Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

Aktualizacja:
ubezpieczenie-do-na-zime

Według danych PZU 11%* szkód zgłaszanych przez posiadaczy polis na nieruchomości dotyczyła opadów gradu. A to tylko jedno z zagrożeń, na które nasze mieszkanie jest narażone zimą. Dowiedz się, jak wybrać polisę, która będzie chronić Twój dom o każdej porze roku.

Skrajne temperatury nie są dobre dla materiałów budowlanych. Latem wiele złego może spowodować upał, natomiast równie niebezpieczne mogą być mrozy oraz towarzyszące im opady atmosferyczne. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości na zimę, kupując solidną polisę, która będzie chronić nas od wszystkich zagrożeń.

Ubezpieczenie domu na zimę – co powinna  zawierać dobra polisa?

Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnego rodzaju pakiety ryzyk, na które mogą ubezpieczyć się klienci. Rozdzielamy elementy stałe (dach, mury) oraz ruchomości (meble, sprzęty). Kolejny dodatek to tzw. ubezpieczenie podwórka, które obejmuje m.in. garaż czy architekturę ogrodową. Wszystkie te elementy możemy chronić od najbardziej powszechnych zdarzeń, jak zalanie, powódź czy pożar. Ważna będzie też oczywiście ochrona przed kradzieżą czy włamaniem.

Dlatego, jeśli myślimy o ubezpieczeniu domu na zimę, należy po prostu zwrócić uwagę na ryzyka, ujęte w polisie ubezpieczenia nieruchomości. Co zatem warto mieć na uwadze? Najczęstsze przykłady to:

  • skutki gradobicia,
  • skutki opadów śniegu,
  • szkody powstałe w wyniku niskich temperatur, np. rura pęknięta z powodu zamrożonej wody wewnątrz.

Ochronę związaną z tymi ryzykami najczęściej znajdziemy już w podstawowej ofercie dotyczącej elementów stałych. Uwzględnienie powyższych przykładów wydaje się obecnie standardem, jednak warto przejrzeć dokładnie Ogólne Warunki Umowy (OWU) oraz wyłączenia.

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to ochrona instalacji grzewczej. Wiadomo, że zimą piece, pompy ciepła i system centralnego ogrzewania działają intensywniej. Dlatego dobrze sprawdzić, czy w naszej polisie znajdziemy np. ubezpieczenie pompy ciepła.

To jednak nie wszystkie sytuacje, do których dochodzi zimą. Warto pamiętać, że okres ten to nie tylko mrozy, ale też gwałtowne zmiany temperatur. Nagła odwilż może być przyczyną zalania, a nawet powodzi, dlatego o tych ryzykach również warto myśleć w kontekście ubezpieczenia domu na zimę. W przypadku domów jednorodzinnych koniecznie należy upewnić się, czy ubezpieczenie mieszkania na zimę obejmuje również piwnice. Zazwyczaj są to bowiem pomieszczenia gorzej ocieplone, gdzie mróz może wyrządzić poważne szkody, nie tylko w murach.

Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości!

 Ubezpieczenie mieszkania – cena ochrony na zimę

Jak widać obecność zapisów dotyczących sytuacji, do których dochodzi najczęściej zimą, nie oznacza gwałtownego wzrostu stawki za polisę. Wszystko jednak zależy od firmy ubezpieczeniowej. W jednym towarzystwie wymienione wyżej ryzyka będą w wariancie podstawowym, natomiast w innej ofercie konieczne może być wykupienie ubezpieczenia domu All Risk. Jest to specjalny rodzaj polisy, który cechuje się znikomą liczbą wyłączeń z OWU. Koszty ubezpieczenia domu wzrosną, ale za to w praktyce domownicy nie muszą obawiać się żadnych zagrożeń, począwszy od lawiny po tąpnięcie związane z trzęsieniem ziemi.

*https://media.pzu.pl/informacje-prasowe/szczegoly/statystyki-ubezpieczycieli-pokazuja-ze-najwiecej-szkod-jest-w-lecie

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj obejmuje także skutki gradobicia czy opadów śniegu.
  2. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze polisy ubezpieczeniowej, sprawdź warunki umowy – nie każda ma taki sam zakres.
  3. Ubezpieczenia mieszkania na zimę, które będą obejmować różne ryzyka to tzw. ubezpieczenia All Risk.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments