Czy warto mieć w aucie tempomat? Jak on działa?

Opublikowano: 14.03.2019
tempomat czy warto

Tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez względu na rodzaj i nachylenie nawierzchni. Jak działa? Czy warto mieć go w swoim aucie? Sprawdzamy!

Tempomat jest popularny głównie w Stanach Zjednoczonych, a to dlatego, że występuje tam mnóstwo autostrad (najszersza z nich, Katy Freeway, składa się z 26 pasów!!!). Jadąc przed siebie, warto utrzymywać stałą prędkość, dozwoloną na danym obszarze, na co pozwala właśnie te urządzenie. Jest to bezpieczne i ekonomiczne. Jak dokładnie działa tempomat? Co warto o nim wiedzieć?

Tempomat – kiedy wynaleziono?

Konstrukcja tempomatu została opracowana w latach 40. XX wieku. Jego twórcą jest Ralph Teetor – niewidomy mechanik i inżynier. Impulsem do wynalezienia tego urządzenia była przejażdżka autem z jego prawnikiem, kiedy to zwalniał pojazd podczas rozmowy, a przyspieszał podczas słuchania. Ralph był zirytowany, kiedy pojazd kołysał się przy każdej zmianie prędkości i postanowił znaleźć na to sposób. Przez dziesięć lat tworzył swoje dzieło, aż w końcu w 1945 roku udało mu się uzyskać swój pierwszy patent na urządzenie do kontroli prędkości.

Pierwsze tempomaty wprowadzono do aut seryjnych w latach 60, jako układ zaworów sterujących aktuatorem, mechanicznie operującym przepustnicą. Dziś jest on sterownikiem elektronicznym i działa ciut inaczej.

https://punkta.pl/abc-likwidacji/prawa-konsumenckie-w-ubezpieczeniach/

Tempomat – co to jest?

Tempomat jest urządzeniem, które elektronicznie steruje parametrami układu napędowego pojazdu, by ten utrzymywał prędkość wskazaną przez kierowcę, niezależnie od zewnętrznych warunków jazdy. Na zmianę prędkości nie wpłynie więc np. kąt nachylenia nawierzchni (zjazdy, wzniesienia) – pojazd będzie się poruszał z określoną prędkością zarówno po płaskiej powierzchni, jak i pochyłej. Zazwyczaj można ustawić preferowaną prędkość w zakresie od 30 do 180 lub od 40 do 200 km/h. Prędkość dostosowuje się do danego terenu i ograniczeń prędkości, co sprawdzi się więc właśnie np. w przypadku jazdy po autostradach.

Korzystając z tempomatu, kierowca nie musi używać pedału gazu – prędkość regulowana jest automatycznie. Jeśli jednak konieczne będzie przyspieszenie, to po zwolnieniu pojazd wraca do uprzednio ustawionej prędkości. Co ważne, użycie hamulca automatycznie wyłącza tempomat, co jest bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem za kółkiem.

Działanie i konstrukcja tempomatu

Chcesz wiedzieć, z czego składa się tempomat? Otóż, jest on skonstruowany z takich elementów, jak:

  • elektroniczna jednostka sterująca,
  • czujnik prędkości jazdy,
  • przełączniki do ustawienia preferowanej prędkości jazdy oraz włączenia/ wyłączenia urządzenia,
  • regulator kąta ustawienia przepustnicy.

Za odpowiednie działanie tempomatu odpowiada regulator typu PID, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie stałej wartości – możesz go znaleźć również np. w kuchni: w piekarniku lub lodówce, gdzie utrzymuje on stałą temperaturę. Elektroniczna jednostka sterująca przekazuje sygnał do regulatora kąta ustawienia przepustnicy, który porównuje aktualną prędkość, z jaką porusza się pojazd z tą ustawioną na tempomacie przez kierowcę (porównanie rzeczywistej prędkości jazdy z wprowadzoną), dokonując korekty. Dzięki temu pojazd porusza się ze stałą prędkością.

Czy warto korzystać z tempomatu?

Urządzenie te ma przede wszystkim wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki ustawieniu odpowiedniej prędkości, nie musisz się martwić o nieustanne dodawanie lub redukowanie przyspieszenia. Przyrząd ten robi to za Ciebie. Tempomat sprawdza się podczas długich podróży, zwłaszcza na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, kiedy można pozwolić sobie na jednostajną jazdę, mając pewność, że na drodze nie pojawią się piesi, sygnalizacja świetlna czy inne przeszkody zmuszające do hamowania czy zatrzymywania pojazdu. Dzięki niemu Twoja jazda będzie płynna bez względu na kąt nachylenia nawierzchni. Dodatkowo zyskasz również na zmniejszeniu spalania nawet do 10% – jazda z tempomatem jest bardziej ekonomiczna!

Podsumowując, tempomat sprawdzi się zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu samochód nie staje się autonomiczny – musisz być za kółkiem tak samo dobrze skoncentrowany, jak podczas jazdy bez tego urządzenia!

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments