Wypadki drogowe 2018: KGP opublikowała wstępne dane

Aktualizacja:
wypadki-drogowe

Początek roku to doskonały czas na podsumowanie tego, który właśnie minął. Policja opublikowała wstępne dane dotyczące wypadków na polskich drogach w 2018 roku. Choć liczby mogą napawać optymizmem, bo wypadkowość jest mniejsza niż w roku poprzedzającym, na polskich drogach wciąż nie jest bezpiecznie. Choć wypadków było nieco mniej niż w 2017 roku, w ich wyniku zginęło więcej osób.

Wypadki drogowe 2018 – tutaj liczby mówią same za siebie. W porównaniu z rogiem ubiegłym, możemy odnieść wrażenie, że jest nieco lepiej, ponieważ tendencja jest malejąca. Czy możemy być z siebie dumni? Nie. Choć wydaje się, że bezpieczeństwo jest większe, w wypadkach w 2018 roku zginęło więcej osób, niż w roku 2017 – mówią wstępne dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wypadki drogowe 2018 : 2 838 ofiar śmiertelnych

Ze wstępnych danych KGP wynika, że w 2018 roku na polskich drogach doszło do 31 410 wypadków. Dużo, bardzo dużo. Choć te liczby należą akurat do tych bardziej optymistycznych. Dlaczego? W porównaniu do statystyk z 2017 roku wynika, że wypadków było dokładnie o 1 350 mniej. Nie tak optymistycznie wyglądają liczby mówiące o ofiarach śmiertelnych. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2 838 osób, czyli o 7 osób więcej niż w roku 2017. Zwiększenie liczby zabitych oznacza, że w minionym roku częściej dochodziło do wypadków, w których była więcej niż jedna ofiara śmiertelna. Zmalała natomiast liczba rannych –  w 2018 roku wyniosła ona 37 000, co stanowi blisko 2 500 mniej niż w roku 2017. Wszystkie te dane są jednak danymi wstępnymi – na ostateczne podsumowanie wypadków na polskich drogach w 2018 roku będziemy musieli poczekać do połowy lutego.

Bezpieczeństwo na drodze: 2017 vs. 2018

Według policji, szczególnie trudne były pierwsze miesiące 2018 roku, które w statystykach malują się o wiele gorzej niż te, które znamy z 2017 roku. Sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero w drugiej połowie roku.

Jak wyjaśnia Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2018 roku zanotowano mniej śmierci pieszych. – W szczególności bezpieczniej zaczęło robić się na przejściach dla pieszych. Jednocześnie jednak jak podinsp. Kobryś: – Mimo tego, że to miejsce, które powinno być bezpieczne, to i tak do blisko  40 proc. potrąceń dochodzi właśnie na tym obszarze.

Podsumowując ubiegły rok na polskich drogach można stwierdzić, że jest bezpieczniej, jednak sytuacja nadal pozostawia wiele do życzenia. Jak apeluje Radosław Kobryś, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać, że sam może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Musimy mieć tylko w pamięci, że nie jest to ani poligon, ani tor wyścigowy.

Na polskich drogach znów więcej wypadków. Ubezpieczyciele pokryją koszty wyższymi składkami OC?

Wypadki 2018

Podsumowanie świątecznego weekendu 2018

Optymizmem mogą też napawać dane podsumowujące świąteczny weekend na polskich drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że od piątku 21 grudnia do środy 26 grudnia 2018 roku, na polskich drogach doszło o 443 wypadków. Choć liczba ta wciąż zatrważa, łagodzi nieco gorzki smak – to o 115 wypadków mniej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Sześć świątecznych dni przyniosło w sumie 36 ofiar śmiertelnych, a 541 osób zostało rannych. Policja zatrzymała w tym czasie 1272 pijanych kierowców.

Wypadki drogowe w polskich miastach. [Raport Punkta]

Podsumowanie

  1. Ze wstępnych danych KGB wynika, że w 2018 roku na polskich drogach doszło do 31 410 wypadków, w których zginęło 2 838 osób, a 37 tys. osób zostało rannych.
  2. Pod względem wypadkowym najgorszy był początek 2018 roku, później sytuacja zaczęła się stabilizować.
  3. Choć w porównaniu do roku 2017, wypadków było mniej, zginęło w nich więcej osób.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej