Chwila nieuwagi i kawa z mlekiem ląduje na klawiaturze, kieliszek z winem przewraca się na smartfon. Takie wypadki niestety nam się dość często zdarzają. Dowiedz się, jak postępować, gdy niechcący zamoczysz telefon, zalejesz laptopa lub tablet. Od szybkiej reakcji zależy, czy uda się uratować zalany sprzęt!
Bez względu na to, czy zalałeś zwykły telefon, smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie tego typu, zasady postępowania są bardzo podobne.
-
Zalałeś telefon lub tablet? Działaj szybko!
Twoja reakcja ma znaczenie. Jeśli będzie szybka i sprawna, zalany telefon, tablet czy laptop najpewniej uda się uratować. Nie zastanawiaj się, co zrobić, nie oglądaj sprzętu z każdej strony i nie załamuj rąk. Od razu przystąp do akcji!
Czytaj także: Simplesurance – ubezpieczenie elektroniki
-
Po zalaniu natychmiast wyłącz urządzenie
Jak najszybciej wyłącz telefon czy smartfon, dłużej przytrzymując guzik zasilania. Tak samo postąp z tabletem. Następnie rozłóż sprzęt na części, zdejmij futerał (jeśli go używasz), obudowę, wyjmij baterię, kartę SIM, kartę pamięci. Jeśli zalałeś laptopa, wyłącz go, wyjmij z gniazdka kabel zasilania i również wyciągnij baterię.
Czytaj także: Ubezpieczenie Samsung
-
Osusz wnętrze
Odwróć laptop jak najszybciej do góry nogami i połóż na chłonnym materiale. Następnie spróbuj usunąć płyn spomiędzy klawiszy przy pomocy papierowego ręcznika lub innej chłonnej tkaniny. Jeśli znasz się na budowie komputerów, zdejmij klawiaturę i oczyść powierzchnię pod nią. Podobnie postąp ze smartfonem i tabletem – przetrzyj precyzyjnie każdą z części i wnętrze urządzenia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, zostaw to fachowcom w serwisie.
-
Użyj alkoholu
W smartfonie lub tablecie przetrzyj wszystkie elementy ściereczką nasączoną w alkoholu, najlepiej spirytusie rektyfikowanym. Następnie oczyść wszystkie styki, czyli miejsca, do których podłączasz słuchawki czy ładowarkę. Zrobisz to najdokładniej patyczkiem kosmetycznym.
-
Odczekaj
Oczyszczony telefon lub tablet połóż w suchym, ciepłym miejscu, by całkiem wysechł. Nie kładź sprzętu na kaloryferze, ani w pobliżu źródła ognia!
Czytaj także: Ubezpieczenie tabletu
-
Słodka herbata, kawa lub woda – płyn ma znaczenie!
Jeśli urządzenie miało kontakt z czystą wodą, ewentualnie niesłodką herbatą, masz szansę poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli ciecz była gęsta, kleista, a przede wszystkim, słodka, jak najszybciej udaj się do fachowca. Zawarty w winie czy soku cukier może spowodować zwarcie w podzespołach urządzenia.
-
Sprawdź, czy działa
Po kilku godzinach lub następnego dnia podłącz ładowanie urządzenia i włącz ja tak, jak robisz to zazwyczaj. Sprawdź, czy działa – przetestuj różne jego funkcje. Jeśli urządzenie nie reaguje lub nie działa tak, jak dotąd, udaj się do serwisu. Tam specjaliści ocenią stopień zniszczeń.
-
Ubezpiecz się – na przyszłość
Bez względu na to, czy na komputerze miałeś zgromadzoną dokumentację swojej firmy czy nagranie z pierwszymi krokami dziecka, strata danych bywa naprawdę bolesna. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu. W razie wypadku otrzymasz zwrot kosztów naprawy lub pomoc w odzyskaniu danych.
Sprzęt możesz ubezpieczyć jako osoba prywatna. Rozważ taką opcję już w chwili zakupu sprzętu, bo wtedy polisę często możesz nabyć na korzystnych warunkach. Producenci sprzętów poszczególnych marek często wchodzą we współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, oferując klientom pakiet produkt+ubezpieczenie. Popytaj w salonie!
Jeśli jesteś właścicielem firmy, na poważnie rozważ ubezpieczenie sprzętu, który posiadasz. Polisa będzie chronić nie tylko Ciebie, ale także pracowników firmy. Poza drobnym wypadkami, obejmie też szereg zdarzeń losowych tj. kradzież, zalanie, powódź, zwarcie oraz nieumyślne lub umyślne zniszczenie przez człowieka.
Czytaj także: Zgubienie lub kradzież telefonu
Podsumowanie
- Zalałeś telefon, tablet, laptop? Działaj szybko!
- Wyłącz urządzenie, wyjmij baterię i kartę pamięci/SIM
- Osusz ściereczką, zostaw na kilkanaście godzin
- Ubezpiecz na przyszłość!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
W dzisiejszych czasach ceny komputerów przenośnych czyli laptopa, notebooka nie są wygórowane. Większość ludzi decyduje się na laptopy z prostej przyczyny – są lekkie, podręczne i wszędzie można je ze sobą zabrać. Są oczywiście urządzenia tanie, są także sprzęty których ceny oscylują w okolicach 5 czy 10 tys. złotych. Jak je zabezpieczyć przed kradzieżą czy innymi zagrożeniami?
Jeśli właśnie stałeś się posiadaczem sprzętu ze znakiem nadgryzionego jabłka, prawdopodobnie szukasz właśnie najlepszej polisy ubezpieczeniowej, która chroniłaby twój nowy nabytek. Oto dwie propozycje, które warto rozważyć. Jak działa iSpot Care?
Telefon komórkowy jest nieodłącznym gadżetem każdego z nas. Za jego pomocą kontaktujemy się ze światem, przeglądamy strony internetowe, robimy zdjęcia, płacimy za zakupy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ubezpieczenie telefonu komórkowego lub smartfona oraz inne opcje chroniące przed uszkodzeniem (np. ubezpieczenie telefonu od upadku) i utratą wartości proponują Ci operatorzy polskich sieci komórkowych.
Jak powszechnie wiadomo, pogoda zmienna jest – czasem słońce, czasem deszcz. A co, jeśli tego deszczu spadnie za dużo i ucierpi na tym Twoje auto? Sprawdź, co zrobić w sytuacji zniszczenia pojazdu przez wodę. Jak działa odszkodowanie z AC w przypadku zalania samochodu?
Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego nie działają właściwie, zwłaszcza w kwestii likwidacji szkód. Rzecznik Finansowy odnotowuje lawinowy wzrost skarg od konsumentów. W ciągu roku ich liczba zwiększa się nawet o 100 proc. Czy kupując sprzęt RTV lub AGD warto zatem dopłacić do ubezpieczenia?
Firmie ubezpieczeniowej nie wystarczy otwarcie kolejnego oddziału, bo do takiego klient musi przyjść samodzielnie. Dlatego ubezpieczyciele swoje produkty próbują sprzedać tam, gdzie na pierwszy rzut oka są niewidoczne – w bankach, a nawet w sklepach z elektroniką czy kioskach. Ekspert porównywarki mfind postanowił przyjrzeć się nietypowym miejscom, w których ubezpieczyciele próbują pomnożyć zyski.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.