Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Aktualizacja:
Car and traffic cones, driving school concept, Generative AI

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Powody zmiany przepisów

Głównym celem wprowadzenia możliwości uzyskania prawa jazdy w wieku 17 lat jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Wydaje się to nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę, że to właśnie młodzi kierowcy (do 24. roku życia) statystycznie powodują najwięcej wypadków. Jednak założenie ministerstwa jest takie, że rok praktycznej nauki pod okiem doświadczonego kierowcy pozwoli 17-latkom lepiej przygotować się do samodzielnego prowadzenia pojazdu.

Ograniczenia dla 17-letnich kierowców

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada kilka istotnych ograniczeń dla 17-letnich kierowców.

Nadzór doświadczonego kierowcy

Młody kierowca będzie mógł prowadzić samochód tylko w towarzystwie innej, bardziej doświadczonej osoby. Nie ma jeszcze dokładniejszych informacji, jaki staż za kierownicą powinien mieć nadzorujący kierowca.

Limity mocy silnika

17-latek będzie mógł prowadzić wyłącznie pojazdy z silnikami o mocy do 70 kW (ok. 95 KM). Oznacza to, że większość współczesnych samochodów będzie dla niego niedostępna, a rodzice potencjalnego młodego kierowcy raczej nie będą dysponować autem spełniającym te wymagania.

Zakaz prowadzenia po spożyciu alkoholu

Projekt ustawy przewiduje także limit alkoholu na poziomie 0,0 promila dla 17-letnich kierowców.

Przeczytaj też, jakie pojazdy można prowadzić po ukończeniu 16 lat.

Kurs i egzamin na prawo jazdy przed 18. rokiem życia

Chociaż w Polsce prawo jazdy kategorii B można obecnie uzyskać dopiero po ukończeniu 18 lat, to już teraz istnieje możliwość rozpoczęcia kursu na prawo jazdy w wieku 17 lat i 9 miesięcy. Oznacza to, że osoba taka może zdać egzamin i otrzymać dokument uprawniający do prowadzenia samochodu w dniu swoich 18. urodzin.

Prawo jazdy kat. B1 jako alternatywa

Warto wspomnieć, że obecnie osoby niepełnoletnie mogą już uzyskać prawo jazdy kategorii B1, uprawniające do prowadzenia mikrosamochodów. Taka możliwość istnieje od 16. roku życia, więc stanowi już pewną alternatywę dla pełnoprawnego prawa jazdy kat. B.

Dowiedz się więcej na temat kategorii prawa jazdy!

Wątpliwości odnośnie obniżenia wieku

Choć intencją ministerstwa jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, statystyki wskazują, że to właśnie młodzi kierowcy (do 24 roku życia) najczęściej powodują wypadki. Warto przypomnieć, że młodzi kierowcy płacą z tego powodu najwyższe stawki za ubezpieczenie OC. Cena najtańszego OC w ich przypadku jest ponad dwukrotnie wyższa, niż jeśli kalkulację OC/AC przeprowadzimy dla starszego kierowcy. Dlatego też pomysł obniżenia wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy budzi wątpliwości. 

Mimo że wiele osób uważa, iż 17-latek pod nadzorem doświadczonego kierowcy może być bezpieczniejszym uczestnikiem ruchu niż samodzielny 18-latek, to wprowadzenie możliwości uzyskania prawa jazdy przez 17-latków rodzi pytania o kwestie odpowiedzialności karnej. Jeśli młody kierowca spowodowałby wypadek, groziłaby mu taka sama kara jak osobie dorosłej. Zdaniem ekspertów, system prawny nie jest w pełni przygotowany na tego typu zmiany.

Pomysł obniżenia wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kat. B wzbudza mieszane reakcje wśród ekspertów i kierowców. Część osób, które same zdobywały prawo jazdy, mając 17 lat, popiera tę zmianę, podkreślając, że dzięki temu mogli zdobyć doświadczenie wcześniej. Inni wyrażają obawy co do odpowiedzialności młodych kierowców i gotowości systemu prawnego na takie rozwiązanie.

Wydaje się, że wprowadzenie prawa jazdy od 17. roku życia to kwestia czasu. Ministerstwo Infrastruktury jest zdeterminowane, by tę zmianę wprowadzić, choć dokładna data jej wejścia w życie wciąż pozostaje nieznana. Będziemy śledzić dalsze losy tej inicjatywy i dyskusje wokół niej.

Sprawdź też: Kategorie pojazdów.

Pytania i odpowiedzi

Czy w Polsce 17-latek może mieć prawo jazdy?
Jakie są argumenty za obniżeniem wieku do 17 lat?
Jakie są argumenty przeciw obniżeniu wieku?
Kiedy możemy spodziewać się zmian w przepisach?
Co mogę zrobić, aby być na bieżąco z informacjami o zmianach w przepisach dotyczących prawa jazdy?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Chociaż pomysł obniżenia wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii B z 18 do 17 lat wywołuje mieszane reakcje, wydaje się, że jest on już na zaawansowanym etapie w Ministerstwie Infrastruktury. 
  • Projekt ustawy zakłada wprowadzenie szeregu ograniczeń dla 17-letnich kierowców, takich jak nadzór doświadczonego kierowcy, limity mocy silnika czy zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu.
  • Eksperci wskazują, że rok praktycznej nauki pod okiem starszego kierowcy może lepiej przygotować młodych ludzi do samodzielnego prowadzenia pojazdu. 
  • Pojawiają się również wątpliwości co do gotowości systemu prawnego na takie zmiany i odpowiedzialności karnej nieletnich kierowców.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej