Kredyt balonowy czy klasyczny kredyt na samochód?

Aktualizacja:
Kredyt balonowy

Choć samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością, wśród Polaków nie brakuje także właścicieli nowych aut. Tylko we wrześniu 2018 roku zarejestrowano 27 312 nowych samochodów osobowych. Część z nich została kupiona na kredyt. I tutaj pojawia się pytanie: jaki kredyt samochodowy wybrać? Czy lepszy będzie klasyczny kredyt na samochód czy może kredyt balonowy?

Kredyt na samochód wzięty. Nowe auto dumnie prezentuje się w garażu. Teraz do spłaty masz śmiesznie niskie raty. Wszystko dlatego, że to na koniec okresu kredytowego zostaje Ci do spłaty najwyższa, tzw. rata balonowa. Nie masz możliwości jej spłaty? Nie ma większego problemu – masz dwie opcje do wyboru. Po pierwsze, możesz sprzedać używany dotąd samochód dealerowi, spłacić ratę i podpisać kolejną umowę kredytową na nowy samochód. Jeśli jednak jesteś emocjonalnie przywiązany do aktualnego auta, możesz go zatrzymać i wnioskować o rozłożenie na raty pozostałej raty balonowej. Tyle w teorii. Sprawdźmy zatem jak kredyt balonowy prezentuje się w praktyce…

Czytaj także: Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Kredyt na samochód: jaki wybrać?

Planujesz kupno samochodu? Masz już wymarzony i upatrzony model? Pozostaje więc kwestia jego finansowania. Kupno auta za gotówkę nie wchodzi w grę, więc decydujesz się wziąć kredyt na samochód. Jaki kredyt samochodowy wybrać? Możesz zdecydować się na kredyt, którego zabezpieczeniem będzie kupowany samochód lub klasyczny kredyt gotówkowy, w którym obowiązuje początkowa wpłata własna. Kredyt na auto możesz zaciągnąć w dowolnym banku albo też w banku samochodowym, który związany jest z konkretną marką. Masz jeszcze jedno wyjście – nieco bardziej niekonwencjonalne… Wzięcie kredytu, który sprawi, że nie zostaniesz posiadaczem nowego auta, a jedynie jego użytkownikiem. O czym mowa?

Czytaj także: Czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca? O ile drożej zapłacisz?

Kredyt balonowy: co to jest rata balonowa?

Kredyt balonowy to nieco nietypowa forma finansowania zakupu samochodu. Ten rodzaj kredytu najczęściej oferowany jest przez dealerów samochodowych i przez współpracujące z nimi banki, zarówno klientom indywidualnych jak i przedsiębiorcom. Uznaje się, że kredyt balonowy zarezerwowany jest dla osób, które lubią nowe auta i lubią je często zmieniać. Kredyt balonowy udzielany jest na stosunkowo krótki okres czasu – najczęstszą formą jest kredyt na 2 lata. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim niewielką wpłatą własną i niskimi ratami. Wysokość początkowych rat sprawia, że zobowiązanie w minimalnym stopniu obciąża domowy budżet kredytobiorcy. W czym zatem tkwi haczyk? Otóż na sam koniec okresu kredytowego zostaje nam do spłacenia ostatnia, najwyższa rata, tzw. rata balonowa. Może ona wynosić od 10 do 30 proc. całego zobowiązania. A co w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie posiada środków na spłacenie raty balonowej?

Czytaj także: Kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług”: oddaj dom, pozbądź się długu

Sprzedaż auta – spłata rat – wzięcie kredytu

Niewątpliwą zaletą kredytu balonowego jest fakt, że na koniec okresu kredytobiorca może odsprzedać dealerowi auto, a za uzyskaną kwotę spłacić ratę balonową lub przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu balonowego. Efekt? Kredytobiorca przez kilka kolejnych lat może użytkować kolejne, nowe auto. Kiedy mu się znudzi, może ponownie powtórzyć cały proces. Sprzedać auto, spłacić ratę balonową i zaciągnąć kolejny kredyt. Wszelkie ogłoszenia o sprzedaży auta są zbędne, ponieważ wszystko odbywa się w dealera, u którego kupiliśmy nowe auto. Co ważne, ten zazwyczaj zobowiązuje się do odkupienia auta po cenie rynkowej, więc klient zdaje się nic na tym nie tracić.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Kredyt balonowy: wady i zalety

Kredyt balonowy może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którym marzą się nowe cztery kółka, a których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Na początku wszystko prezentuje się idealnie. Wątpliwości zdaje się wzbudzać jedynie rata balonowa, której wysokość może znacząco przewyższyć nasze możliwości finansowe. Zatem czy kredyt balonowy ma w ogóle jakieś minusy? Za wadę możemy uznać konieczność wkładu własnego, ale i ten nie jest wysoki. To co powinno dać klientom nieco do myślenia to przede wszystkim wyższe oprocentowanie kredytów z ratą balonową oraz odsetki, które naliczane są od całości kapitału przez cały czas trwania umowy.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Pierwszy krok do króla szos: polisa OC

Kredyt na samochód wzięty. Nowe cztery kółka wybrane. Jeszcze chwila i zostaniesz królem szos. Zanim jednak to się stanie, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu komunikacyjnym OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zakres takiej polisy jest regulowany prawnie, więc gra toczy się tutaj tylko i wyłącznie o cenę OC. Jak znaleźć najtańsze OC? Skorzystaj w tym celu z naszego kalkulatora OC/AC i sprawdź, który ubezpieczyciel ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę!

kalkulator oc ac

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Kredyt balonowy to wygodna forma finansowania zakupu auta dla tych, którzy lubią dobre auta i chcą je często zmieniać.
  2. Rata balonowa jest najczęściej wykorzystywana przy kredytach samochodowych, w których na wstępie płaci się niewielki wkład własny, później spłaca się niskie rat, a na koniec okresu kredytowania najwyższą, tzw. ratę balonową.
  3. Na koniec okresu kredytobiorca może odsprzedać dealerowi auto, a za uzyskaną kwotę spłacić ratę balonową lub przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu balonowego.
  4. Kredyt balonowy, oprócz wszystkich swoich zalet, to także wyższe oprocentowanie oraz odsetki, które naliczane są od całości kapitału przez cały czas trwania umowy.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej