Rezonans magnetyczny prywatnie: gdzie zrobić, ile kosztuje?

Aktualizacja:
rezonans-magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Jeśli lekarz zlecił Ci wykonanie takiego badania, masz dwie możliwości: możesz zapisać się na rezonans magnetyczny w ramach NFZ lub wykonać badanie prywatnie. Różnica jest przede wszystkim w czasie oczekiwania. Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? Ile czasu trzeba czekać? Sprawdzamy!

Rezonans magnetyczny MRI – co to jest?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, określane angielskim skrótem MR lub MRI, jest nowoczesną techniką diagnostyczną, która umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych i wielopłaszczyznowych obrazów różnych narządów ciała. Jeśli musisz wykonać takie badanie, ale nie chcesz czekać latami w kolejce na rezonans magnetyczny w ramach NFZ, możesz wykonać go prywatnie. Ile kosztuje rezonans magnetyczny w różnych częściach Polski, gdzie można go wykonać? Sprawdzamy!

Jak długo czeka się na badanie?

Załóżmy, że lekarz zalecił Ci wykonanie badania. Dostałeś już skierowanie od specjalisty. Teraz pozostaje tylko umówić wizytę. Ile się czeka na rezonans magnetyczny w ramach NFZ? Bywa, że pierwszy wolny termin jest za rok. Dużo zależy oczywiście od miejsca, w którym chcesz wykonać to badanie –  czy będzie to szpital kliniczny w dużym mieście, czy mały, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w mniejszej miejscowości. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na rezonans magnetyczny prywatnie. Tutaj czas oczekiwania na badanie wyniesie od kilku do kilkunastu dni. Kluczową rolę odgrywa jednak cena…

Rezonans magnetyczny na NFZ – ile trzeba czekać?

Według strony znanylekarz.pl średni czas oczekiwania w 2022 roku na rezonans magnetyczny głowy w ramach NFZ na terenie Poznania wynosi 150 dni! Oczywiście są ośrodki, gdzie teoretycznie możesz wykonać badanie w ciągu tygodnia, ale może się zdarzyć, że najkrótsza kolejka jest aktualnie w Szczecinie podczas gdy Ty mieszkasz w Rzeszowie. Im rzadziej wykonywane badanie, tym okres oczekiwania na rezonans magnetyczny na NFZ będzie dłuższy. Przykładowo rezonans stawu kolanowego, to średni czas oczekiwania powyżej 55 dni.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie w 2022 roku?

Badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem drogim. Ceny uzależnione są od wielu czynników. Wpływ na nie ma przede wszystkim standard urządzenia, którym będzie wykonywane, lokalizacja placówki czy chociażby użycie tzw. kontrastu. Przygotowaliśmy przegląd cen rezonansu magnetycznego w kilku prywatnych placówkach na terenie Polski.

Na początek przyjrzeliśmy się ofercie LUX MED-u. Porównaliśmy ceny rezonansu magnetycznego w różnych placówka na terenie całej Polski. Sprawdziliśmy koszty MR głowy, jamy brzusznej, kręgosłupa szyjnego oraz stawu biodrowego. Co się okazało?

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy i ile trzeba zapłacić za badanie prywatnie?

Chcąc wykonać rezonans magnetyczny głowy prywatnie w jednej z placówek LUX MED-u w stolicy musimy liczyć się z kosztami w wysokości 550 zł. Za dokładnie to samo badanie w Częstochowie kilka lat temu musieliśmy zapłacić o 30 zł więcej, natomiast w 2022 roku koszt ten wynosi 480 zł. Najmniej zapłacimy za MR głowy w Toruniu – 450 zł.

Rezonans magnetyczny głowy (MRI głowy) zleca zwykle neurolog w przypadku zawrotów głowy, bólu o niewiadomym pochodzeniu, problemów z równowagą, drgawek, padaczki czy innych podejrzeń. Rezonans głowy wykrywa poważne problemy, w tym nowotwory, zaburzenia naczyniowe, zwyrodnienia, wady rozwojowe, np. u dzieci.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Jednym z droższych badań jest MRI brzucha. Jaki jest koszt tego badania? W Warszawie zapłacimy 850 zł. Najmniej badanie kosztuje w Toruniu – 580 zł. Jak widzisz różnica jest znacząca i wynosi aż 270 zł. Jednak warto podkreślić, że gdybyśmy chcieli wykonać rezonans magnetyczny jamy brzusznej w ramach NFZ musielibyśmy średnio czekać 68 dni wg. danych portalu kolejkoskop.pl.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego?

Jeśli zdecydujemy się na rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego w jednej z placówek LUX MED-u w Warszawie czy Łodzi, nasz budżet zmniejszy się o 490 zł, ale już w Częstochowie zapłacimy o 60 zł więcej. Najtaniej badanie to wykonamy w LUX MED-zie w Toruniu – jest to koszt 450 zł.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu biodrowego?

Na koniec sprawdziliśmy ceny MR stawu biodrowego. Za to badanie najwięcej zapłacimy w Warszawie – jest to koszt 700 zł. Wykonując to badanie w Toruniu zapłacimy 120 zł mniej. W Częstochowie cena wynosi 550 zł. Dla porównania w 2018 roku było to adekwatnie 650 i 550 w dwóch pierwszych miejscowościach. Cena jedynie nie uległa zmianie w Częstochowie.

Zapłać mniej! Postaw na prywatne ubezpieczenie!

Mniejsze placówki, w których możesz także wykonać MR. Sprawdzamy ceny!

W Polsce spotkasz się z coraz większą ilością mniejszych placówek niepublicznej służby zdrowia. Często mają one podpisaną umowę z NFZ, na mocy której wykonasz poszczególne badania w ramach państwowej opieki. Niestety, kolejki są równie długie, co w przypadku szpitali i innych placówek. Możesz w nich także wykonać rezonans magnetyczny prywatnie. Sprawdzamy, ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy w innych miejscach.

Podobnie jak w przypadku LUX MED-u, ceny są zróżnicowane w zależności od miejscowości. Za MR głowy w Płocku zapłacimy średnio 420 zł. Podobnie za to samo badanie zapłacimy w Szczecinie, ale w Krakowie cena ta wyniesie już około 460 zł. Z kolei w Katowicach średni koszt MR głowy to 480 zł.

Jak widać, ceny rezonansu magnetycznego są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 200 zł, a kończą na ponad 1000 zł. Do jednych z najtańszych badań zalicza się MR zatok, oczodołów czy głowy. Natomiast najdroższe są badania rezonansem magnetycznym całego kręgosłupa, miednicy, czy prostaty. Cena wszystkich tych badań z użyciem kontrastu wzrośnie. Należy o tym pamiętać i zapytać wcześniej lekarza, jaki rodzaj powinien zostać wykonany.

CZYTAJ TEŻ: 

Ile trwa rezonans magnetyczny?

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Długość wykonywania rezonansu magnetycznego zależy od tego, co konkretnie badamy za pomocą MRI, od faktu czy podawany jest kontrast oraz od rodzaju podejrzeń, które skłoniły lekarza do skierowania pacjenta na to badanie. Standardowo na wykonanie należy sobie zarezerwować około godziny, chociaż może się zdarzyć, że zostanie on wykonany w kwadrans.

Rezonans magnetyczny: jak się przygotować?

Badanie MR nie wymaga z reguły większego przygotowania. Są jednak wyjątki jak np. rezonans magnetyczny jamy brzusznej, kiedy to należy być na czczo. Lekarz wystawiając skierowanie, poinformuje Cię o ewentualnych odstępstwach. Jeśli zapisujesz się na własną rękę tzn. nieskierowany przez specjalistę – zapytaj o przygotowanie osobę zapisującą na badanie.

Niezależnie, jakiej części ciała będziesz wykonywać rezonans magnetyczny, konieczne jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak: biżuteria, paski, zegarki, łańcuszki czy też innych metalowych akcesoriów. Znajdujące się w kieszeni długopisy czy wizytowniki mogą zaburzyć uzyskany obraz i nie pozwolić urządzeniu pracować tak, jak należy.

Czy w ciąży można robić rezonans magnetyczny?

Badania rezonansem magnetycznym odradza się w pierwszym trymestrze ciąży. Kobiety ciężarne oraz karmiące powinny bezwzględnie poinformować o tym fakcie lekarza. W tym czasie zaleca się wykonanie badania USG – ultrasonograficzne, które jest w pełni bezpieczne dla płodu. Rezonans magnetyczny jest w pełni bezpiecznym badaniem, więc na późniejszych etapach ciąży zdarza się go wykonywać.

Rezonans magnetyczny u dziecka – gdzie wykonać?

U małych dzieci, ze względu na konieczność pozostawania w bezruchu przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Można wykonać MR oczywiście na NFZ – prywatnie ze względu na konieczność stosowania znieczulenia wykonuje je niewiele ośrodków. W Warszawie prywatnie rezonans magnetyczny u dziecka zrealizujesz w centrum LUX MED.

Co warto wiedzieć więcej?

Rezonans magnetyczny jest badaniem wysokospecjalistycznym, jednak jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Pacjenci mogą wykonać badanie bez skierowania od lekarza. Zaleca się natomiast, aby wszelkiego rodzaju badania konsultować ze specjalistą, który dobierze odpowiednie.

Wybór konkretnej placówki, w której przeprowadzimy badanie zależy od nas samych. Przed podjęciem decyzji, dobrze sprawdzić kilka opcji i porównać oferty różnych miejsc. Wiele z nich oferuje czasowe promocje, w ramach których rezonans kilku narządów możemy wykonać po okazyjnej cenie. Czasem może okazać się, że wykonując badanie w miejscowości oddalonej od naszego miejsca zamieszkania o 30 km, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych. Poza tym sprawdźmy jakim sprzętem dysponuje dane placówka.

Warto dopytać lekarza, czy nasz przypadek wymaga diagnostyki specjalistycznym sprzętem. Rozróżnia się badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem oraz bez. Zwróć na to uwagę, zanim zdecydujesz się na zapisanie. Nie wszystkie placówki wykonują tego typu zabieg. Dodatkowo rezonans magnetyczny głowy może być wysokopolowy lub niskopolowy. To także ważna informacja, dla osoby przeprowadzającej badanie. Może mieć to także wpływ na to, ile kosztuje rezonans magnetyczny.

Prywatny pakiet medyczny – sposób na tańsze badania!

Opcją sfinansowania drogich badań, takich jak rezonans magnetyczny, jest także prywatny pakiet medyczny. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że najtańsze pakiety, czyli te poniżej 50 zł nie zawierają tak skomplikowanej diagnostyki. Koszt pakietu, który zawiera badania to minimum około 100 zł miesięcznie. Inaczej też bywa w przypadku pakietów zapewnianych przez pracodawcę. Często w takiej sytuacji ma on lepszą ofertę dla firm niż jeśli chcemy prywatnie wykupić taką opiekę. Jeżeli regularnie korzystamy z badań i wizyt lekarskich, opłacanie pakietu może być idealnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy i wygodny dostęp do leczenia.

Sprawdź cenę prywatnego pakietu medycznego!

Podsumowanie

  1. Rezonans magnetyczny jest badaniem wysokospecjalistycznym, dlatego zaleca się wykonanie go po konsultacji z lekarzem specjalistą.
  2. Do wykonania badania rezonansu magnetycznego nie potrzeba skierowania od lekarza.
  3. Czas oczekiwania na MR w ramach NFZ może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. W placówkach prywatnych na badanie to poczekamy najwyżej kilkanaście dni.
  4. Ceny rezonansu magnetycznego są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 200 zł, a kończą na ponad 1000 zł.
  5. Wpływ na cenę MG wykonywanego w prywatnej placówce ma standard urządzenia, na którym badanie będzie wykonywane, lokalizacja placówki, czy chociażby użycie tzw. kontrastu.
  6. Przed podjęciem decyzji odnośnie miejsca wykonania badania, warto porównać oferty kilku placówek. Może okazać się, że MR wykonane w miejscowości oddalonej od naszego miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt kilometrów, jest kilkadziesiąt złotych tańsze.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Astra
Astra
4 lat temu

Można taniej zrobić rezonans, bo ja dla przykładu w Łodzi robiłam Rm głowy za 370 zł w Wizji V i też wcale nie czekałam bo następnego dnia po zapisie się dostałam. Warto byłoby te informacje zaktualizować

milla 8000
milla 8000
4 lat temu

w LUX MED w Warszawie nie można zrobić rezonansu ze znieczuleniem u dziecka. Tylko dzieci leżące w szpitalu są przyjmowane.

lewis
lewis
3 lat temu

w Krakowie najtaniej jest w G&R na Zachodniej, robiłam tam rezonans nadgarstka iwyszło najtaniej w mieśćie

Izabela
Izabela
3 lat temu

Polecam [reklama] w Łodzi za dwa odcinki kręgosłupa zapłaciłam 338 zł ( w Toruniu 450 zł za jeden odcinek)

Arek
Arek
3 lat temu

Ten artykuł jest dla lux medu
Nie ma słowa o innych miejscach gdzie można zrobić rezonans

tajne
tajne
2 lat temu

W tym „artykule” o rezonansie magnetycznym, autor nawet nie wie jak wygląda aparat MR i wrzucił zdjęcie tomografu

Anna
Anna
2 lat temu

Co za bzdury ! rezonans jest na tyle nieinwazyjnym i nieszkodliwym badaniem ze nie potrzeba skoerowania od zadnego lekarza,można pójść w dowolnej chwili.Miałam robiony rezonans 12 razy(prywatnie) zawsze bez skierowania.Autor pomylił Rtg z rezonansem,na rtg skierowanie jest konieczne.

Anna
Anna
2 lat temu

Bzdury,rezonans sie robi bez skierowania.

mielka
mielka
11 miesięcy temu

Robiłam rezonans w tym miejscu radiomedica.pl Krótkie terminy, przemiła obsługa no i mają dobry aparat. Dodatkowo do końca rtoku mają promocję także warto skorzystać.

Last edited 10 miesięcy temu by Marcin Prokopiuk
Teresa Gnutek
Teresa Gnutek
10 miesięcy temu
Reply to  mielka

rezonanz stopy ile kosztuje

Sylwia Golaszewska-Prusik
Sylwia Golaszewska-Prusik
10 miesięcy temu

Witam. Czy gdzieś w Polsce jest możliwość wykonania rezonansu całej nogi w jednym ciągu u 12 letniej dziewczynki