Kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług”: oddaj dom, pozbądź się długu

Aktualizacja:
Klucz za dług

Masz dług? Nie masz długu. Masz mieszkanie? Nie masz mieszkania. Kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług” ma być ratunkiem dla osób, które nie są w stanie spłacić swojego zadłużenia. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by osoby kupujące mieszkanie na kredyt, w przypadku problemów z jego spłatą, mogły rozliczyć się z bankiem przez oddanie mu nieruchomości.

W sierpniu 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała nową kategorię kredytów hipotecznych. „Klucz za dług” ma być wybawieniem dla zadłużonych osób, które nie są w stanie zwrócić bankowi należności. Na czym konkretnie polegałby kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług”? Czy amerykański model kredytów sprawdzi się w Polsce? Kto będzie mógł sobie na niego pozwolić? Okazuje się, że tylko niewielki procent Polaków.

Kredyt hipoteczny: co to jest?

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym środkiem do finansowania nieruchomości. Jest to produkt bankowy, przeznaczony na przykład na zakup konkretnego mieszkania czy działki. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, której zakup jest finansowany właśnie tym kredytem. Aktualnie niemal wszystkie kredyty hipoteczne są ze zmienną stopą procentową, ale to ma się wkrótce zmienić! Razem z proponowaną zmianą dotyczącą stałego oprocentowania, zaproponowano także nowy rodzaj kredytu hipotecznego z opcją „klucz za dług”.

Klucz za dług, czyli jak pozbyć się domu i zadłużenia?

Marzy Ci się własny dom. Twoje środki nie pozwalają na spełnienie tego marzenia, więc decydujesz się na wzięcie kredytu hipotecznego. Dostajesz kredyt, budujesz dom. Po jakimś czasie Twoja sytuacja finansowa zmienia się i nie masz środków na spłatę kolejnej raty kredytu. Ponieważ chodzi o ogromne kwoty, zaciągnięcie kolejnej pożyczki nie wchodzi w grę. Jesteś gotów sprzedać dom, by spłacić dług, ale okazuje się, że przez lata wartość nieruchomości drastycznie spadła. Zostajesz więc w sytuacji bez wyjścia. Ale uwaga – Komisja Nadzoru Finansowego i na to znalazła rozwiązanie! Rozwiązanie zaskakujące prostotą – przenosisz własność nieruchomości na bank i po problemie. Krótko mówiąc – oddajesz klucz, pozbywasz się długu. Jeszcze prościej? Zostajesz bez długu i bez domu.

Kredyt z opcją „klucz za dług”: kto może otrzymać kredyt?

Rozwiązanie jakie daje kredyt z opcją „klucz za dług” dla wielu osób może okazać się ogromną szansą na pozbycie się zadłużenia. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że taka osoba, będzie miała gdzie mieszkać – bowiem razem z długiem, pozbywa się dachu nad głową. Okazuje się jednak, że oferta ta nie byłaby dostępna dla wszystkich chętnych. Pierwszym warunkiem byłyby dochody, które muszą być wyższe od przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danym regionie zamieszkania. Pod uwagę brany byłby też procent dochodów, jaki pochłaniają wydatki na raty kredytowe. Kluczowym warunkiem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego były jednak wkład własny. I tutaj małe zaskoczenie – klient ubiegający się o taki kredyt, musiałby wpłacić wkład własny w wysokości co najmniej 30 proc. wartości nieruchomości, a nie tak jak w przypadku standardowego kredytu – 20 proc.

Kredyt hipoteczny „klucz za dług”: wady i zalety

Choć propozycja kredytu hipotecznego z opcją „klucz za dług” ma być wybawieniem dla wszystkich tych, którym sytuacja finansowa uniemożliwia spłatę długu, same warunki udzielania takiego kredytu budzą wiele wątpliwości. Okazuje się, że tego typu kredyt byłby zarezerwowany tylko dla osób lepiej usytuowanych. Co to oznacza? Warunkiem przyznania kredytu są bowiem „ponadprzeciętne dochody” oraz gotowość do wniesienia wkładu własnego w wysokości aż 30 proc. wartości nieruchomości. To jednak nie wszystko! Aby udzielanie tego rodzaju kredytu były zasadne, oczywistym jest, że ktoś musi na tym zarabiać. I tutaj kolejny haczyk! Koszt udzielenia samego finansowania byłby wyższy niż w przypadku klasycznego kredytu. O ile wyższy? Tego nie wiadomo.

Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Podsumowanie

  1. Kredyt hipoteczny to popularny środek do finansowania nieruchomości, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej nieruchomości.
  2. Kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług” to propozycja mająca być wybawieniem dla osób, które nie są w stanie spłacić kolejnej raty kredytu. „Klucz za dług” zakłada przeniesienie własności nieruchomości na bank i jednoczesne pozbycie się długu.
  3. Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego z opcją „klucz za dług” są ponadprzeciętne zarobki, a także możliwość wniesienia wkładu własnego w wysokości 30 proc. wartości nieruchomości.
  4. Wątpliwości budzi także fakt kosztu udzielenia takiego kredytu. Szacuje się, że ten model finansowania byłby zdecydowanie wyższy niż w przypadku klasycznego kredytu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej