Czy ubezpieczenie nieruchomości przechodzi na nowego właściciela?

Aktualizacja:
Side view of young happy family sitting in consulting office, ma

Zarówno sprzedaż, jak i zakup mieszkania to przede wszystkim wiele różnych formalności. Niektóre z nich mogą dotyczyć ubezpieczenia. Czy zmiana właściciela mieszkania oznacza, że polisa chroniąca nieruchomość przechodzi także na nowego właściciela? A może trzeba poszukać nowego ubezpieczenia?

Nie każdy ma takie możliwości finansowe, żeby nabyć nowe mieszkanie. Nie wszyscy chcą również zaciągać kredyt hipoteczny, bo to zobowiązanie na co najmniej kilkanaście lat. W tej sytuacji pozostaje poszukiwanie mieszkania na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Największa to oczywiście niższa cena. Można jednak wymienić również większe szanse negocjacji ceny, a także dostępność niemal od ręki. Zwykle takie mieszkania istnieją już kilka lub kilkanaście lat i znajdują się w miejscach, gdzie zdążyła się rozwinąć infrastruktura. Często zdarza się również, że nabywane mieszkanie jest ubezpieczone. Czy można przejąć taką polisę?

Jak było do 2007 roku?

Aby wyjaśnić, jak wygląda kwestia przejmowania ubezpieczenia przy zakupie mieszkania, trzeba wprowadzić cenzurę czasową. Inaczej bowiem sytuacja wyglądała do 12 sierpnia 2007 roku, a inaczej po tym terminie. Na początek trzeba jednak dodać, że kwestie związane z przejmowaniem ubezpieczenia nieruchomości reguluje Kodeks cywilny (art. 823 § 1). Nie ma tutaj zatem miejsca na dowolność, trzeba stosować się do konkretnych przepisów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego do 2007 roku sytuacja była taka, że polisa przechodziła bez problemu na nowego właściciela mieszkania. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach strony umowy mogły ustalić co innego. Najczęściej jednak kupowało się mieszkanie razem z ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie mieszkania po sprzedaży od 2007 roku

Sytuacja zmieniła się po 12 sierpnia 2007 roku. Wprowadzono dość radykalną zmianę. Wspomniany wcześniej artykuł Kodeksu cywilnego zyskał nowe brzmienie:

„W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia. Przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej”.

To oznacza, że ubezpieczenie może przejść na nowego właściciela nieruchomości tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę na piśmie ubezpieczyciel. W praktyce bywa z tym różnie, ponieważ niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają wprost w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że polisa wygasa z chwilą zbycia nieruchomości (np. LINK4, Inter Polska).

Jeśli jednak dojdzie do takiego przekazania ubezpieczenia, należy pamiętać o § 2 art. 823 k.c., który brzmi:

„W razie przeniesienia praw, o których mowa w § 1, na nabywcę przedmiotu przechodzą także obowiązki, które ciążyły na zbywcy, chyba że strony za zgodą ubezpieczyciela umówiły się inaczej. Pomimo tego przejścia obowiązków zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę”.

Odstąpienie od umowy – czy warto?

Sprzedawca mieszkania może zastanawiać się nad tym, czy jest szansa odstąpienia od ubezpieczenia nieruchomości. To tak naprawdę zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Umowy. Ubezpieczyciel wyznacza termin i sposób złożenia wypowiedzenia.

Trzeba jednak pamiętać również o okresie wypowiedzenia. Ten trwa zwykle 30 dni od daty złożenia oświadczenia na piśmie. W rzeczywistości jednak sprzedawca nie powinien zawracać sobie głowy kwestią wypowiedzenia. Wraz ze zbyciem nieruchomości polisa już go nie obowiązuje. Następuje wtedy rozwiązanie umowy lub jej przepisanie na nowego właściciela mieszkania za zgodą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zwrot za niewykorzystane ubezpieczenie – czy jest możliwy?

Ubezpieczyciel może nie zgodzić się na przekazanie ubezpieczenia nowemu właścicielowi mieszkania lub takiej możliwości może wprost nie przewidywać w OWU. Nowy właściciel nieruchomości może także nie zgodzić się na przejęcie polisy. Czy w takiej sytuacji należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia?

Tak, jak najbardziej. Sprzedający mieszkanie powinien o tym pamiętać i pilnować, aby ubezpieczyciel dokonał takiego zwrotu. Na ile pieniędzy można liczyć? Zwrot zależy od długości niewykorzystanego okresu. Gdy na przykład polisa kosztowała 500 zł na rok, a rozwiązanie umowy nastąpiło po 6 miesiącach, należy się zwrot w wysokości 250 zł.

Czy warto przejąć polisę mieszkaniową?

Na koniec trzeba zatrzymać się nad jeszcze jedną kwestią i ważnym pytaniem: czy opłaca się przejąć polisę mieszkaniową po poprzednim właścicielu nieruchomości? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od zakresu ochrony i wysokości składki ubezpieczeniowej. Szczególnie dokładnie trzeba przeanalizować, co obejmuje ubezpieczenie i od jakiego ryzyka chroni. Jeśli dojdziemy do wniosku, że dotychczasowa polisa nie spełnia naszych oczekiwań, lepiej znaleźć nowe ubezpieczenie. Dzięki porównywarce ubezpieczeń można łatwo porównać zarówno ceny polis mieszkaniowych, jak i zakres ich ochrony. To często korzystniejsze od przejmowania dotychczasowego ubezpieczenia.

Czytaj także: Nieruchomości w czasie inflacji

Podsumowanie

Polisa mieszkaniowa nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela nieruchomości. Musi na to wyrazić zgodę ubezpieczyciel. Nie zawsze jednak przejęcie dotychczasowej polisy jest korzystne. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad kontynuacją ubezpieczenia dopiero co zakupionej nieruchomości.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej