Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatną opiekę medyczną

Aktualizacja:
prywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Już ponad połowa połowa Polaków korzysta z prywatnych przychodni zdrowotnych. Nie powinno to dziwić, gdyż publiczna służba zdrowia dla wielu z nas przestaje być wystarczająca. Ale czym się kierować wybierając polisę zdrowotną, aby dokonać najlepszego wyboru?

Dlaczego coraz chętniej korzystamy z prywatnej służby zdrowia?

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczycieli, w I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o niemal 30%, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano wśród osób  prywatnych – aż o 59%. W całym 2016 roku na polisy zdrowotne wydaliśmy około 55 mln złotych.

Jeszcze w 2005 roku tylko 27% polskich gospodarstw korzystało z usług prywatnych klinik lub przychodni. 10 lat później odsetek ten wzrósł do 54%, wynika z badań “Diagnoza Społeczna”.

Co sprawiło, że na przestrzeni dekady zaczęliśmy chętniej sięgać po prywatną służbę zdrowia? Według badań CBOS, największy wpływ mają takie czynniki, jak krótszy czas oczekiwania na wizytę, większe zaangażowanie lekarzy, dogodniejsze godziny przyjęć i brak konieczności posiadania skierowania na wizytę do specjalisty. Ponadto, zwiększyła się nasza świadomość w zakresie dbałości o własne zdrowie. Zaczęliśmy przykładać do tego coraz większą uwagę.

Pakiet medyczny a ubezpieczenie zdrowotne

Nasz wybór ogranicza się najczęściej do dwóch typów świadczeń, abonamentu w prywatnym centrum medycznym lub tradycyjnego ubezpieczenia zdrowotnego w firmie ubezpieczeniowej. Czym się od siebie różnią? Pierwsza z opcji dostępna jest w konkretnej placówce medycznej, polega na tym, że wykupujesz szereg usług lekarzy specjalistów. Płacisz miesięczny abonament niezależnie od tego, czy skorzystasz z danej usługi. Im droższy pakiet, tym więcej usług przysługuje Ci w ramach abonamentu.

Ceny podstawowej opieki medycznej w ramach prywatnej służby zdrowia zaczynają się już od 41 złotych miesięcznie.

Nie jest to duży wydatek, a zapewni nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie zdrowotne charakteryzuje się tym, że przysługuje nam zwrot kosztów leczenia w sytuacji, gdy będzie miało miejsce zdarzenie objęte tym ubezpieczeniem. W zakres takiego ubezpieczenia zazwyczaj wchodzi także zwrot kosztów z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli za uszczerbek na zdrowiu. Jest to jednorazowe świadczenie wypłacane na podstawie procentowej tabeli uszczerbków dołączanej do każdych warunków ubezpieczenia. Ubezpieczenie zdrowotne to ubezpieczenie dobrowolne. Oferta na rynku jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu łatwo jest znaleźć propozycję dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości, także tych finansowych.

Podsumowując, w zamian za wykupienie pakietu medycznego, nie dostaje się zwrotu za koszty leczenia, bo płaci się wprost za usługę. Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje natomiast zwrot kosztów w sytuacji, gdy wydarzy się przewidziane umową zdarzenie.

Dlaczego warto skorzystać z prywatnej opieki medycznej?

Przede wszystkim szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra, lekarz rodzinny) oraz lekarzy specjalistów. Ponadto, w ramach pakietów otrzymujemy także ułatwiony dostęp do badań laboratoryjnych, diagnostycznych czy obrazowych. Przykładem może być choćby wariant zawierający opiekę w szpitalu, który pozwala na pobyt w placówce o podwyższonym standardzie w porównaniu ze szpitalami publicznymi.

CZYTAJ TAKŻE

Stać cię na ubezpieczenie zdrowotne! Ubezpieczyciele mają najwięcej ofert dla średniozamożnych osób

Nowotwór – nowa choroba cywilizacji. Czy warto się ubezpieczyć?

Dobiegasz trzydziestki? Pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu. Dostęp do specjalistów w ramach prywatnych ubezpieczeń jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie wymaga skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu. W ten sposób nie musisz czekać kilku miesięcy na wizytę, lecz co najwyżej kilka, kilkanaście dni. Ponadto, łatwiej jest umówić wizytę na dogodny dla siebie termin.

Prywatne pakiety medyczne nie są rozwiązaniem, które mogą całkowicie zastąpić ubezpieczenia zdrowotne w ramach NFZ. Stanowią jednak uzupełnienie niedoskonałości państwowego systemu. Jeśli do tej pory z prywatnych wizyt lekarskich korzystałeś przynajmniej kilka razy w roku, to warto zainwestować w dodatkowy pakiet medyczny. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, zwłaszcza, jeśli ma się dziecko w wieku przedszkolnym, które wymaga częstych badań i wizyt kontrolnych. W takim przypadku pakiet medyczny pozwoli na szybkie załatwienie sprawy – radzi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Jesteś zainteresowany zakupem prywatnych pakietów medycznych? Skontaktuj się z nami! Z pomocą naszej porównywarki możesz łatwo sprawdzić ofertę takich firm, jak TU Zdrowie, Signal Iduna, LuxMed, Interrisk, Medicover. Nasi konsultanci pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszy pakiet dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

  1. W I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o 30%
  2. Czynnikami decydującymi o popularności takich ubezpieczeń są krótszy czas oczekiwania na wizytę, większe zaangażowanie lekarzy, dogodniejsze godziny przyjęć i brak konieczności posiadania skierowania na wizytę do specjalisty
  3. Ceny podstawowej opieki medycznej w ramach prywatnej służby zdrowia zaczynają się już od 41 złotych miesięcznie

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
Bożena
4 lat temu

Chyba nie można się temu dziwić, skoro idąc do lekarza prywatnie jesteśmy traktowani z należytym szacunkiem, a idąc do państwowej przychodni – jak natrętne muchy.

Lato
Lato
3 lat temu

Świadomość Polaków i Polek jest większa, zdajemy sobie sprawę, że nie musimy iść do lekarza, który traktuje nas jak natrętne muchy, a możemy leczyć się w prywatnych placówkach reprezentujących wysoki standard obsługi dostępnych np. w *reklama* gdzie nie spotkamy się z brakiem zainteresowania ze strony lekarza, olewaniem wykonania istotnych badań, brakiem kultury, korupcją itp.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

prywatni lekarze tez kradną i zdrowie i pieniadze ale wszystko zalezy od uposazenia lekarza tez troche natomiast jestem za kasacją publicznej sluzby zdrowia ktora jezeli ma wszedzie dlugi we wszystkich szpitalach Panstwowych to nie bedzie jej stac zeby ktokolwiek jej zaufal ze cokolwiek dobrze robi skoro pacjenci jej unikaja