Trzeźwy kierowca, a zatrzymanie prawa jazdy: jak to możliwe?

Aktualizacja:
badanie-alkomatem

Jazda w stanie nietrzeźwości to najprostsza droga do utraty prawa jazdy. Okazuje się jednak, że dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu może zostać zatrzymany także w przypadku, gdy kierowca jest trzeźwy. Prawo jazdy może mu zostać odebrane nawet na 30 dni. Jak to możliwe?

Do obiadu wypiłeś lampkę wina, po czym wsiadłeś za kółko. Pech chciał, że po chwili zostajesz zatrzymany do kontroli drogowej. Myślisz sobie, że odmawiając badania alkomatem, zyskujesz trochę czasu, ponieważ do momentu poddania się badaniu krwi, procenty zdążą wyparować, a Ty unikniesz ewentualnej kary. Musisz jednak wiedzieć, że się mylisz. I to bardzo!

Kontrola trzeźwości: poddać się czy nie poddać?

To o czym, jako kierowcy musimy pamiętać, to fakt, że nawet jeśli odmówimy przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badania trzeźwości i tak nie unikniemy. W świetle przepisów, gdy odmówimy badania trzeźwości alkomatem, jesteśmy zobowiązani poddać się laboratoryjnemu badaniu krwi, którego wyników nie będziemy już w stanie podważyć. A artykule 129i pkt 2. znajdziemy zapis, że:

„Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu”.

Odmowa badania alkomatem: zatrzymanie prawa jazdy

Odmowa badania alkomatem może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Choć pozornie zyskujesz wówczas trochę czasu, bo wierzysz, że podczas drogi na badanie krwi, co nieco zdąży z niej wyparować, takim zachowaniem sam na siebie ściągasz kłopoty. Dlaczego? W momencie odmowy badania alkomatem, policjant może uznać, że Twoja decyzja podyktowana jest tym, że rzeczywiście masz coś na sumieniu. Zachodzi wówczas, uzasadnione podejrzenie, że kierowca prowadził po alkoholu. Skutek takiego podejrzenia? Zatrzymanie prawa jazdy do czasu wyjaśnienia sprawy. A to trwać może nawet do 30 dni!  Skąd tak długi czas? Warto wiedzieć, że krew, która zostanie Ci pobrana nie jest badana od ręki, a jej próbka zostaje zabezpieczona i wysłana do laboratorium kryminalistycznego lub innej placówki, która współpracuje w tym zakresie z policją. Do czasu wyjaśnienia sprawy, czyli otrzymania wyników badań, Ty nadal pozostajesz bez dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Dopiero, gdy policja otrzyma dowód na to, że w chwili kontroli byłeś trzeźwy, zwróci Ci prawo jazdy. Co jednak zaskakujące – jeśli zatrzymanie prawa jazdy będzie trwało 30 dni, a w tym czasie policja nie otrzyma wyników badania krwi, jest zmuszona zwrócić kierowcy dokument.

Zobacz także: Wirtualny alkomat

Badanie krwi: kiedy jest konieczne?

W świetle powyższego, domaganie się badania krwi, automatycznie działa na niekorzyść kierowcy. Nawet jeśli okaże się, że ten jest trzeźwy – prawo jazdy i tak zostanie mu odebrane. Zatrzymanie dokumentu będzie trwało tak długo, jak długo policja będzie oczekiwać na wyniki badania. A jakich konkretnie sytuacjach  policja może skierować nas na badanie krwi?

Badanie krwi przeprowadza się, jeżeli:

  • osoba badana odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza,
  • osoba badana, pomimo przeprowadzenia badania wydychanego powietrza, żąda badania krwi,
  • stan osoby badanej, zwłaszcza wynikający ze spożycia alkoholu, choroby układu oddechowego lub innych przyczyn, uniemożliwia przeprowadzenie badania wydychanego powietrza,
  • wystąpił brak wskazania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu spowodowany przekroczeniem zakresu pomiarowego analizatora wydechu.

Co jednak najistotniejsze, w przypadku kierowcy, który odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza, a zachodzi podejrzenie, że spożywał on alkohol, krew zostanie pobrana trzykrotnie, z zachowaniem 30-minutowych odstępów czasowych.

A w jakim celu krew pobierana jest aż trzykrotnie? Jeśli wynik badania będzie wyższy niż 0,00 promila, biegły zajmujący się toksykologią, na podstawie stężeń w poszczególnych próbkach, będzie w stanie określić, jakie było stężenie alkoholu we krwi kierowcy w momencie, kiedy został on zatrzymany do kontroli.

Zmiany w badaniu trzeźwości kierowców, czyli jak oszukać alkomat

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Kierowca, który odmówi badania alkomatem, przepisami prawa zmuszony jest do poddania się laboratoryjnemu badaniu krwi.
  2. Odmowa poddania się badaniu trzeźwości skutkuje uzasadnionym podejrzeniem, że kierowca prowadził pojazd po spożyciu alkoholu. W takiej sytuacji policja ma prawo zatrzymać jego prawo jazdy.
  3. Krew oddana do badania analizowana jest w laboratorium kryminalistycznym, a jej wyniki przekazywane są policji – w praktyce może to trwać nawet do 30 dni.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Badania dla zawodowego kierowcy
2019.09.30  •  Samochód
Badania dla zawodowych kierowców

Okresowe badania lekarskie są niezbędne w każdej profesji. Każda grupa zawodowa musi poddać się specyficznym badaniom. Dziś sprawdzimy, na czym polegają badania dla zawodowych kierowców!

Czytaj więcej
ubezpieczenie po alkoholu, źródło pixabay.com
2024.01.25
Piłeś alkohol? Sprawdź, z jakich ubezpieczeń nie otrzymasz odszkodowania

Odszkodowanie po alkoholu? To raczej niemożliwe. Firmy surowo traktują przypadki szkód, które spowodowały osoby nietrzeźwe. Sprawdź, z jakiej polisy na pewno nie otrzymasz odszkodowania, jeśli byłeś pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej
Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2022 roku
2023.10.27  •  Samochód
Jazda po alkoholu – jaka kara za to grozi w 2023 roku?

Chociaż Polakom na pewno nie można zarzucić braku świadomości na temat groźnych skutków jeżdżenia na podwójnym gazie, wciąż znajdują się osoby, które bez większych refleksji siadają za kółko po alkoholu. Dowiedz się, co grozi za takie zachowanie w 2022 roku.

Czytaj więcej
2020.08.26  •  Samochód
Za co można stracić prawo jazdy? Aktualne przepisy na rok 2020

Lista przewinień, za które policjanci mogą zatrzymać kierowcom prawo jazdy, jest bardzo długa. Jeździsz ostrożnie i uważasz, że nie grozi Ci utrata prawa jazdy? Mimo wszystko warto znać aktualnie obowiązujące przepisy i dowiedzieć się, co w tej kwestii zmieni się w nadchodzących miesiącach.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej