Polak za kierownicą, czyli typy kierowców. Jakim zwierzęciem jesteś w drogowej dżungli?

Aktualizacja:
Polak za kierownicą

Na polskiej drodze najczęściej spotkać możemy lwa, który jest bardzo skoncentrowany i zorganizowany. Kroku dotrzymuje mu jednak nie mniej ogarnięty słoń, a zaraz za nim spotkamy żyrafę, która uwielbia długie wycieczki w gronie bliskich. Wystrzegać powinniśmy się jednak gepardów, którzy są typowymi ryzykantami. A jakim zwierzęciem na polskiej drodze Ty jesteś?

Jakiś czas temu publikowaliśmy horoskop kierowcy. Okazało się wówczas, że nasz znak zodiaku ma niemały wpływ na nasze predyspozycje, temperament i zachowanie za kierownicą. Co najważniejsze – kierowcy przyznali, że „przepowiednie” sprawdzają się w 100 proc. Jak zachowuje się baran za kierownicą, a jak z rogatym temperamentem radzi sobie byk? Na te i wszystkie inne pytania odpowiedź znajdziemy w naszym horoskopie kierowcy. Dziś natomiast sprawdzimy jakimi typami zwierząt jesteśmy w polskiej, drogowej dżungli. Odpowiedzi na to pytanie szukamy w raporcie Shell „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą”.

Czytaj także: Pies i kot w samochodzie: jak bezpiecznie przewozić zwierzęta

Polak za kierownicą – profil

„Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” to badanie przeprowadzone przez Kantar TNS na zamówienie Shell. Skąd pomysł do porównania kierowców z różnymi typami zwierząt? Okazuje się, że dla większości z nas, podróż samochodem to nie tylko sposób na przemieszczenie się, ale głównie na pokazanie swojego temperamentu, charakteru i wyrażenia emocji za kółkiem.

Z raportu „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” wyłania się obraz statystycznego kierowcy w Polsce. Okazuje się, że za kółkiem siedzi 40-letni mężczyzna, z wykształceniem średnim albo wyższym. Kierowca ten ma jedno dziecko oraz jeden samochód. A że nie ma dwóch takich samych osobowości, statystycznego Polaka za kierownicą porównano pod kątem upodobań, empatii, temperamentu czy nawyków i stylu jazdy. Zachowania te porównano do zachowań zwierząt w afrykańskiej dżungli. Na ich podstawie wytypowano sześć najczęściej spotykanych typów kierowców na polskiej drodze.

Czytaj także: Absurdalne przepisy ruchu drogowego na świecie

Afrykańska dżungla na polskiej drodze

Na polskich drogach najczęściej możemy spotkać lwa. Typ ten reprezentuje 23,8 proc. polskich kierowców. Jest to jednak całkiem dobra informacja, ponieważ to właśnie lwy okazały się najbardziej kompetentnym typem kierowcy. Z badania wynika, że jest on doświadczony i skoncentrowany, a swoją trasę zawsze planuje w najmniejszych szczegółach. Co najważniejsze – w pełni kontroluje sytuację na drodze.

Zaraz za lwami uplasowały się słonie stanowiące niemal 18 proc. polskich kierowców. Czym różnią się od skoncentrowanego za kółkiem lwa? Podobnie jak on, są rozważne i odpowiedzialne, ale wyróżniają się przede wszystkim troskliwością. Co za tym idzie, cenią sobie spokojną jazdę w towarzystwie bliskich osób.

Nieco mniej porusza się po naszych drogach żyraf, które są z natury przyjazne i wesołe. Do tej grupy zaliczają się miłośnicy długich wycieczek w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Żyrafy za kółkiem są pewne siebie, ale błyskawicznie reagują w sytuacjach zagrożenia.

Czytaj także: Auto dla singla: marka samochodu a atrakcyjność płci przeciwnej

W końcu nadszedł czas na tych, którzy za kółkiem uruchamiają swoje dzikie żądze – tygrysy, które stanowią 15,1 proc. ankietowanych. To oni właśnie uważają, że wszyscy użytkownicy polskich dróg powinni im się podporządkować. Z natury lubią wyzwania i jazdę w trudnych warunkach, jednocześnie cechując się ogromnym zamiłowaniem do luksusu.

Na piątym miejscu znalazły się lemury, które czerpią z jazdy ogromną radość, a auto daje im poczucie wolności. Po czym poznamy lemura? Ten będzie jechał z otwartymi oknami, a z jego auta rozbrzmiewać będzie głośna muzyka.

Na koniec została najbardziej drapieżna grupa kierowców, czyli gepardy. To typowy wojownik i ryzykant, który za nic ma przepisy drogowe, a na drodze szaleje do granic możliwości.

Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 roku na zlecenie firmy Shell. Badano kierowców w wieku 25-45 lat, posiadających prawo jazdy minimum 5 lat i korzystający z samochodu przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Horoskop kierowcy – znaki zodiaku za kierownicą – kto prowadzi NAJGORZEJ?

Podsumowanie

  1. „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” to badanie przeprowadzone przez Kantar TNS na zamówienie Shell. Na podstawie wyników badania wyróżniono 6 typów kierowców na polskiej drodze, a wszystkie z nich porównano do zwierząt.
  2. Okazuje się, że dla większości kierowców, jazda samochodem to przede wszystkim okazja do pokazania swojego temperamentu i wyrażenia emocji.
  3. Na polskiej drodze najczęściej spotkamy lwa, który jest bardzo skoncentrowany i planuje podróż w najmniejszych szczegółach.
  4. Wystrzegać powinniśmy się jednak gepardów, którzy są panami drogi i lubią ryzyko.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej