Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

Aktualizacja:
ubezpieczenie-do-na-zime

Według danych PZU 11%* szkód zgłaszanych przez posiadaczy polis na nieruchomości dotyczyła opadów gradu. A to tylko jedno z zagrożeń, na które nasze mieszkanie jest narażone zimą. Dowiedz się, jak wybrać polisę, która będzie chronić Twój dom o każdej porze roku.

Skrajne temperatury nie są dobre dla materiałów budowlanych. Latem wiele złego może spowodować upał, natomiast równie niebezpieczne mogą być mrozy oraz towarzyszące im opady atmosferyczne. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości na zimę, kupując solidną polisę, która będzie chronić nas od wszystkich zagrożeń.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Ubezpieczenie domu na zimę – co powinna  zawierać dobra polisa?

Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnego rodzaju pakiety ryzyk, na które mogą ubezpieczyć się klienci. Rozdzielamy elementy stałe (dach, mury) oraz ruchomości (meble, sprzęty). Kolejny dodatek to tzw. ubezpieczenie podwórka, które obejmuje m.in. garaż czy architekturę ogrodową. Wszystkie te elementy możemy chronić od najbardziej powszechnych zdarzeń, jak zalanie, powódź czy pożar. Ważna będzie też oczywiście ochrona przed kradzieżą czy włamaniem.

Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?

Dlatego, jeśli myślimy o ubezpieczeniu domu na zimę, należy po prostu zwrócić uwagę na ryzyka, ujęte w polisie ubezpieczenia nieruchomości. Co zatem warto mieć na uwadze? Najczęstsze przykłady to:

  • skutki gradobicia,
  • skutki opadów śniegu,
  • szkody powstałe w wyniku niskich temperatur, np. rura pęknięta z powodu zamrożonej wody wewnątrz.

Ochronę związaną z tymi ryzykami najczęściej znajdziemy już w podstawowej ofercie dotyczącej elementów stałych. Uwzględnienie powyższych przykładów wydaje się obecnie standardem, jednak warto przejrzeć dokładnie Ogólne Warunki Umowy (OWU) oraz wyłączenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to ochrona instalacji grzewczej. Wiadomo, że zimą piece, pompy ciepła i system centralnego ogrzewania działają intensywniej. Dlatego dobrze sprawdzić, czy w naszej polisie znajdziemy np. ubezpieczenie pompy ciepła.

To jednak nie wszystkie sytuacje, do których dochodzi zimą. Warto pamiętać, że okres ten to nie tylko mrozy, ale też gwałtowne zmiany temperatur. Nagła odwilż może być przyczyną zalania, a nawet powodzi, dlatego o tych ryzykach również warto myśleć w kontekście ubezpieczenia domu na zimę. W przypadku domów jednorodzinnych koniecznie należy upewnić się, czy ubezpieczenie mieszkania na zimę obejmuje również piwnice. Zazwyczaj są to bowiem pomieszczenia gorzej ocieplone, gdzie mróz może wyrządzić poważne szkody, nie tylko w murach.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości!

 Ubezpieczenie mieszkania – cena ochrony na zimę

Jak widać obecność zapisów dotyczących sytuacji, do których dochodzi najczęściej zimą, nie oznacza gwałtownego wzrostu stawki za polisę. Wszystko jednak zależy od firmy ubezpieczeniowej. W jednym towarzystwie wymienione wyżej ryzyka będą w wariancie podstawowym, natomiast w innej ofercie konieczne może być wykupienie ubezpieczenia domu All Risk. Jest to specjalny rodzaj polisy, który cechuje się znikomą liczbą wyłączeń z OWU. Koszty ubezpieczenia domu wzrosną, ale za to w praktyce domownicy nie muszą obawiać się żadnych zagrożeń, począwszy od lawiny po tąpnięcie związane z trzęsieniem ziemi.

Czytaj także: Ubezpieczenie od powodzi – czy masz szansę na zawarcie umowy tuż przed powodzią?

*https://media.pzu.pl/informacje-prasowe/szczegoly/statystyki-ubezpieczycieli-pokazuja-ze-najwiecej-szkod-jest-w-lecie

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj obejmuje także skutki gradobicia czy opadów śniegu.
  2. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze polisy ubezpieczeniowej, sprawdź warunki umowy – nie każda ma taki sam zakres.
  3. Ubezpieczenia mieszkania na zimę, które będą obejmować różne ryzyka to tzw. ubezpieczenia All Risk.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej