Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Aktualizacja:
pexels-gustavo-fring-4254164

Liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego — inwestycja ta niesie za sobą szereg korzyści, związanych z ekologią i oszczędzaniem. Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się długą żywotnością i wydajnością paneli. Jak zamontować fotowoltaikę? Na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!

Prawidłowy projekt

Aby montaż instalacji był bezpieczny, niezbędne jest wykonanie dokładnego i prawidłowego projektu, który powinien zawierać:

 • lokalizację instalacji fotowoltaicznej,
 • szczegółowe informacje dot. paneli fotowoltaicznych,
 • szczegółowe informacje dot. falownika,
 • schemat połączeń paneli i falownika,
 • uzyski instalacji,
 • analizę zacienień,
 • kąt nachylenia połaci dachowej,
 • regularność przeprowadzania przyszłych przeglądów.

Ze względu na to, iż instalacja ta może być źródłem pożaru, projekt powinien uwzględniać także konstrukcję budynku oraz warunki ochrony przeciwpożarowej.

Odpowiednie warunki do montażu paneli

Warunki pogodowe, w jakich będą montowane panele fotowoltaiczne, mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo osób montujących, jak i efektywność samych paneli. Z montażu warto zrezygnować przede wszystkim wtedy, gdy występują silne opady deszczu, jak i śniegu. Ponadto specjaliści zalecają montaż, gdy:

 • wcześniej panele fotowoltaiczne były prawidłowo przechowywane, zgodnie z zaleceniami producenta,
 • wilgotność powietrza wynosi poniżej 85 rH%,
 • nie ma wiatru, zwłaszcza silnego, który mógłby doprowadzić nawet do uszkodzenia paneli.

Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i przeciwprzepięciowe

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwoli uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, a także wyładowań elektrycznych. Rodzaj potrzebnych zabezpieczeń uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy budynek posiada zewnętrzną instalację odgromową, oraz czy instalacja fotowoltaiczna jest z nią połączona.

Wśród stosowanych zabezpieczeń wyróżnia się przede wszystkim wyłączniki nadprądowe DC, podstawy bezpiecznikowe z cylindryczną wkładką bezpiecznikową, a także ograniczniki przepięć, które podłącza się do uziemienia. Ponadto prąd stały i jego wysoka wartość wymagają także zastosowania rozłączników, najczęściej pod falownikiem.

Szczegółowe informacje dot. zabezpieczeń, obejmują przepisy PPOŻ. Wyboru poszczególnych elementów powinna dokonać osoba rzetelna, posiadająca stosowne uprawnienia.

Dobór odpowiednich przewodów do fotowoltaiki

Moduły w instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio ze sobą połączyć. Służą do tego przewody, których wybór jest niezwykle ważny. Ich długość, jak i moc — mają wpływ na stratę energii. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość i długość. Przekroczenie 10 m długości przewodów w jedną stronę od instalacji może wiązać się z większymi ubytkami, a nawet i koniecznością dublowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Oprócz tego, do kabli należy dobrać odpowiednie złącza. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności i trwałości. Warto postawić na złącza tego samego producenta, co przewodów — będziesz mieć pewność, że są ze sobą kompatybilne. Szczegóły dot. wyboru przewodów uzależnione są m.in. od wielkości całej instalacji i rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Czy warto kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to polisa, która powinna zwrócić uwagę każdego posiadacza tej instalacji. W zależności od konkretnej firmy i zakresu ubezpieczenia może obejmować ochronę przed kosztami związanymi z:

 • zdarzeniami naturalnymi, takimi jak grad, huragan, napór śniegu, pożar, czy powódź,
 • szkody wyrządzone przez osoby trzecie — mowa tu o kradzieży, jak i wandalizmie,
 • wszelkimi usterkami i uszkodzeniami, które mogą wynikać np. z nieprawidłowego montażu,
 • utylizacją paneli fotowoltaicznych,
 • koniecznością zakupu nowszych i droższych elementów instalacji, np. gdy starsze nie są już dostępne na rynku.

Biorąc pod uwagę cenę instalacji oraz dodatkowe koszta, ubezpieczenie paneli nie jest wcale drogie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczycieli, dzięki czemu każdy znajdzie taki zakres ochrony, który odpowiada jego potrzebom.

Podsumowanie

 1. Nie tylko same panele, ale również przewody mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo instalacji
 2. Firma projektująca instalację pomoże uniknąć błędów, których skutki mogą być widoczne dopiero po wielu latach.
 3. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam w razie pożaru lub innych sił natury np.: huraganu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments