Punkta

Czy w UE potrzebna jest Zielona Karta?

Jeśli nie wyjeżdżasz samochodem poza granice Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego możesz być spokojny. Wystarczy mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). To dokładnie ten sam dokument, który zawsze wozisz przy sobie. Żadna zielona karta nie jest wymagana w całej wspólnocie. Ale gdy już kierujesz się na Bałkany, powinieneś sprawdzić, w których państwach musisz mieć Zieloną Kartę.

Jeden papierek – duże ułatwienie

Jeśli zdarzy Ci się kolizja za granicą, pierwszą barierą może okazać się język. Dlatego przed wyjazdem warto jest wyposażyć się w druk wspólnego polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (można go pobrać ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – https://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody). Formularz pomaga pamiętać o wszystkich niezbędnych danych, które przydadzą się potem przy likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Jest to krótki dokument, ale bardzo przydatny zwłaszcza w sytuacji stresowej, jaką jest stłuczka.

Co zrobić jeśli spowodowałeś stłuczkę za granicą?

Takie wspólne oświadczenie podpisujesz z drugim uczestnikiem stłuczki niezależnie czy jesteś jej winny czy jesteś w niej poszkodowany. Jeżeli miałeś pecha i zostałeś sprawcą kolizji masz obowiązek podać poszkodowanemu dane potrzebne do likwidacji szkody. A są to:

  • Twoje dane osobowe, (w przypadku, gdy nie jesteś właścicielem pojazdu koniecznie podaj też dane osobowe jego właściciela)

  • numer polisy OC i nazwa ubezpieczyciela

  • opis zdarzenia

  • marka pojazdu, jego numer rejestracyjny i kraj rejestracji

  • data i miejsce kolizji

  • Twój podpis

Jeśli właśnie teraz jesteś za granicą, miałeś stłuczkę i nie wydrukowałeś wcześniej oświadczenia nie wpadaj w panikę. Wystarczy zwykła kartka, ważne żeby pojawiły się na niej dane wypisane powyżej oraz wasze podpisy – Twój i poszkodowanego. W oświadczeniu sprawca zdarzenia powinien jednoznacznie przyznać się do winy – to ułatwi poszkodowanemu dochodzenie odszkodowania.

Stłuczka za granicą z nie Twojej winy. Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy zagranicznego?

Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji role się odwracają – to Ty musisz koniecznie spisać wszystkie potrzebne informacje o sprawcy i zdarzeniu. Zrób to sumiennie i dokładnie, bo inaczej możesz napotkać na problemy przy likwidacji szkody z polisy sprawcy. Sprawdź, czy winny kolizji podpisał się pod oświadczeniem! A jeśli nie chce przyznać się do winy – wezwij policję. Funkcjonariusz sporządzą odpowiedni protokół. Szkodę możesz zgłosić w państwie, w którym doszło do wypadku. Ale o odszkodowanie możesz wystąpić też po powrocie do kraju, kontaktując się z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy w Polsce. Jeśli takiego reprezentanta nie ma sprawę poprowadzi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na stronie internetowej PBUK sprawdzisz, które polskie towarzystwo jest reprezentantem ds. roszczeń ubezpieczyciela sprawcy na terenie Polski.

Co zrobić jeśli są ranni w wypadku?

Jeżeli w wypadku ucierpiał człowiek, uczestnicy zdarzenia mają oczywisty obowiązek im pomóc i powiadomić policję. Niezbędne jest też odpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku – włączenie świateł awaryjnych, ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Miejsce trzeba pozostawić bez zmian, nie powinno się przestawiać pojazdów do momentu przyjazdu drogówki.

Czy AC działa za granicą?

Dodatkowe ubezpieczenie AC (autocasco) działa za granicą dokładnie tak jak na terenie Polski. Ubezpieczyć można pojazd, a także jego wyposażenie. Autocasco pomocne jest w sytuacji, gdy do kolizji doszło z  Twojej winy. Mając AC możesz dokonać naprawy w kraju, w którym doszło do stłuczki. Jeśli jesteś sprawcą wypadku i masz jedynie OC, auto naprawisz tylko na swój rachunek. Autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym w ramach AC towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują różny zakres ochrony. Dlatego przyjrzyj się ofercie zanim przystąpisz do napraw – za granicą mogą być one bardzo kosztowne.

Awaria samochodu na trasie za granicą

Jeśli zdarzyła Ci się awaria samochodu w trasie Autocasco nie pomoże. W takiej sytuacji potrzebne jest Assistance. Ubezpieczenie to gwarantuje pomoc w naprawie pojazdu, holowanie, dostarczenie samochodu zastępczego lub zorganizowanie noclegu.

Ubezpiecz się – stłuczka za granicą może przytrafić się każdemu!

Jadąc za granicę przede wszystkim chcesz czuć się bezpiecznie. Jeśli więc zwykłe ubezpieczenie OC nie daje Ci komfortu psychicznego, powinieneś wykupić ubezpieczenie dodatkowe.  W zależności od Twoich potrzeb i zasobności portfela możesz wybrać różny zakres ochrony zarówno w autocasco, jak i w ubezpieczeniu assistance. Gdy zdarzy ci się stłuczka za granicą jesteś poszkodowany – nie zapomnij o zebraniu wszystkich danych, bo bez nich możesz mieć problem z wypłaceniem odszkodowania. Jeśli natomiast jesteś sprawcą pamiętaj o obowiązku podania swoich danych osobowych, a także informacji o pojeździe. I najważniejsze – jeśli do kolizji doszło za granicą, musisz jak najszybciej poinformować o tym swojego ubezpieczyciela! Nie czekaj aż wrócisz do kraju.