Według danych PZU 11%* szkód zgłaszanych przez posiadaczy polis na nieruchomości dotyczyła opadów gradu. A to tylko jedno z zagrożeń, na które nasze mieszkanie jest narażone zimą. Dowiedz się, jak wybrać polisę, która będzie chronić Twój dom o każdej porze roku.
Skrajne temperatury nie są dobre dla materiałów budowlanych. Latem wiele złego może spowodować upał, natomiast równie niebezpieczne mogą być mrozy oraz towarzyszące im opady atmosferyczne. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości na zimę, kupując solidną polisę, która będzie chronić nas od wszystkich zagrożeń.
Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta
Ubezpieczenie domu na zimę – co powinna zawierać dobra polisa?
Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnego rodzaju pakiety ryzyk, na które mogą ubezpieczyć się klienci. Rozdzielamy elementy stałe (dach, mury) oraz ruchomości (meble, sprzęty). Kolejny dodatek to tzw. ubezpieczenie podwórka, które obejmuje m.in. garaż czy architekturę ogrodową. Wszystkie te elementy możemy chronić od najbardziej powszechnych zdarzeń, jak zalanie, powódź czy pożar. Ważna będzie też oczywiście ochrona przed kradzieżą czy włamaniem.
Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?
Dlatego, jeśli myślimy o ubezpieczeniu domu na zimę, należy po prostu zwrócić uwagę na ryzyka, ujęte w polisie ubezpieczenia nieruchomości. Co zatem warto mieć na uwadze? Najczęstsze przykłady to:
- skutki gradobicia,
- skutki opadów śniegu,
- szkody powstałe w wyniku niskich temperatur, np. rura pęknięta z powodu zamrożonej wody wewnątrz.
Ochronę związaną z tymi ryzykami najczęściej znajdziemy już w podstawowej ofercie dotyczącej elementów stałych. Uwzględnienie powyższych przykładów wydaje się obecnie standardem, jednak warto przejrzeć dokładnie Ogólne Warunki Umowy (OWU) oraz wyłączenia.
Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?
Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to ochrona instalacji grzewczej. Wiadomo, że zimą piece, pompy ciepła i system centralnego ogrzewania działają intensywniej. Dlatego dobrze sprawdzić, czy w naszej polisie znajdziemy np. ubezpieczenie pompy ciepła.
To jednak nie wszystkie sytuacje, do których dochodzi zimą. Warto pamiętać, że okres ten to nie tylko mrozy, ale też gwałtowne zmiany temperatur. Nagła odwilż może być przyczyną zalania, a nawet powodzi, dlatego o tych ryzykach również warto myśleć w kontekście ubezpieczenia domu na zimę. W przypadku domów jednorodzinnych koniecznie należy upewnić się, czy ubezpieczenie mieszkania na zimę obejmuje również piwnice. Zazwyczaj są to bowiem pomieszczenia gorzej ocieplone, gdzie mróz może wyrządzić poważne szkody, nie tylko w murach.
Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości
Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości!
Ubezpieczenie mieszkania – cena ochrony na zimę
Jak widać obecność zapisów dotyczących sytuacji, do których dochodzi najczęściej zimą, nie oznacza gwałtownego wzrostu stawki za polisę. Wszystko jednak zależy od firmy ubezpieczeniowej. W jednym towarzystwie wymienione wyżej ryzyka będą w wariancie podstawowym, natomiast w innej ofercie konieczne może być wykupienie ubezpieczenia domu All Risk. Jest to specjalny rodzaj polisy, który cechuje się znikomą liczbą wyłączeń z OWU. Koszty ubezpieczenia domu wzrosną, ale za to w praktyce domownicy nie muszą obawiać się żadnych zagrożeń, począwszy od lawiny po tąpnięcie związane z trzęsieniem ziemi.
Czytaj także: Ubezpieczenie od powodzi – czy masz szansę na zawarcie umowy tuż przed powodzią?
Podsumowanie
- Ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj obejmuje także skutki gradobicia czy opadów śniegu.
- Zanim podejmiesz decyzję o wyborze polisy ubezpieczeniowej, sprawdź warunki umowy – nie każda ma taki sam zakres.
- Ubezpieczenia mieszkania na zimę, które będą obejmować różne ryzyka to tzw. ubezpieczenia All Risk.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?