Czy warto mieć w aucie tempomat? Jak on działa?

Aktualizacja:
tempomat czy warto

Tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez względu na rodzaj i nachylenie nawierzchni. Jak działa? Czy warto mieć go w swoim aucie? Sprawdzamy!

Tempomat jest popularny głównie w Stanach Zjednoczonych, a to dlatego, że występuje tam mnóstwo autostrad (najszersza z nich, Katy Freeway, składa się z 26 pasów!!!). Jadąc przed siebie, warto utrzymywać stałą prędkość, dozwoloną na danym obszarze, na co pozwala właśnie te urządzenie. Jest to bezpieczne i ekonomiczne. Jak dokładnie działa tempomat? Co warto o nim wiedzieć?

Tempomat – kiedy wynaleziono?

Konstrukcja tempomatu została opracowana w latach 40. XX wieku. Jego twórcą jest Ralph Teetor – niewidomy mechanik i inżynier. Impulsem do wynalezienia tego urządzenia była przejażdżka autem z jego prawnikiem, kiedy to zwalniał pojazd podczas rozmowy, a przyspieszał podczas słuchania. Ralph był zirytowany, kiedy pojazd kołysał się przy każdej zmianie prędkości i postanowił znaleźć na to sposób. Przez dziesięć lat tworzył swoje dzieło, aż w końcu w 1945 roku udało mu się uzyskać swój pierwszy patent na urządzenie do kontroli prędkości.

Czytaj także: Ogranicznik prędkości: jak działa ISA? Obowiązkowe wyposażenie nowych aut

Pierwsze tempomaty wprowadzono do aut seryjnych w latach 60, jako układ zaworów sterujących aktuatorem, mechanicznie operującym przepustnicą. Dziś jest on sterownikiem elektronicznym i działa ciut inaczej.

3 prawa konsumenckie w ubezpieczeniach. Czego jeszcze NIE WIESZ o swoim ubezpieczeniu?

Tempomat – co to jest?

Tempomat jest urządzeniem, które elektronicznie steruje parametrami układu napędowego pojazdu, by ten utrzymywał prędkość wskazaną przez kierowcę, niezależnie od zewnętrznych warunków jazdy. Na zmianę prędkości nie wpłynie więc np. kąt nachylenia nawierzchni (zjazdy, wzniesienia) – pojazd będzie się poruszał z określoną prędkością zarówno po płaskiej powierzchni, jak i pochyłej. Zazwyczaj można ustawić preferowaną prędkość w zakresie od 30 do 180 lub od 40 do 200 km/h. Prędkość dostosowuje się do danego terenu i ograniczeń prędkości, co sprawdzi się więc właśnie np. w przypadku jazdy po autostradach.

Korzystając z tempomatu, kierowca nie musi używać pedału gazu – prędkość regulowana jest automatycznie. Jeśli jednak konieczne będzie przyspieszenie, to po zwolnieniu pojazd wraca do uprzednio ustawionej prędkości. Co ważne, użycie hamulca automatycznie wyłącza tempomat, co jest bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem za kółkiem.

Czytaj także: Limit prędkości na autostradach w Europie

Działanie i konstrukcja tempomatu

Chcesz wiedzieć, z czego składa się tempomat? Otóż, jest on skonstruowany z takich elementów, jak:

  • elektroniczna jednostka sterująca,
  • czujnik prędkości jazdy,
  • przełączniki do ustawienia preferowanej prędkości jazdy oraz włączenia/ wyłączenia urządzenia,
  • regulator kąta ustawienia przepustnicy.

Za odpowiednie działanie tempomatu odpowiada regulator typu PID, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie stałej wartości – możesz go znaleźć również np. w kuchni: w piekarniku lub lodówce, gdzie utrzymuje on stałą temperaturę. Elektroniczna jednostka sterująca przekazuje sygnał do regulatora kąta ustawienia przepustnicy, który porównuje aktualną prędkość, z jaką porusza się pojazd z tą ustawioną na tempomacie przez kierowcę (porównanie rzeczywistej prędkości jazdy z wprowadzoną), dokonując korekty. Dzięki temu pojazd porusza się ze stałą prędkością.

Czytaj także: Odcinkowy pomiar prędkości: Warszawa pierwszym miastem z OPP

Czy warto korzystać z tempomatu?

Urządzenie te ma przede wszystkim wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki ustawieniu odpowiedniej prędkości, nie musisz się martwić o nieustanne dodawanie lub redukowanie przyspieszenia. Przyrząd ten robi to za Ciebie. Tempomat sprawdza się podczas długich podróży, zwłaszcza na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, kiedy można pozwolić sobie na jednostajną jazdę, mając pewność, że na drodze nie pojawią się piesi, sygnalizacja świetlna czy inne przeszkody zmuszające do hamowania czy zatrzymywania pojazdu. Dzięki niemu Twoja jazda będzie płynna bez względu na kąt nachylenia nawierzchni. Dodatkowo zyskasz również na zmniejszeniu spalania nawet do 10% – jazda z tempomatem jest bardziej ekonomiczna!

Podsumowując, tempomat sprawdzi się zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu samochód nie staje się autonomiczny – musisz być za kółkiem tak samo dobrze skoncentrowany, jak podczas jazdy bez tego urządzenia!

Czytaj także: Najgłupsze wymówki, jakie słyszą policjanci zatrzymujący kierowców przekraczających prędkość

Podsumowanie

  1. Tempomat został wynaleziony w 1945 roku przez Ralpha Teetora.
  2. Tempomat służy do utrzymywania stałej prędkości jazdy.
  3. Można go zamontować w większości pojazdów.
  4. Tempomat wpływa na komfort i bezpieczeństwo oraz ekonomię jazdy - możesz zmniejszyć spalanie paliwa nawet do 10%!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej