane ze zbyciem pojazdu. Kupujący musi przerejestrować auto, a sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży w wydziale komunikacji. Co jeśli tych kroków zabraknie? Jedną z konsekwencji może być wezwanie do płacenia nie swoich mandatów. Jak wygląda kwestia mandatu po sprzedaży samochodu?

Po Twoim aucie zostało już tylko wspomnienie. Kilka miesięcy temu zdecydowałeś się na rozstanie ze swoimi czterema kółkami, aż tu pewnego dnia przychodzi zdjęcie z fotoradaru, a do niego dołączony pewien świstek. Konkretniej mandat za przekroczenie prędkości. Sęk w tym, że winny temu jesteś nie Ty, a nowy właściciel Twojego starego samochodu. Co zrobić w sytuacji, gdy dostajesz mandat, który należy się nowemu właścicielowi? Co robić, gdy jest mandat po sprzedaży samochodu?

Sprzedaż auta: zgłoszenie zbycia pojazdu

Wydaje się, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu zamyka sprawę kupna samochodu. Na nabywcy używanego auta spoczywa jednak obowiązek jego przerejestrowania. Ma na to dokładnie 30 dni. Częstą praktyką jest jednak zaniechanie tej formalności, a wszystko dlatego, że za nieprzerejestrowanie samochodu nie grożą żadne sankcje. Konsekwencje mogą być jednak inne…

Czytaj także: Sprzedaż samochodu – formalności

Jeśli kupujący nie przerejestruje pojazdu, a sprzedający nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako właściciel samochodu nadal widnieje poprzedni właściciel. Wobec tego wszelkie wezwania do zapłaty będą przychodzić właśnie na jego adres. Problem w tym, że wykroczenia dopuścił się już nowy właściciel samochodu. Aby uniknąć tego typu sytuacji wystarczy jedna wizyta w wydziale komunikacji urzędu, w którym auto jest zarejestrowane. Konieczna będzie jedynie umowa kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Na dopełnienie tej formalności mamy 30 dni od momentu transakcji. Jeśli nie mamy możliwości osobistego załatwienia sprawy w urzędzie, formalności możemy dopełnić poprzez stronę obywatel.gov.pl. W tym celu będziemy jednak potrzebowali profilu zaufanego, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość. Po podaniu niezbędnych danych oraz przesłaniu skanu umowy, sprawa jest załatwiona. Od tego momentu wszelka korespondencja dotycząca na przykład przyszłych mandatów powinna przychodzić już do nowego właściciela samochodu.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Mandat po sprzedaży auta: co robić?

Podsumowując – jeśli żadna ze stron nie zgłosi faktu kupna-sprzedaży auta do właściwego urzędu, powstanie pewna rozbieżność pomiędzy stanem prawnym, a dokumentacją pojazdu. W świetle prawa właścicielem jest osoba, która właśnie auto kupiła, ale z puntu widzenia administracyjnego, właścicielem samochodu wciąż jest osoba, która właśnie się go pozbyła. Dlaczego? Ponieważ nadal to tylko ona figuruje we wszelkich dokumentach związanych z samochodem. Nic więc dziwnego, że wszystkie pisma związane z autem przychodzą właśnie do niej. Co więc robić w takiej sytuacji?

Mandat dostałeś. Nie Ty, tylko nowy właściciel samochodu. Jednak wezwanie przyszło do Ciebie. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli dostałeś wezwanie do zapłacenia mandatu już po sprzedaży pojazdu, musisz podjąć pewne kroki celem wyjaśnienia tej sytuacji. Przede wszystkim musisz wysłać do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumenty potwierdzające fakt zbycia pojazdu. Takim dokumentem będzie umowa kupna-sprzedaży, kopia faktury VAT czy chociażby akt darowizny. Nie zapomnij także o dopełnieniu formalności w wydziale komunikacji.

Czytaj także: Sprzedaż auta a OC: co z OC po sprzedaży samochodu?

Podsumowanie

  1. Formalności dotyczące sprzedaży pojazdu nie kończą się wraz z podpisaniem umowy. O fakcie sprzedaży powinniśmy poinformować urząd, w którym samochód był rejestrowany.
  2. Zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkiem każdego dotychczasowego właściciela auta. Niedopełnienie tej formalności może skutkować wezwaniami do zapłacenia mandatu, który dotyczy nowego właściciela.
  3. Na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od daty przeprowadzenia transakcji.
  4. Jeśli mandat zostanie wystawiony po sprzedaży auta, konieczne będzie wysłanie do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumentów potwierdzających fakt zbycia pojazdu.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej