Ograniczenia prędkości - poznaj dokładnie przepisy i znaki obowiązujące w Polsce

Aktualizacja:
Ograniczenia prędkości

Czy na pewno znasz ograniczenia prędkości na drogach w Polsce? Sprawa wydaje się banalna, jednak jak się okazuje, nie zawsze dokładnie wiemy, jakie dopuszczalne prędkości obowiązują na konkretnych odcinkach drogi i często łamiemy przepisy, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego, zanim wybierzesz się w kolejną podróż samochodem, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jaką prędkością możesz jechać.

Ograniczenia prędkości – przepisy ogólne

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców, po artykułach dotyczących m.in. używania poszczególnych świateł w samochodzie – Światła przeciwmgłowe – jak prawidłowo ich używać?, czy wysokości kar za nieprzerejestrowanie samochodu, pora na ograniczenia prędkości. Polska słynie z regulacyjnych niuansów w tym względzie. Czasem z interpretacją przepisów problem mają nawet doświadczeni kierowcy. Konsekwencje nieznajomości przepisów lub niewłaściwej ich interpretacji widać wyraźnie w statystykach dotyczących nakładanych na kierowców kar. Już teraz sprawdź Taryfikator mandatów 2020. Ile zapłacimy za złamanie przepisów?.

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 tony oraz motocykli w obszarze zabudowanym

Znak D-42 informujący o obszarze zabudowanym

Na ten moment w terenie zabudowanym obowiązuje prędkość do 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 oraz do 60 km/h w godzinach nocnych, czyli od 23.00 do 5.00. Z kolei w strefie zamieszkania dozwolona prędkość to maksymalnie 20 km/h.

Znak D-40 informujący o strefie zamieszkania

Warto w tym miejscu jednak dodać, że kierowca zobowiązany jest nie tylko do nieprzekraczania dozwolonych prędkości, ale i do jazdy z prędkością nieutrudniającą jazdy innym uczestnikom ruchu (nie możemy więc jeździć nie tylko zbyt szybko, ale i zbyt wolno – taka jazda jest zagrożona karą w wysokości od 50 do 200 zł, a kierowcy hamujący w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 100 do 300 zł). Co więcej, obowiązujące przepisy ogólne nie zwalniają nas od stosowania się do znaków określających inne limity prędkości w obszarze zabudowanym. W konkretnych miejscach, np. w pobliżu szkoły, dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym może wynosić np. 30 km/h, czy 40 km/h.

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 tony oraz motocykli w obszarze niezabudowanym

Znak D-43 Koniec obszaru zabudowanego

W obszarze niezabudowanym limity prędkości uzależnione są m.in od rodzaju drogi, jaką się poruszamy. Ograniczenia prędkości wynoszą tutaj odpowiednio:

  • droga zwykła – do 90 km/h
  • droga dwujezdniowa o dwóch pasach w każdą stronę – do 100 km/h
  • droga ekspresowa jednojezdniowa – do 100 km/h
  • droga ekspresowa dwujezdniowa – do 120 km/h
  • autostrada – do 140 km/h

A co w przypadku innych pojazdów lub auta z przyczepą? Na drogach jednojezdniowych limit prędkości dla samochodu z przyczepą, a także dla autobusów i ciężarówek wynosi 70 km/h. Z kolei na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach wszystkie te pojazdy mają obowiązek poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h. Co więcej, jeśli autokar spełnia odpowiednie warunki techniczne, może poruszać się po autostradzie z prędkością do 100 km/h.

Czytaj także: Ogranicznik prędkości jak działa

Ograniczenie prędkości – znaki drogowe

Znaki drogowe określające obowiązujące limity prędkości to znaki zakazu. Obowiązują one na drodze, na której są umieszczone, od miejsca ich ustawienia (chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej).

Znak B-33 Ograniczenie prędkości (do 50 km/h)

Tego rodzaju znaki określają dopuszczalną, określoną na znaku prędkość do miejsca wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości, do miejsca, w którym umieszczono znak informujący o strefie zamieszkania lub też do znaku oznaczającego odpowiednio początek lub koniec obszaru zabudowanego.

Jeżeli zakaz nie jest odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania (tzw. połączenie dróg, czyli „skrzyżowanie” drogi z drogą wewnętrzną, gruntową, utwardzoną o długości do 20 m, nie odwołuje bieżącego ograniczenia prędkości!).

Znak B-34 Koniec ograniczenia prędkości (do 50 km/h)

WAŻNE: Jeśli wjeżdżając do danej miejscowości, zobaczymy pod jej nazwą lub znakiem informującym o obszarze zabudowanym, znak określający limit prędkości, będzie to oznaczało, że prędkość ta obowiązuje na terenie całej miejscowości i nie jest odwoływana skrzyżowaniami.

Strefa ograniczonej prędkości

Wjazd do strefy ograniczonej prędkości, określonej poniższym znakiem oznacza poruszanie się po obszarze na terenie zabudowanym, w którym obowiązuje niższy limit dozwolonej prędkości. Ograniczenie to będzie obowiązywało tak długo, jak długo nie zobaczymy znaku znoszącego limit – wyjazd ze strefy ograniczonej prędkości.

Znak B-43 Strefa ograniczonej prędkości (do 30 km/h)

Uważaj, wjeżdżając na autostradę lub drogę ekspresową i przy holowaniu

Tablice informujące o wjeździe na autostradę czy też drogę ekspresową nie znoszą ograniczeń, które obowiązują do najbliższego skrzyżowania lub znaku zmieniającego dozwoloną prędkość. Zatem początek autostrady nie oznacza wcale, że ograniczenie prędkości zostało zniesione.

Nie wszyscy także wiedzą, że indywidualne limity dopuszczalnych prędkości dotyczą także zespołu złożonego z pojazdu holowanego i holującego. W takiej sytuacji możemy poruszać się z prędkością maksymalna 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Jakie kary grożą za przekroczenie prędkości?

Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości? Wysokość mandatu karnego zawsze uzależniona jest od tego, o ile przekroczyliśmy dopuszczalny limit. Aktualny taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości w 2020 r. prezentuje się następująco:

 przekroczenie prędkości    wysokość mandatu i punkty karne
 do 10 km/h  do 50 zł
 od 11 do 20 km/h  od 50 do 100 zł + 2 punkty karne
 od 21 do 30 km/h  od 100 do 200 zł + 4 punkty karne
 od 31 do 40 km/h  od 200 do 300 zł + 6 punktów karnych
 od 41 do 50 km/h  od 300 do 400 zł + 8 punktów karnych
 powyżej 51 km/h  od 400 do 500 zł + 10 punktów karnych

WAŻNE: Prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Czytaj także: Limity prędkości na autostradach w Europie

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej