Ogranicznik prędkości: jak działa ISA? Obowiązkowe wyposażenie nowych aut

Aktualizacja:
ograniczenie-predkosci

Na początku roku Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz przedstawiciele państw członkowskich, poparli zmianę unijnego prawa w zakresie wyposażenia nowych samochodów. Jednym z obowiązkowym elementów będzie ISA (Intelligent Speed Assistance), czyli system ograniczania prędkości. Na jakiej zasadzie działa ISA? Czemu ma służyć ogranicznik prędkości? Z jakimi korzyściami się wiąże i jakie może mieć konsekwencje?

Inteligentny ogranicznik prędkości jeszcze nie stał się obowiązkowy, ale już budzi wiele kontrowersji. W teorii ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drodze. W praktyce jednak nie wydaje się już tak idealny, a jego funkcjonowanie pozostawia wiele znaków zapytania.

Obowiązkowe wyposażenie aut: system ograniczenia prędkości

Zgodnie z unijnymi planami, od maja 2022 roku ogranicznik prędkości będzie obowiązkowym elementem wyposażenia nowych modeli i generacji samochodów. Dwa lata później, ma on być już standardowym systemem bezpieczeństwa, który będzie musiał znajdować się w każdym nowym aucie. Jednak już teraz znajdziemy go w niektórych modelach Forda, Citroena, Hondzie Civic, a także w Peugeotach czy Volvo. Różnica pomiędzy systemem, który znajdziemy aktualnie w niektórych autach, a tym, który pojawi się w nich za 3 lata, to przede wszystkim możliwość dezaktywacji. Ten dzisiejszy, kierowca w każdej chwili może wyłączyć. Jeśli przepisy unijne wejdą w życie, ogranicznik prędkości nie będzie posiadał funkcji wyłączenia, a to w niektórych sytuacjach może okazać się nieco problematyczne. Ale więcej na ten temat za chwilę… A skąd w ogóle pomysł, aby ISO stał się obowiązkowy? To sposób Komisji Europejskiej na podniesienie bezpieczeństwa na europejskich drogach i zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków. Szacuje się, że ta ma zmniejszyć się nawet o 20 proc.

Jak działa ogranicznik prędkości?

Mechanizm działania ogranicznika prędkości nie jest skomplikowany. Podstawą jest uzyskanie przez system informacji dotyczącej aktualnego limitu prędkości i ograniczenia mocy silnika tak, by kierowca jechał zgodnie z przepisami.

    System czerpie informacje o limitach z danych map do nawigacji GPS oraz z układu rozpoznającego graficzne znaki drogowe.

Nie jest jednak żadną tajemnicą, że obie te metody bywają zawodne.

Z jednej strony poprawa bezpieczeństwa, a z drugiej…

Działanie nawigacji wiąże się z pewnym marginesem błędu. Musimy zatem liczyć się z tym, że system nie zawsze pobierze właściwe dane. Eksperci wskazują między innymi na sytuację, kiedy obok siebie biegną dwie drogi o różnych limitach prędkości. Z tym możemy spotkać się na przykład na niektórych odcinkach dróg ekspresowych czy obwodnic. Istnieje ryzyko, że system zanotuje złą wartość, a kierowca niepotrzebnie zostanie zmuszony do zmniejszenia prędkości. Do tego dołóżmy błędy w systemie rozpoznawania znaków – może dojść do sytuacji, kiedy system będzie odczytywał znaki przykładowo na zjeździe z autostrady, podczas gdy my będziemy jechali cały czas prosto. Rozpoznanie znaków nie zadziała także w momencie, kiedy te będą uszkodzone czy chociażby zaśnieżone.

    Na podstawie odczytu ze znaków oraz danych z GPS, ogranicznik ma za zadanie informowanie kierowcę o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Kierowca będzie miał kilka sekund na reakcję, jeśli nie zwolni – system autonomicznie zmniejszy prędkość.

Ponieważ w takiej sytuacji wykorzystanie hamulców wiązałoby się z niebezpieczeństwem, auto po prostu zmniejszy dostępną moc. I w tym miejscu pojawia się kolejna wątpliwość – jak w świetle tego wyglądać ma wyprzedzanie? Okazuje się, że system mógłby zezwalać na chwilową szybszą jazdę. Kierowca będzie mógł przyspieszyć po mocniejszym wciśnięciu gazu. Jeśli bezpośrednio po manewrze wyprzedzania nie zacznie zwalniać, system wyda sygnały ostrzegawcze.

Ogranicznik prędkości a OC: czy to szansa na tańsze OC?

Na koniec pojawia się jeszcze jedno pytanie, na które odpowiedz zainteresuje wszystkich kierowców. W myśl tego, że ogranicznik prędkości miałby za zadanie zminimalizowanie zjawiska przekraczania prędkości, a co za tym idzie, przyczynienie się do bezpieczniejszej jazdy – można więc stwierdzić, że automatycznie zmaleje także ryzyko spowodowania przez kierowcę wypadku. Czy to miałoby jakiś wypływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe zareagowałyby jakkolwiek na taką zmianę?

Z jednej strony pojawia się pytanie, czy w związku w tym moglibyśmy liczyć na niższe składki, a z drugiej – czy właściciele samochodów starszej generacji, bez ogranicznika prędkości, musiałyby liczyć się z automatycznie droższym OC, ponieważ zostaną one uznane za mniej bezpieczne. Na odpowiedź na tak postawione pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać…

Sprawdź także:

Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co się zmieni?

Podsumowanie

  1. Od maja 2022 roku ogranicznik prędkości będzie obowiązkowym elementem wyposażenia nowych modeli i generacji samochodów.
  2. Ogranicznik prędkości ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na europejskich drogach i zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków.
  3. System czerpie informacje o limitach z danych map do nawigacji GPS oraz z układu rozpoznającego graficzne znaki drogowe.
  4. Działanie ogranicznika prędkości wzbudza wiele kontrowersji – począwszy od błędów w odczytywaniu danych z nawigacji, aż po problematyczną kwestię wyprzedzania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej